Ασθένειες Το κοκατίλ μου έκανε εμετό με ίνες απο υφάσματα

Αnnaplat

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2018
Μηνύματα
320
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Γεια σας και συγνωμη για την απουσια μου απο το forum εδω και καιρο. Το κοκατιλ μου συνηθιζει να μασουλαει τα υφασματα των καναπεδων, λαθος μου που τον αφηνα αλλα δεν ειχα καταλαβει οτι τα ετρωγε. Σημερα λοιπον εκανε για πρωτη φορα εμετο και εβγαλε τις τριχες των καναπεδων.Απο τοτε δεν εχει ξανακανει, του εχω βαλει ηλεκτρολυτες παρολα αυτα ομως τον βλεπω ευδιαθετο. Πρεπει να κανω κατι παραπανω πριν τον παω στον πτηνιατρο γιατι ειναι και τα μαγαζια κλειστα;
 
Γεια σας και συγνωμη για την απουσια μου απο το forum εδω και καιρο. Το κοκατιλ μου συνηθιζει να μασουλαει τα υφασματα των καναπεδων, λαθος μου που τον αφηνα αλλα δεν ειχα καταλαβει οτι τα ετρωγε. Σημερα λοιπον εκανε για πρωτη φορα εμετο και εβγαλε τις τριχες των καναπεδων.Απο τοτε δεν εχει ξανακανει, του εχω βαλει ηλεκτρολυτες παρολα αυτα ομως τον βλεπω ευδιαθετο. Πρεπει να κανω κατι παραπανω πριν τον παω στον πτηνιατρο γιατι ειναι και τα μαγαζια κλειστα;
Η κατάσταση μπορεί να είναι πολύ σοβαρή. Μπορεί να έχει υπόλοιπο μέσα στο στομάχι το οποίο αν δεν βγει μόνο του πολλές φορές χρειάζεται χειρουργείο. Ίσως να χρειαστεί να ναρκωθεί για υπέρηχο ή ακτινογραφία. Βρες ένα πτηνίατρο με μεγάλη εμπειρία για να αναλάβει να το εξετάσει και να σου πει τι χρειάζεται να γίνει. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα συμφωνησω με τον Ανεστη! Για αυτο κ παιχνιδια που εχουν υφασματα η κλωστες τα αποφευγουμε! Οι ηλεκτρολυτες δε ξερω που μπορουν να βοηθησουν στη συγκεκριμενη περιπτωση, δε νομιζω οτι θα του προσφερουν κατι! Εφοσον ειναι οκ υπομονη μεχρι αυριο που θα το πας στο πτηνιατρο!
 
Ραντεβου εχω την τριτη και φοβαμαι μην παθει κατι ενδιαμεσα καρβουνακι θα βοηθουσε;
Καλύτερα να μην του δώσεις καρβουνάκι, δεν θα προσφέρει κάτι στη στη συγκεκριμένη περίπτωση.
[automerge]1564347436[/automerge]
Οι ηλεκτρολυτες δε ξερω που μπορουν να βοηθησουν στη συγκεκριμενη περιπτωση, δε νομιζω οτι θα του προσφερουν κατι!
Από τη στιγμή που έκανε εμετό και στο στομάχι του μπορεί να έχει κι άλλες από αυτές τις κλωστές, το βρίσκω καλό να παίρνει ηλεκτρολύτες. Ας είναι πιο ''καλυμμένος'' ο οργανισμός του δηλ ενυδατωμένος...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top