Ασθένειες Το κοκατίλ μου έσπασε την ουρά του

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα σας.
Εχω εδώ κι ένα μήνα έναν μικρούλη αξιολατρευτο κοκατιλακο. Του χω πάρει άνετο κλουβί (48*48*60) ξύλινες πατηθρες, μεταλλικά μπωλ, κρεμαστά παιχνίδια και για όταν βγαίνει έξω του χω πάρκο-σταντ και πρόσφατα κι ενα ξυλοσπιτο.
Την τελευταία εβδομάδα (σχεδόν απο τότε που πήρα το σπιτάκι) έχει γίνει υπερδραστήριος και τελικά σήμερα έμεινε με ενα φτερό η ουρά του.
Αρχικά τον εντόπισα να καβαλάει την κρεμαστή "σκουπα" του και να τρίβει εντονα την ουρά του. Αφαίρεσα τη σκούπα του.
Όμως συνεχίζει να κάνει τρέλες είτε στα κάγκελα είτε κι έξω όταν είναι.
Αναρωτιέμαι μήπως φταιει το ξυλοσπιτο για την ατίθαση συμπεριφορά του.Το απολαμβάνει πάντως πολύ οταν ανεβαίνει στη σκεπή του.Κοιταζει και τον καθρέπτη απέναντι, κορδωνεται,φτερά καρδιές και να τα σφυριγματα.
Με στεναχωρεί πολύ που χαλάει την ουρα του όμως και δεν ξέρω τι να κάνω.
 
Προσωπικά το προβλημα που εντοπιζω εγω απο την περιγραφη σου ειναι η υπαρξη του καθρέφτη που του δημιουργει την ψευδαίσθηση της υπαρξης αλλου πτηνου.
Εκει πιθανον οφείλεται και η υπερδιέγερση που αναφερεις.
Τα φτερα της ουρας θα φτιαξουν.
 
@Panosfros ενα κρεμαστό μάτσο απο λεπτές ξερές χρωματιστές φλουδιτσες που μου θυμίζει τις ψάθινες σκούπες, για αυτό το λεω έτσι.
Έγινε την προηγούμενη εβδομάδα 3 μηνών
[automerge]1627677942[/automerge]
Προσωπικά το προβλημα που εντοπιζω εγω απο την περιγραφη σου ειναι η υπαρξη του καθρέφτη που του δημιουργει την ψευδαίσθηση της υπαρξης αλλου πτηνου.
Εκει πιθανον οφείλεται και η υπερδιέγερση που αναφερεις.
Τα φτερα της ουρας θα φτιαξουν.
Μεσα στο κλουβί του δεν έχω καθρέπτες. Στο δωμάτιο όμως έχω (δυο τρεις😊🙄)
 
Oύτε το ξυλόσπιτο χρειάζεται. Όλα αυτά (καθρέφτες ακόμη και στο δωμάτιο οπού βλέπει τον εαυτό του, σπιτάκια κτλ) με την ενηλικίωση θα φέρουν και προβλήματα. Μπορούμε να δούμε φωτο του κλουβιού και της διαρύθμισής του?
 
@Φοίβος Θα ανεβάσω αύριο 2 φωτό του. Πως ήταν πριν και πως άλλαξα τη διαρρύθμιση τώρα.
Δυστυχώς τους καθρέπτες δεν μπορώ να τους αφαιρέσω. Τους χρειαζόμαστε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
IMG_20210802_065824.webp

Τη φωτογραφία με το πως το έκανα τώρα δεν την ανεβάζω ακόμα γιατι πρέπει να τη μικρύνω γιατί λογω μεγέθους δεν μπορώ να την εισάγω.

Αυτά που άλλαξα είναι:
Αντικατεστησα την πανω διαγώνια πατηθρα, με μια παράλληλη με τα κάγκελα της μπροστινής όψης του κλουβιου.
Αφαίρεσα τη ..."σκουπα" κι εβαλα ενα ξύλινο κρεμαστό διακοσμητικό.
Άλλαξα θέση στην γωνιακη ταιστρα στο βάθος γιατί παρατήρησα ότι πήγαινε και στριμωχνοταν εκεί.
Μετακινησα το κλαδι το πίσω πιο μπροστά και γενικά να μην είναι οι πατηθρες πολύ κοντά στα κάγκελα
 
Back
Top