Ασθένειες Το κοκατίλ μου αναστενάζει βαριά και δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης diver13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

diver13

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2024
Μηνύματα
5
καλημερα εδω και 2 μερες το κοκατιλ μου αναστεναζει βαρια και δεν κελαιδαι ,ενο χαλαγε τον κοσμο τρωει κανονικα και πεταει αν και κουραζεται πιο δυσκολα ,το εχει συναντηση κανενας αλλος ,,σαν να δυσκολευεται να ανασανει
 
,,σαν να δυσκολευεται να ανασανεi
Η δυσκολία στην αναπνοή μπορεί να είναι σημάδι υποκείμενων προβλημάτων υγείας και απαιτείται άμεση κτηνιατρική φροντίδα.
Οι αιτίες μπορεί να περιλαμβάνουν λοιμώξεις του αναπνευστικού (το συνηθέστερο), καρδιακές επιπλοκές ή περιβαλλοντικούς στρεσογόνους παράγοντες όπως η κακή ποιότητα αέρα και τροφής.
Στα πουλιά όταν υπάρχει δυσκολία στην αναπνοή ταυτόχρονα συνοδεύεται και από κούνημα της ουράς πάνω κάτω.
Ποιά είναι η ηλικία το φύλο και η διατροφή του;
Σε ποιο χώρο του σπιτιού βρίσκεται, υπάρχουν και άλλα πουλιά στον ίδιο χώρο;

 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπερα τον εχω σε ενα χωρο του σπιτιου που δεν τον ενοχλη τιποτα και δεν εχω αλλο παπαγαλο κουνιμα στην ουρα του εχει εψαξα για πνηνιατρο αλλα λογο καλοκαιριου ακομα δεν καταφερα τιποτα γι αυτο πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειπαν να του δωσω tabernil και ακολουθω θεραπεια εβδομαδος .......ενοητε πως ψαγνω ακομα για πτηνιατρο
 
Καλησπερα τον εχω σε ενα χωρο του σπιτιου που δεν τον ενοχλη τιποτα και δεν εχω αλλο παπαγαλο κουνιμα στην ουρα του εχει εψαξα για πνηνιατρο αλλα λογο καλοκαιριου ακομα δεν καταφερα τιποτα γι αυτο πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειπαν να του δωσω tabernil και ακολουθω θεραπεια εβδομαδος .......ενοητε πως ψαγνω ακομα για πτηνιατρο
Καλησπερα. Tabernil ειναι η εταιρεια.Ποιο σκευασμα της tabernil σας εδωσαν και ξεκινησατε? Σε τι σχημα?
μηπως

Tabernil® Doxiciclina?​

 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

Δοσολογία Κατασκευαστή:Χορηγείται με το πόσιμο νερό, για 5 συνεχόμενες ημέρες, στη δόση των 5ml για κάθε 1,5 λίτρο νερού, που ισοδυναμεί με 4 σταγόνες για κάθε 60ml νερού.
Το νερό με το διάλυμα πρέπει να προετοιμάζεται καθημερινά (πριν τη χορήγηση).

ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ: Το πόσιμο διάλυμα TABERNIL DOXICICLINA περιέχει ως μοναδικό ενεργό συστατικό την δοξυκυκλίνη, ένα βακτηριοστατικό αντιβιοτικό της ομάδας των τετρακυκλινών. Η αντιβακτηριδιακή δράση του οφείλεται στην ένωση των χηλικών ενώσεων της υποομάδας 30S των ριβοσωμάτων με τις φωσφορικές ομάδες του αγγελιοφόρου RNA , αποφεύγοντας την ένωση μεταξύ μεταφορέα RNA και αγγελιοφόρου RNA. Το μικροβιακό του φάσμα περιλαμβάνει: Gram (-) βακτήρια: Pasteurella spp., Escherichia coli & Salmonella spp. Gram (+) βακτήρια: Staphylococcus aureus, Streptococcus spp. & Clostridium spp. Mycoplasma, Rickettsiae, Chlamydia και κάποια πρωτόζωα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
αυτο το σχημα σου ειπαν να ακολουθεις που λεει στην συσκευασια του?
Κατανοητο ειναι οτι η οποια συνταγολογηση γινεται απο γιατρο που εφοσον εργαστηριακα(λεμε τωρα ) απομονωσει την αιτια /ασθενεια λεει τι φαρμακο να παρει το cockatiel
Εδω ειναι σαν να πηγες στο φαρμακοποιο σου με βηχα/δυσπνοια και χωρις εξεταση να σου ελεγε να παρεις αντιβιωση
παλι καλα πλεον δεν μπορουν να δωσουν αντιβιωση χωρις συνταγη..αλλα το κακο εχει γινει
Σε καθε περιπτωση πτηνιατρος για να ειμαστε σωστοι κατα το δυνατον.
 
μου ειπε για μια εβδομαδα 3 σταγωνες σε 30 ml νερο μετα μια βδομαδα παυση και ματα δυο μερες την καθε εβδομαδα για δυο εβδομαδες
 
Και αυτοσχεδιασμοι. ..υπερβαση κατα 50% της συνιστωμενης δοσολογιας..και αντιβιωση με διακοπη και επανεκκινηση και παλι διακοπη..
Ευχομαι ολα να πανε καλα και να ξεπερασει το θεμα
αλλα σκεφτομαι οτι ο συγκεκριμενος αν δεν τα καταφερει το κοκατιλ που το απευχομαστε ολοι θα σου πει δεν προλαβε να το πιασει το φαρμακο ειχε ηδη προχωρησει η κατασταση.
..αν το ξεπερασει θα σου πει οτι επιασε η οτι να ναι δοσολογια και σχημα
Με λιγα λογια ..δωσε εκει μια αντιβιωση ευρεος φασματος και αμα πιασει κατι το επιασε
Μπορει να ειμαι υπερβολικος στο σκεπτικο μου αλλα οι περισσοτεροι ειναι οτι να ναι
Ηθελα να ξερα τι θα σου απαντησει αν τον ρωτησεις απευθειας
Μα αλλο λεει το ιδιο το φαρμακο πανω και αλλα εσυ..αλλη δοσολογια και αλλη διαρκεια.

το κουνημα της ουρας στο ρυθμο της αναπνοης που ανεφερε ο @Vada ειναι κλινικο ευρημα. ειναι οπως οταν εχουμε εμεις δυσπνοια αλλαζουμε το ποσο βαθια εισπνεουμε και αλλαζει η κινηση στον θωρακα επειδη οι μνευμονες κανουν διαφορετικη κινηση.Στα πτηνα που υπαρχει ουρα ειναι "συμπτωμα"
Καλη συνεχεια
 
οχι δεν εισαι καθολου υπερβολικος ειδη ψαγνω για πνηνιατρο για να δω τι θα κανω ευχαριστω
την δοσολογια την διαβασα και εγω στο φιλαδιο που εχει μεσα
 
το κουνημα της ουρας στο ρυθμο της αναπνοης που ανεφερε ο @Vada ειναι κλινικο ευρημα. ειναι οπως οταν εχουμε εμεις δυσπνοια αλλαζουμε το ποσο βαθια εισπνεουμε και αλλαζει η κινηση στον θωρακα επειδη οι μνευμονες κανουν διαφορετικη κινηση.Στα πτηνα που υπαρχει ουρα ειναι "συμπτωμα"
Οι άνθρωποι έχουν πνεύμονες που λειτουργούν ως φυσούνα. Το διάφραγμα δημιουργεί ένα κενό στο στήθος αναγκάζοντας τον αέρα να εισέλθει στους πνεύμονες για να γεμίσει τον κενό χώρο. Στη συνέχεια, το διάφραγμα συστέλλεται, συμπιέζοντας το στήθος και αναγκάζοντας τον αέρα να βγει εξω. Με αυτόν τον τρόπο γεμίζουμε και ξαναγεμίζουμε συνεχώς τους πνεύμονες μας.

Τα πουλιά δεν έχουν διάφραγμα και οι πνεύμονες τους παραμένουν ανοιχτοί σχεδόν όλη την ώρα. Οι μύες του θώρακα συμπιέζουν το στήθος που ωθεί τον αέρα στους πνεύμονες.
Όταν ένα πουλί έχει πρόβλημα στο αναπνευστικό του σύστημα, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τους μύες του θώρακα για να πιέσει τον αέρα, να μπει μέσα, και να βγει έξω από τους πνεύμονες.
Για να διευκολύνει την αναπνοή του θα χρησιμοποιήσει τους οπίσθιους μύες προκαλώντας έτσι την ουρά να ανασηκώνεται πάνω-κάτω.
@diver13
Ο @φιλομαθης έχει δίκαιο, δεν γίνονται έτσι οι διαγνώσεις από το pet shop της γειτονιάς μας.
 
οχι δεν εισαι καθολου υπερβολικος ειδη ψαγνω για πνηνιατρο για να δω τι θα κανω ευχαριστω
την δοσολογια την διαβασα και εγω στο φιλαδιο που εχει μεσα
Να συμπληρώσω ότι οι αντιβιώσεις δεν δίδονται σε διακοπτόμενα σχήματα. Παίρνει κανείς την αντιβίωση στο δοσολογικό σχήμα που καθορίζει ο γιατρός, σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου και ολοκληρώνει εκεί. Με άλλα λόγια τα σχήματα είναι συνεχόμενα. Οπότε, ολοκλήρωσε κι εσύ τον κύκλο στις δόσεις που αναγράφονται στη συσκευασία και μετά μην δώσεις
μετα μια βδομαδα παυση και ματα δυο μερες την καθε εβδομαδα για δυο εβδομαδες
 
Back
Top