Ασθένειες Το κοκατίλ μας, σβήνει από ώρα σε ώρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nansy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nansy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2020
Μηνύματα
12
Πόλη
Λιβαδειά
Άρχισε πριν από 5 μέρες να μην είναι καλά. Δεν μπορούσε να σταθεί καλά, δεν πετούσε πολύ, και έκανε διάρροιες.
Την επόμενη μέρα του αρχίσαμε αντιβίωση στο νερό. Μετά από 3 μέρες χειροτέρεψε και το πήγα και σε άλλον κτηνίατρο,
ο οποίος μου έδωσε άλλη αντιβίωση και βιταμίνες. Την αντιβίωση την έδινα στο στόμα του και τις βιταμίνες στο νερό.
Επίσης εδώ και δύο μέρες κάνει σαν να παθαίνει κρίσεις και δεν περπατάει καθόλου. Σήμερα το πρωί δεν κουνιέται καθόλου.
Γιατί το έπαθε αυτό;
😭
 
Δεν μου είπε τίποτα συγκεκριμένο. Μπορεί είπε να έχει φάει κάτι και μου έδωσε αντιβίωση και βιταμίνες.
Είναι τόσο ευαίσθητα?
 
Αφού η κατάσταση είναι τόσο απελπιστική θα σου πρότεινα να δώσεις ενεργό άνθρακα (για πιθανή δηλητηρίαση).
Δες αυτό.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ @Tony Forpus
επειδή είχα ανησυχήσει πάρα πολύ, το έψαξα στο internet και έλεγαν για ενεργό άνθρακα. Νόμιζα ότι μπορούσα να το πάρω
στον κτηνίατρο κι έτσι πήγα και του το είπα. Εκείνος μου είπε ότι αφού έκανα μόνη μου την διάγνωση να πάω να πάρω μόνη μου!
Κι έτσι έκανα πίσω και πήρα την αντιβίωση και τις βιταμίνες που μου έδωσε...
Για να μην σας κουράζω άλλο...κι ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας.
Δυστυχώς πριν από λίγο ο μικρός πανέμορφος Νέμο "κοιμήθηκε" 😢
 
Λυπάμαι... πολυ κρίμα.

Φάρμακα χωρίς διάγνωση και χωρίς αναλύσεις/εξετάσεις κτλ... μάλιστα. Ποιοί κτηνίατροι ήταν αυτοί;
Από αυτά που λέτε φοβάμαι ότι υπεύθυνοι ήταν για άλλη μια φορά ακατάλληλοι κτηνίατροι, που αντι να πουν "με συγχωρείτε αλλά δεν γνωρίζω τόσα από πτηνά, δεν μπορώ να αναλάβω" ή έστω να συμβουλευτούν κάποιον ειδικό οι ίδιοι (αν πχ είστε σε απομακρυσμένη περιοχή, που ξέρω οτι δέχονται οι Αθηναίοι ειδικοί να βοηθήσουν τηλεφωνικά περιφερειακους κτηνιάτρους σε επείγοντα περιστατικά με εξωτικά ζώα) επιλέγουν να παίξουν ρωσικη ρουλέτα με ενα ζωάκι για να μην χάσουν πελάτη.
Έχω πάει και εγώ σε τέτοιον "γιατρό" αλλά ημουν ευτυχώς ψιλιασμενη. Θυμώνω ομως οταν συμβαίνουν τετοια... και ιδιαίτερα που το αγαπουσατε και ασχοληθήκατε και το ψάξετε.

Τελοσπαντων, για το μέλλον να ξέρετε πως πλεον υπάρχουν ειδικοί κτηνίατροι για εξωτικά ζωα (όλα εκτός σκυλου-γατας δηλαδή), λίγοι δυστυχώς αλλά υπάρχουν. Οι υπόλοιποι, εκτός ελαχίστων που πραγματικά εχουν ασχοληθεί πολλά χρόνια με πτηνά και το χουν μελετήσει μονοι τους, όσο καλοί και να είναι με σκύλους και γάτες, δεν είναι κατάλληλοι για άλλα ζώα γιατί διδάσκονται ελάχιστα και πολυ γενικά πράγματα γι'αυτά.

Να πω φυσικά πως δεν ξέρω αν θα σωζόταν αλλιώς ο μικρός σας, αλλά έτσι όπως ηρθαν τα πράγματα δεν θα μάθουμε ποτέ(εκτός ίσως αν τον στείλετε για νεκροψία).
 
@Nansy Πραγματικά λυπάμαι, ότι και να πούμε είναι απλά λίγο..

Ο γιατρός που "παρεξηγήθηκε" από το γεγονός ότι έκανες εσύ "διάγνωση" , έκανε την αυτοκριτική του για την επιστημονική του ανεπάρκεια και τη διάγνωση που ο ίδιος τελικά ΔΕΝ έκανε ;

Ελπίζω τουλάχιστον ο Όλαφ να είναι και να παραμείνει υγιής και να μην επισκεφθείς ποτέ στο μέλλον τον εν λόγω κύριο.
 
@myr @Chrisad
Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια!
Υποτίθεται ότι εκείνος ο κτηνίατρος, επειδή πουλάει πουλιά όπως μπατζι και κοκατίλ, θα πρέπει να ξέρει περισσότερα, έτσι δεν είναι?
Για αυτό τον εμπιστεύτηκα περισσότερο.
Ελπίζω να μην χρειαστεί κάτι παρόμοιο από εδώ και στο εξής.
Θα μας λείψει πολύ ο μικρός μας Νέμο 😢
Ο Όλαφ, ιδικά χθες που ο ήταν η πρώτη μέρα χωρίς τον Νέμο, δεν κελαηδούσε καθόλου και τον έψαχνε!
Τι λέτε να κάνω? Να του πάρω παρέα? Να πάρω ένα ίδιο (μπατζι) θηλυκό?
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου..Και εγώ έχασα το κοκατίλ μου πολύ απρόοπτα μέσα σε ένα πρωί είχε πεθάνει 😢Μόνο δυο βδομάδες το είχα αλλά το καημένο έκριβε μέσα του την ασθένεια του.
 
Back
Top