Ασθένειες Το κοκατίλ μου έχει χάσει πούπουλα γύρω από τα μάτια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το κοκατιλ μου εχει χασει πουπουλα γυρω απο τα ματια του. Στην μυτη του εχει κατι σαν ξεφλουδισμα. Γνωριζετε τι εχει;
 
νομιζω πως εχει ψιττακωση
για κοιτα εδω να δεις αν εχει τα ιδια συμπτωματα
https://community.petbirds.gr/threads/Πρόβλημα-στο-ράμφος.3951/

Αναστασια μου αυτη η ασθενεια ειναι πολυ σοβαρη και καλο ειναι να μην βγαζουμε τετοια συμπερασματα αφου δεν ειμαστε ειδικοι πτηνιατροι και τρομαζουμε τον κοσμο. Αυτο θελει εξετασεις αιματος για να διαγνωστει σιγουρα.

Ακουγεται περισσοτερο σαν αρχικο σταδιο scally face το οποιο θεραπευεται...
https://community.petbirds.gr/threads/Εχω-τρομοκρατηθει-scaly-face.4755/

βεβαια μονο ενας πτηνιατρος μπορει να μιλησει στα σιγουρα...
 
Mporei na einai ellipsi vitaminis A...Dinis ston Cockatiel sou polivitamines; An oxi pare ena bukalaki Bogena Multi Vit... Omos kalitera na pas na rotisis ton ktiniatro...
 
συμφωνω Ανεστη, αλλα ετσι μου φανηκε...
μαλλον ειναι σε αρχικο σταδιο οποτε μπορει να το προλαβει...
 
Ανεστη to ποστ που μου εβαλες να κοιταξω το εχω δει γιατι εγω το εφτιαξα. Εγω οταν το ειδα στο μυαλο μου αμεσως στο scaly face πηγε. Τρωει κανονηκα, παιζει, πινει αρκετο νερο αλλα βιταμηνες γιοκ εγω του δινω αλλα αυτος εδω και 4 εβδομαδες δεν τις εχει αγκηξει. Μετα, τις βιταμηνες που τις βαζουμε στις ταιστρες;Γιατι εγω σε κιπελακι τις βαζω. Πωλινα οταν λες ελειψη απο βιταμηνες τι ενωεις;
 
Το ειδα οτι το εφτιαξες εσυ και θεωρησα πως δεν το θυμασαι... αφου ξεκινησες το θεμα εκει, εκει επρεπε να το συνεχισεις...

Για θεματα υγειας και παλι σε συμβουλευω να δει το πουλι ενας γιατρος. :)
 
Το προβλημα ειναι οτι εδω και πολυ καιρο ψαχνω γιατρο που να ειναι εξιδικευμενος στα πουλια.
 
Το προβλημα ειναι οτι εδω και πολυ καιρο ψαχνω γιατρο που να ειναι εξιδικευμενος στα πουλια.

Η Κλινική των Ζώων Συντροφιάς του Α. Π. Θ., παρέχει υψηλού επιπέδου και παντός τύπου κτηνιατρικές υπηρεσίες σε σκύλους, γάτες, άλογα και στα εξωτικά είδη ζώων (π.χ. χάμστερ, ινδικά χοιρίδια, χελώνες, ιγκουάνα, φίδια).

Διεύθυνση της Κλινικής: Σταύρου Βουτηρά 11 και Γιαννιτσών (κοντά στον Παλαιό Σιδηροδρομικό Σταθμό), ΤΚ 54627, Θεσσαλονίκη. Ώρες λειτουργίας και υποδοχής των ζώων: Εξωτερικά Ιατρεία: Δευτέρα – Παρασκευή 9.00-12.00 π. Μ., Εμβολιασμοί: Τετάρτη και Πέμπτη 9.00-12.00 π. Μ.
Το κοινό μπορεί να επικοινωνεί με την υπηρεσία των ραντεβού της ΚΖΣ στα τηλέφωνα 2310 – 994403 και 2130 – 994410 και με το Διευθυντή της Κλινικής κ. Α. Φ. Κουτίνα, καθηγητή και DipECVD (2310 994503).
Επισυνάπτονται φωτογραφίες από την κλινική ζώων συντροφιάς.

Μια κοπέλα που πήγε εκεί το παπαγαλάκι της μου μίλησε για την κλινική και μου είπε πως έχει πτηνοπαθολόγο.

<broken link removed>
 
Ευχαριστω πολυ ειναι η κλινηκη Ψυχογιος;


Δεν γνωρίζω αν λέγεται έτσι, αλλά είναι του Α. Π. Θ. Δεν είναι ιδιωτική και απ’ ότι μου είχαν πει και στο Pet shop που πήρα το cockatiel μου, μόνο εκεί υπάρχει πτηνοπαθολόγος. :)
 
sory δεν προσεξα γρηγορη οτι αυτο ελεγες κ συ πριν! 🙂
νομιζα εδινες το θεμα με τους πτηνιατρους 😛🙄
 
Η Κλινική των Ζώων Συντροφιάς του Α. Π. Θ., παρέχει υψηλού επιπέδου και παντός τύπου κτηνιατρικές υπηρεσίες σε σκύλους, γάτες, άλογα και στα εξωτικά είδη ζώων (π.χ. χάμστερ, ινδικά χοιρίδια, χελώνες, ιγκουάνα, φίδια).

Διεύθυνση της Κλινικής: Σταύρου Βουτηρά 11 και Γιαννιτσών (κοντά στον Παλαιό Σιδηροδρομικό Σταθμό), ΤΚ 54627, Θεσσαλονίκη. Ώρες λειτουργίας και υποδοχής των ζώων: Εξωτερικά Ιατρεία: Δευτέρα – Παρασκευή 9.00-12.00 π. Μ., Εμβολιασμοί: Τετάρτη και Πέμπτη 9.00-12.00 π. Μ.
Το κοινό μπορεί να επικοινωνεί με την υπηρεσία των ραντεβού της ΚΖΣ στα τηλέφωνα 2310 – 994403 και 2130 – 994410 και με το Διευθυντή της Κλινικής κ. Α. Φ. Κουτίνα, καθηγητή και DipECVD (2310 994503).
Επισυνάπτονται φωτογραφίες από την κλινική ζώων συντροφιάς.

Μια κοπέλα που πήγε εκεί το παπαγαλάκι της μου μίλησε για την κλινική και μου είπε πως έχει πτηνοπαθολόγο.

Επικαιρότητα του Α. Π. Θ. Blog Archive ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ
Γιάννη κάνε ένα κόπο αν θέλεις σε παρακαλώ και αντέγραψε αυτό το πόστ σου στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ . Θα είναι πολύ χρήσιμο να βρίσκεται εκεί. :)
 
Back
Top