Ασθένειες Το κοκατίλ μου έχει αίμα πάνω του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arte
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arte

PB New Member
Εγγραφή
1 Δεκ 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα σας. Γύρισα στο σπίτι μετά από μια βόλτα μου και πήγα να βάλω νέα τροφή στον παπαγάλο μου, εκεί παρατήρησα φρέσκο αιμα στο χαρτί κάτω και φτερά δίχως αιμα στην ρίζα.. θέλω την βοήθεια σας οποίο ξέρει.. τι μπορώ να κάνω 8700359A-FDBF-4BCA-AD9C-C8E382BCC596.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 σε ευχαριστώ πολύ… δηλαδή θα ήταν καλύτερο να το πάω σε έναν κτηνίατρο; Και απ ότι κατάλαβα υπάρχει και περίπτωση απώλειας ;
 
@arte για μένα που δεν έχω εμπειρία, ο πτηνιατρος είναι η πρώτη σκέψη. Αιμορραγεί ακόμα;
 
Επίσης τρώει κανονικά και κάνει βόλτες μέσα στο κλουβί… όταν ήθελα να έρθει πιο κοντά μου για να το δω είχα βάλει τροφή στο χέρι μ και ήρθε να φάει σαν να μην έχει τίποτα
 
@MARY58 ζει μόνο του σε τεράστιο κλουβί.. το παλιό αιμα δεν έχει στεγνώσει τελείως αλλά και η νέα αιμορραγία είναι ελάχιστη
[automerge]1669907016[/automerge]
Ξέρουμε κάποιον πτηνιατρο περιοχές Καματερο, Ίλιον, Άγιοι Αναργυροι, Πετρούπολη κλπ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@arte μπορεί τότε να είναι σπασμένο φτερό. Πάντως κάνε ένα τσεκ μην κ εξέχει κανένα εξάρτημα παιχνιδιού που θα μπορούσε να το πληγώσει. Ο @Vada μπορεί να πει περισσότερα.
Εξαιρετική είναι η Δουκάκη πτηνιατρος Πειραιά.

[automerge]1669907436[/automerge]
Που έχει την πληγή;
Πάντως σε ανοιχτή πληγή εγώ θα έβαζα αραιωμένο μπεταντιν για να αποφύγουμε μόλυνση.
 
@arte Έχε υπόψη σου την λίστα των πτηνιατρων αλλά αυτή που ξέρω κ μπορώ να προτείνω είναι η Δουκάκη.

 
@arte
Η αιμορραγία είναι μεγάλη.
Εφόσον το πουλάκι είναι ευδιάθετο, το πιθανότερο είναι να αιμορραγεί από σπασμένο φτερό.
Καλύτερα βέβαια να πάρεις και την γνώμη ενός γιατρού όπως σου έγραψε και η @MARY58.
Θα περιμένουμε τα νέα σου.
 
Το παπαγαλάκι μου ή αυτοτραυματίστηκε ή δέχτηκε επίθεση κάτι που το αποκλείουμε διότι δεν είχε ίχνη και το κλουβί είναι τεράστιο για να τον βρει κάποιο άλλο πτηνό… λογικά στο καθάρισμα αυτοδαγκωθηκε και είχε φύγει κομμάτι από το ποδαράκι του.. θα του βαζω μπενταντιν και στο νερό του κάτι που μου έδωσαν… πάλι καλά όλα καλά.
[automerge]1669917722[/automerge]
Σας ευχαριστώ !!
 
@Avrolimos Δεν μπορούσα να το αφήσω φυσικά

@MARY58 Βρηκα έναν στην Πετρούπολη από το papagalakia.com.. πολύ καλός !
[automerge]1669919254[/automerge]
@Avrolimos το είχα εκείνη την ώρα που το έπαθε.. αλλά έχει πολύ μεγάλο κλουβί
 
@arte
Υπάρχει η περίπτωση να δέχτηκε επίθεση από κάποιο αρπακτικό και να τραυματίστηκε είτε από το αρπακτικό είτε από την προσπάθεια του να γλιτώσει.
Έστω και πέντε λεπτά χωρίς προστατευτικό σε εξωτερικό χώρο αρκούν για να γίνει το κακό.
Στο νερό σου έδωσε αντιβίωση;
 
@MARY58 Μιλτιαδης κάτι δεν θυμάμαι..
@Vada Λες ε; Ναι απλά μου φαίνεται απίθανο επειδή είναι τεράστιο τι κλουβί όπως έχω πει και τα δυο μερη ήταν καλυμμένα.. ποιος ξέρει.. το θετικό είναι ότι ο παπαγάλος μου είναι καλά..
ναι στο νερό μου έδωσε
[automerge]1669924541[/automerge]
Δεν θυμάμαι τι μου είπε ότι είναι γι το νερό πάνω στην χαρά μ δεν το κράτησα 😭
 
@Vada Λες ε; Ναι απλά μου φαίνεται απίθανο επειδή είναι τεράστιο τι κλουβί όπως έχω πει και τα δυο μερη ήταν καλυμμένα.. ποιος ξέρει..
Καλημέρα. Να σου περιγράψω ένα σενάριο για να καταλάβεις πως λειτουργούν ενίοτε τα αρπακτικά πουλιά.
Πιάνεται το π.χ. γεράκι πάνω στα κάγκελα του κλουβιού κι αρχίζει να ανοιγοκλείνει τις φτερούγες του (φαντάσου το σε κατακόρυφη στάση στην πρόσοψη του κλουβιού). Το θήραμα πανικοβάλλεται και κάνει γρήγορες κινήσεις από τη μία στην άλλη πλευρά του κλουβιού, χτυπώντας από δω κι από κει. Σε κάποιο σημείο κίνησής του το γεράκι με το ράμφος του το αρπάζει.
Δυστυχώς το σενάριο αυτό μου το έχουν περιγράψει δύο διαφορετικοί άνθρωποι και είναι υπαρκτό. Επίσης έχει ιπτάμενους θηρευτές στα αστικά κέντρα, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας. Αυτοί είναι κυρίως : γεράκια, κουκουβάγιες, καρακάξες, και τώρα τελευταία αυξάνονται και τα κοράκια. Τέλος, ο θηρευτής επανέρχεται στο ίδιο σημείο στο οποίο πρόσφατα βρήκε τροφή.
Επομένως: δεν αφήνουμε το κλουβί έξω ούτε ένα λεπτό χωρίς επιτήρηση.
Κάτι ακόμα: ο Γιατρός έδωσε αντιβίωση στο πουλί; Και, αν έχεις κάποιο στοιχείο στη διάθεσή σου, εφόσον δεν θυμάσαι το πλήρες όνομα, π.χ. διεύθυνση, πες μας το, ώστε να τον εντοπίσουμε και ίσως η διαχείριση τον βάλει στον κατάλογο του φόρουμ.
 
@ianos Μάλιστα κατάλαβα.. άρα είχε δίκιο ο γιατρος και γώ ήθελα δεν και καλά να πιστέψω πως δεν ήρθε κανένα αρπακτικό.. δεν ξέρω εάν είναι αντιβίωση ή κάποιες βιταμίνες στο νερό.. δεν θυμάμαι τι μου είπε εκείνη την ώρα.. δεν έχω κρατήσει τίποτα πάνω στο άγχος μου.. τον βρηκα εντελώς τυχαία απο το papagalakia.com και έλεγε κτηνίατροι με πειρα στα πτηνά.. θα το βρω ομωσ και θα σας το στείλω
[automerge]1670052694[/automerge]
Εκείνη την ώρα που μου έλεγε ο άνθρωπος είχα και χαρά ότι δεν έχει κάτι σοβαρό αλλά και το αγχος που δεν μου είχε φύγει ακόμα
 
Back
Top