Ασθένειες Το κοκατίλ μου έχει εκτεθειμένο το αυτί του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgior
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgior

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2022
Μηνύματα
2
Πόλη
Ιωαννινα
Καλησπερα παιδια εκανα λογαριασμο σε αυτην την σελιδα επειδη ειμαι νεος πατερας δυο κοκατιλ, του κοντυ και της ρενε, οι οποιοι ζουν στο ιδιο κλουβι. Δυο μερες τωρα ο κοντυ εχει εκτεθειμενο το αυτακι του και ειναι λες και εχει χασει το τριχωμα απο τα μαγουλα του. Δεν ξερω πως συνεβει απλα μια μερα ξυπνησα και τον ειδα ετσι. Υποπτευομαι οτι μπορει να υπαρχουν σεναρια βιας μεταξυ κοντυ και ρενε γιατι ενω ειναι ζευγαρι μαλωνουν πολυ συχνα μεταξυ τους, αλλα φοβαμαι μηπως ειναι καποιο σοβαροτερο θεμα υγιειας. Ευχαριστω για οποια βοηθεια!
παραθετω φωτογραφιες:

IMG_6553.webp
 
@georgior
Η άποψη μου είναι ότι ο Κοντυ σου περνάει την εποχική του πτερόρρια.
Αυτό φαίνεται από τα καινούργια φτερά που βγαίνουν σαν άσπρα καρφακια γύρω από το αυτί του.
Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς.
Το μπάνιο σε περιόδους πτερόρριας τους ανακουφίζει.
 
Οκ ευχαριστω πολυ, μου εκανε εντυπωση που ειναι μονο στο ενα αυτι, και φοβηθηκα μηπως χτυπησε, η ρενε τον τσιμπησε καπως εντονα η εχει καποια δερματολογικη ασθενεια. Το μπανιο δε θα τους κρυωσει μεσα σε ενα σπιτι το οποιο μπορει να εχει και τοσο χαμηλα οσο 14 βαθμους κελσιου;
 
Το μπανιο δε θα τους κρυωσει μεσα σε ενα σπιτι το οποιο μπορει να εχει και τοσο χαμηλα οσο 14 βαθμους κελσιου;
Δεν υπάρχει πρόβλημα, κρυώνουν όταν είναι εκτεθειμένα στα ρεύματα του αέρα.
14 βαθμούς Κελσίου δεν είναι απαγορευτικοί για μπάνιο.
 
Back
Top