Ασθένειες Το κοκατίλ μου βγάζει τα φτερά του

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά.Χρειάζομαι την βοήθεια σας για τον μικρό μου Μπιλ. Εδώ και Πολύ καιρό βγάζει τα φτερά του δεν ξέρω αν είναι η εποχή ή το κάνει επίτηδες. Πρίν λίγες μέρες του αλλάξαμε και κλουβί απο τότε δε έχει μαρμαρωσει πάνω σε ενα κλαδί και πάει μόνο για φαγητό ούτε να κελαηδησει ούτε με τα παιχνίδια τίποτε μόνο τρώει τα φτεράκαι το πρωί παρατήρησα ότι κάτω απο τις φτερούγες υπάρχει ενα μικρό κόκκινο κενό. Πήγα στο μαγαζί που τον πήρα και μου έδωσαν σταγόνες multi vit, επίσης πήρα και πελλετ τα οποία φυσικά δεν άγγιξε. Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμη πολλά πολλά για να σας βγάλω φωτογραφίες απο το κενό του ξεπουπουλιασματος, ελπίζω να βοηθήσετε
 
@sarpijk ναι του τα έκοψα πριν τρεις μήνες αν και το μετάνιωσα, το κλουβί είναι πιο μεγάλο και το παλιό ήταν στρογγυλό και γλιστρούσε κάθε φορά που προσπαθούσε να σκαρφαλώσει, καμμία άλλη αλλαγή, αλλά γενικά δεν τθς δέχεται αμέσως ακόμη και οταν του βάζω καινούριο παιχνιδάκι για 1-2 μέρες κάθεται και το κοιτάει απο μακριά και μετά αρχίζει το παιχνίδι
 
Νομιζω οτι φταιει που έκοψες τα φτερα, φαίνεται να τα εκοψες πολυ!

Εαν το βλεπεις κακοκεφο συνεχως μηπως προληπτικα να του εκανες μια εξεταση σε πτηνιατρο;

Το κοκκινο σημειο που βλεπεις ειναι η μασχαλη δεν εχει πολλα φτερα. Οταν λες βγαζει φτερα απο ποιο σημειο βλεπεις; Στη φωτο δεν φαίνεται μαδημενο αν εξαιρέσουμε τα φτερά πτησης.
 
Κτηνίατρος του τα έκοψε και πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω, δεν ξέρω απο που δεν φαίνεται πραγματικά κάτι απλά γεμίζει φτερά το κλουβί ακόμη και μεγάλα απο την ουρίτσα του, κυρίως απο τα φτερά τα πιάνει και τα τραβά,υπάρχει περίπτωση να καθαρίζεται και γω έχω απλά ανησυχήσει;
[automerge]1592421132[/automerge]
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ Ευχαριστώ ελπίζω να μην είναι κάτι
 
@Tony Forpus Όχι στο υπόλοιπο σώμα δεν υπάρχουν κενά, δεν είναι μεγαλωμένος στο χέρι γι αυτό και ακόμη η εκπαίδευση δεν έχει προχωρήσει αρκετά (είχα βάλει και ποστ πιο παλιά γι αυτό το θέμα). Μόνο ο κτηνίατρος που τον είχε δει όταν του κόψαμε τα φτερά
 
Έχεις δει ποτέ αιματακι στα φτερά που πέφτουν; Μόλις πέσουν;
Αν δεν κάνω λάθος, και στον δικό μου, κάτω από τα φτερά το πτέρωμα δεν είναι τόσο πυκνό όσο στο υπόλοιπο σώμα πάντως.

Καλό είναι οποιαδήποτε αλλαγή να γίνεται σταδιακά. Πχ το κρατάς στο παλιό κλουβί, βάζεις δίπλα το νέο να το βλέπει μέχρι να συνηθίσει κτλ.
 
Αν απλα βρισκεις μερικά φτερα κατω τοτε ισως ειναι απλα αλλαγη φυσιολογική. Γενικα τα κοκατιλ ειναι δραστηρια και περιεργα αλλα το καθενα έχει αλλη προσωπικότητα.

Ειχα κοψει και εγω τα φτερά στον αρσενικό μου γιατι ηταν αγριος και δεν μπορούσα με τιποτα να τον βαλω στο κλουβι μετα την πτηση στο δωματιο που τα αφηνα. Παρατηρησα οτι σαν να επεσε ψυχολογικα το πουλι και να μην ειχε αυτοπεποίθηση.

Ποσο καιρο το εχετε; Ειναι ήμερο;
 
Δεν δείχνει να μαδάει τα φτερά του εκτός κι αν δεν εστίασες στο σωστό σημείο να μας δείξεις. Αυτό που με προβλημάτισε λίγο είναι το κενό γύρω απο το μάτι του κοντά στο ράμφος εκεί που φαίνεται δέρμα. Ας πάρει λίγο καιρό τις βιταμίνες κι αν ενδεχομένως περνάει και πτερόροια ίσως φτιάξει το φτερωμά του.
 
@fortunatos όχι δεν έχω δει ποτέ αιματακι, με προβλημάτισε μόνο το κευ που υπάρχει κατω απο το φτερωτό μέρος
[automerge]1592469107[/automerge]
@sarpijk ναι μόνο κάτω βλέπω φτερά ελπίζω απλά να είναι η εποχή του, είμαι ακόμη στην προσπάθεια εκπαίδευσης αν και δεν είναι πολύ συνεργάσιμος ακομη
[automerge]1592469187[/automerge]
@Tony Forpus ολόκληρα είναι με την μυτούλα στην άκρη αφού η μικρή τα μαζεύει για πένες
[automerge]1592469383[/automerge]
@Φοίβος δεν είναι ακόμη συνεργάσιμος για καλύτερη Φωτογραφία αλλά γενικά αύτη είναι η εικόνα του, οσο για το κενό που λέτε απλά έχει διαφορετικό χρώμα εκεί δεν φαίνεται δέρμα τον κοίταξα πολύ προσεκτικά
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Chrisad Όχι το κόψιμο έγινε πριν 4 μήνες ενώ το κλουβί άλλαξε πριν μια εβδομάδα, αλλά απο εχθές τον βλέπω λίγο καλύτερα ίσως χρειαζόταν τελικά και τις βιταμίνες του
 
@Katerina70 Στα πετ σοπς θέλουν να πουλήσουν κι είναι κι άσχετοι. Το πουλάκι αυτό λόγω της μετάλλαξης δείχνει για θηλυκό αν είναι πάνω απο 8 μηνών. Τι φωνή κάνει; Έχει περίτεχνο κελάηδισμα ή έναν μονότονο ήχο;
 
@Φοίβος Καλημέρα Φοίβο, φαντάσου μου είπαν ότι ξεχωρίζουν απο το πορτοκάλι χρώμα στα μαγουλακια τους τα αρσενικά λέει είναι πιο έντονα, τέλος πάντων το κελάηδημα του είναι περίτεχνοκαι σύμφωνα πάντα με αυτούς πρέπει να είναι 8-9 μηνών
 
Back
Top