Ασθένειες Το κοκατίλ μου έχει πολλά υγρά γύρω από τις κουτσουλιές του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tsiftis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tsiftis

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2022
Μηνύματα
34
Πόλη
Φιλιππιάδα
Καλημερα.Πριν 10 μερες το κοκατιλ μου ειχε αρκετα υγρα γυρω απο τις κοτσιλιες του.Του εδωσα μια εβδομαδα aviomycine και ηταν μια χαρα.Σημερα ,τρεις μερες μετα τη διακοπη aviomycine,εχει παλι πολλα υγρα.Δεν υπαρχει καποιος γιατρος στην περιοχη που βρισκομαι.Μπορειτε να βοηθησετε?
 
@Tsiftis
Στείλε μια κοντινή φωτογραφία των περιττωμάτων σε λευκό χαρτί Α4, για να σου πούμε την γνώμη μας.
Διάγνωση ασθένειας και προτεινόμενη θεραπεία γίνεται μόνο με κλινική εξέταση του πτηνού, και μικροβιολογικές, βιοχημικές, εξετάσεις των περιττωμάτων του, από γιατρό
 
Θα στειλω.Τωρα που εφαγε μιλετ τσαμπι κεχρι η κοτσιλια ηταν φυσιολογικη.Κι εγω απορω...Δυστυχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη στην επαρχια.Δεν γνωριζουν τιποτα απο πτηνα.
 
@Stavros Εδωσα φαρμακο για να το βοηθησω.Δεν υπαρχει κτηνιατρος που να γνωριζει ή πτηνιατρος στην περιοχη.Οποτε λειτουργω εμπειρικα Το θεμα ειναι οτι μετα το τσαμπι κεχρι οι κοτσιλιες του ειναι φυσιολογικες.Αν μπορει καποιος με την εμπειρια του ας με βοηθησει
[automerge]1645875304[/automerge]
Με ανησυχει γιατι τα υγρα γυρω απο τις κοτσιλιες ειναι αρκετα
[automerge]1645875333[/automerge]
Το ξερω οτι φυσιολογικα ειναι ουρα
 
Πες μας αν θέλεις, ποιο είναι ακριβώς το πρόγραμμα του; Τι ώρα κοιμάται, τι ώρα ξυπνάει, σε τι χώρο βρίσκεται και τι ακριβώς τρώει;

Επίσης, ανέβασε μία φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί μαζί με το πουλάκι μέσα.
 
@Stavros Εδωσα φαρμακο για να το βοηθησω.Δεν υπαρχει κτηνιατρος που να γνωριζει ή πτηνιατρος στην περιοχη.Οποτε λειτουργω εμπειρικα Το θεμα ειναι οτι μετα το τσαμπι κεχρι οι κοτσιλιες του ειναι φυσιολογικες.Αν μπορει καποιος με την εμπειρια του ας με βοηθησει
Με ανησυχει γιατι τα υγρα γυρω απο τις κοτσιλιες ειναι αρκετα@Stavros
[automerge]1645883297[/automerge]
Τον εχω στο σαλονι.Το βραδυ με αναμμενο φως γιατι παθαινει πανικο και δυο φορες χτυπησε ασχημα.Τρωει τροφη Versele laga ,τη μωβ και την ασπροκοκκινη συσκευασια,μιλετ τσαμπι κεχρι .Τα παραγγελνω απο Αθηνα.Του βαζω σουπιοκοκκαλο και καποιες φορες λαχανικα που του αρεσουν.Επισης μια δυο φορες την εβδομαδα του δινω βιταμινες multi vit και 2-3 μηνες προληπτικα teniazine για μια ημερα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada Βεβαια το παραξενο ειναι οτι ενω το πρωι τι χαρτι στον πατο του κλουβιου ηταν πολυ βρεγμενο,ολη την υπολοιπη μερα σημερα ειναι μια χαρα.Δεν μπορω να το εξηγησω.Ελπιζω να μην συνεχιστει αργοτερα.Επισης το κοκαταλακι μου ειναι πολυ καλα στη διαθεση του.Λες να ηταν αγχωμενο για κατι?
 

Συνημμένα

  • 20220226_135050.webp
    20220226_135050.webp
    153,7 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top