Ασθένειες Το κοκατίλ μου έχει πρόβλημα στο ποδαράκι του

Αλεξάκι

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2019
Μηνύματα
7
Καλησπερα σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα κοκατιλακι που έχω εδώ και 6 χρόνια! Και είναι πολύ καλο πουλάκι και ήμερο! Εδώ και 2 μέρες έχει πρόβλημα στο ποδαράκι του! Σήμερα το ζορισα και το έβγαλα έξω απ' το κλουβί περπάτησε λίγο και έχει μελανιασμενο το ποδαράκι του δεν το πατάει καθόλου! Η αλήθεια είναι πως είχα πλαστικές πατηθρες κ θα τις αλλάξω με ξύλινες! Μίλησα τηλεφωνικά κ με μια πτηνιατρο κ μου είπε να πάρω μετακαμ και αλόη επάλειψη! Θα ήθελα τη γνώμη σας! Ευχαριστώ πολύ! Αλεξάνδρα!
 
Μάλλον θα χρειαστεί να μας βάλεις φωτογραφίες από το χτυπημένο πόδι, να μας εξηγησεις όλα τα σχετικά, αναλυτικότερα, πχ πότε, πώς χτύπησε... Και τι άλλο είπε ο γιατρός
 
Αλεξάνδρα, ανέβασε αν μπορείς μια φωτογραφία.
Υπάρχει η δυνατότητα να το δει πτηνιατρος από κοντα; Σε ποια περιοχή μένεις;
[automerge]1568048278[/automerge]

[automerge]1568048506[/automerge]
Μετακαμ και επάλειψη με αλοη... (γιατί μάλλον τραυματίστηκε)άλλαγη πατηθρων μου είπε με ξύλινες γιατί είχα πλαστικές! Και σκέφτομαι αν είναι κάτι πιο σοβαρό; Μόλυνση;:-/ όλα θα τα κάνω αρκεί να γίνει καλά! Σε τρεις μέρες επιστρέφω Αθήνα όποτε θα το πάω στη Κυρία Δουκάκη απλά φοβάμαι μη χειροτερεψει
 

Συνημμένα

  • IMG_20190909_195554_841.webp
    IMG_20190909_195554_841.webp
    90,6 KB · Προβολές: 32
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν γνωρίζω, δυστυχώς... Πάντως το καημένο το βλέπω και ανεβαίνει ψηλά κ κάθεται στη πατηθρα αλλά μόνο με ένα πόδι κ το ράμφος της φυσικά! Έδωσα metacam με συριγγουλα για τρεις τέσσερις μέρες μου πε η πτηνιατρος τηλεφωνικά που τα είπαμε! Τώρα θα δείξει..
 
Περαστικά του...
Δώσε την αγωγή και οπωσδήποτε στη Δουκάκη.

-Πολύ όμορφα χρώματα!
-Τα κάγκελα του κλουβιου είναι κάπως, δεν ξέρω αν είναι σκουριά, αλλά είναι "φαγωμενα"... Σε 2η φάση το βλέπεις και αυτό...

Περαστικά και πάλι
 
Τι πατήθρες είχες;

Μήπως είναι υπέρβαρο το πουλάκι; Το ζυγίζεις;
Πλαστικές είχα κ θα πάρω ξύλινες σήμερα! Πήγα πετ Σίτυ χθες κ δεν ειχε! Όχι δεν το χω ζυγίσει!
 
Το πουλάκι βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο ποδοδερματίτιδας. Ένας από τους παράγοντες που την προκαλούν είναι το αυξημένο σωματικό βάρος που προκαλεί με τη σειρά του αυξημένη πίεση στο πέλμα των ποδιών.

Γενικότερα, στο στάδιο που βρίσκεται το πρόβλημα, είναι σημαντική η αποφόρτιση των σημείων πίεσης στα πόδια με την τοποθέτηση κατάλληλων πατήθρων και ίσως η τοποθέτηση ειδικών επιδέσμων στο πόδι που αποτρέπουν την πίεση στο σημείο του προβλήματος.
σε τρεις μέρες επιστρέφω Αθήνα όποτε θα το πάω στη Κυρία Δουκάκη απλά φοβάμαι μη χειροτερεψει
Ωραία. Από τη στιγμή που θα αναλάβει γιατρός σύντομα, πιστεύω ότι θα έχει καλή εξέλιξη. Να μας ενημερώνεις για την πορεία του πουλιού.
 
Σημερινές φωτός.. Κουτσαίνει το καημένο.. Τρώει κ πίνει νερό κανονικά! Έχει πάει κ λίγο προς τα πάνω το μελανό χρώμα από χθες..σήμερα θα δώσω κ δεύτερη μέρα μετακαμ 0,08 μλ μου είπε κ από εμπειρία κάποιου φίλου μου έβαλα λίγη φουσιντιν σήμερα! Αυτά.. Περιμένω..:-(
 

Συνημμένα

  • IMG_20190910_122551_034.webp
    IMG_20190910_122551_034.webp
    58,9 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20190910_122532_985.webp
    IMG_20190910_122532_985.webp
    52,1 KB · Προβολές: 13
Back
Top