Γενικά Το κοκατίλ μου βγάζει ένα περίεργο ήχο σαν να κλαίει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης baswloukh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

baswloukh

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2021
Μηνύματα
2
Πόλη
Χίος
Το κοκατιλ μου βγάζει ένα περίεργο ήχο σαν να κλαίει τι μπορεί να τον ενοχλεί έχει φάει αλλά δεν πίνει πολύ νερό
 
@baswloukh
Καλησπέρα.
Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πουλάκι σου όπως την ηλικία του, πόσο καιρό είναι μαζί σου, ποιά είναι η σχέση που υπάρχει μεταξύ σας (είναι ήμερο, άγριο;), εάν υπάρχουν και άλλα πουλιά στο σπίτι, πότε και για πόση ώρα το κάνει, πότε το ξεκίνησε, αν βγαίνει εκτός κλουβιού, πιο είναι το καθημερινό του πρόγραμμα και ότι άλλο νομίζεις εσύ ότι μπορεί να βοηθήσει.
Επίσης ένα βίντεο με τον ήχο που αναφέρεις είναι απαραίτητο.
 
@Vada
Καλησπέρα και ευχαριστώ για των χρόνο σας είναι 1,5 μινον είμαστε μαζί 4 μέρες ,έχουμε δεθεί από την προτι μέρα με ακούει και μου έχει εμπιστοσινη ,είναι παρά πολύ ήρεμο δεν μου έχει αγριέψει ποτε,όχι αλλά πουλιά δεν υπάρχουν,βγαίνει συχνά έξω στο παρτάκι του κλουβιού και όταν των περνώ στο χέρι μου το ζητάει το κλουβί ( το ψάχνει ) , η καθημερινότητα του είναι σαν την δίκη μου ξοιπναμε από της 9 τρώει , κάθετε και παίζουμε και οταν ασχολουμε με κάτι άλλο βγάζει ένα θόρυβο περίεργο μετά δεν πίνει πολύ νερό και αργεί να φάει και κάνει πολύ συνεχές ήχους ,οταν του μιλάω σταματάει να το κάνει και οταν πάω να παίξουμε δεν έχει όρεξη πολύ , αυτό ξεκίνησε από την 2η μέρα αφού των πήρα
 
Αν είναι τόσο μικρό, πιστεύω θέλει κρέμα νεοσσων για κάποιο διάστημα, που κόπηκε λόγω της διάθεσης τους προς εσάς!
Αν ξέρετε τον εκτροφεα, έπρεπε να σαςτο είχε πει, αν το πήρατε από πετ τότε πάτε κ αγοράζετε μια καλή κρέμα και του την δίνετε οπότε κλαιει
 
Επίσης αν θα την ταΐζετε με κρέμα νεοσσών, θα πρέπει να ακολουθήσετε κατά γράμμα τις οδηγίες, π.χ. σωστή αραίωση, συχνότητα γευμάτων, και κυρίως το ζήτημα της αποστείρωσης και της θερμοκρασίας, με δεδομένο ότι χαμηλότερη θερμοκρασία του κάτω ορίου, μπορεί να οδηγήσει σε μύκητες στον πρόλοβο του πτηνού, με ενίοτε τραγική κατάληξη, ενώ υψηλότερη του άνω ορίου, σε εγκαύματα του πρόλοβου. Επίσης θα χρειαστεί καλός καθαρισμός του ράμφους και της πέριξ περιοχής για υπολείμματα τροφής, μετά από κάθε γεύμα.
 
@baswloukh
Το cockatiel σου είναι πολύ μικρό, κανονικά σ'αυτή την ηλικία θα έπρεπε να το ταΐζουν οι γονείς του ή ο εκτροφέας του.
Τα cockatiel απογαλακτιζονται πλήρως μετά την ηλικία των δυόμιση μηνών.

βγάζει ένα θόρυβο περίεργο μετά δεν πίνει πολύ νερό και αργεί να φάει
Πιστεύω πως πρέπει να το ταΐσεις και εσύ για ένα χρονικό διάστημα, γιατί υπάρχει περίπτωση μόνο του να μην τρέφεται σωστά.
Προσοχή στην θερμοκρασία της κρέμας, θα πρέπει να είναι στους 39°C, όχι λιγότερο ούτε περισσότερο.

Thread 'Τάισμα νεοσσών στο χέρι' https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Εγω θα πρότεινα πάντως να μιλούσατε και με το άτομο απ' το οποίο αγοράσατε το πουλάκι διότι θα έπρεπε να σας ειχε ενημερώσει ,κατά την γνώμη μου,ότι ίσως χρειάζεται κρέμα.
 
Back
Top