Φροντίδα Το κοκατίλ μου γκαρίζει πάρα πολύ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Polis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Polis

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2021
Μηνύματα
17
Παιδιά καλησπερα... Εχω ένα θέμα με το κοκατιλ μου και γκαρίζει παρα πολυ... Τώρα αρχίζει να γκαρίζει από τις έξι το πρωί και πχ σήμερα γκαρίζει τρεις ώρες συνεχόμενα και ας είμαι και εγώ δίπλα του... Φαι είχε από όλα κομπλέ... Και αναγκάστηκα να το σκεπασω γτ δν πηγαινε άλλο.. Εγώ γενικά σχολαω το μεσημέρι καιν ασχολουμαι μαζί του μέχρι το βράδυ τον έχω βέβαια το πρωι δίπλα σε παραθυρο να βλέπει.. (Τον έχω τρεις μήνες και δν με έχει συνηθίσει ακόμα δν είναι μεγαλωμένος σε χέρι και πρεπει να είναι ένα χρονών και κάτι, τρώει παβω στο χέρι μου αλλά με φόβο και δν έρχεται πανω στο χέρι μου χαλαρός)
 
Επειδή δεν γνωρίζω από κοκατιλ , δεν είναι φυσιολογικό να είναι δραστήριο με τέτοιους θορύβους;
 
@Polis
Μάλλον βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής, με τις φωνές του καλεί τα άλλα πουλιά ,προσπαθώντας να βρει το ταίρι του.
Θα σου προτείνω να αυξήσεις τις ώρες του ύπνου σε 14-15, σε ένα σκοτεινό και ήσυχο μέρος.
 
@Vada ίσως έχεις δίκιο... Θα αυξήσω από το βράδυ μέχρι μεσημέρι που σχολαω το σκεπάσμα τουλάχιστον τρεις η ώρα; που σχολαω να είναι δίπλα του να τον βλέπω μέχρι να αλλάξει λίγο αυτό γτ δν παλευεται... Αντε εγώ καλά οι γειτονες τι φταίνε 🤣
[automerge]1622287457[/automerge]
@HxC όχι ο συγκεκριμένος θόρυβος τον κάνει αν ενοχλείται με κάτι η έχει πρόβλημα το οποίο δν μπορώ να καταλάβω... Αμα κελαηδουσε έτσι δν θα είχε κανένας κοκατιλ είμαι σίγουρος 🤣
 
@Polis
Γι'αυτή την περίοδο που βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση ένα πρόγραμμα ύπνου 19.00-09.00 είναι ότι πρέπει.
Η διάρκεια του φωτός παίζει μεγάλο ρόλο στο βιολογικό ρολόι των πουλιών.
Όταν αυξάνεται η διάρκεια του ημερήσιου φωτός ξυπνάνε ένστικτα αναπαραγωγής στα πουλιά.
Προσωπικά πιστεύω ότι οι παπαγάλοι χρειάζονται καθημερινά 11 με 12 τουλάχιστον ώρες συνεχόμενου ύπνου σε ήσυχο και σκοτεινό περιβάλλον.
Είναι καλό για την σωματική και ψυχική ισορροπία τους.
 
@Vada πόσο καιρό κρατάει για αυτους η περιοδος αναπαραγωγής;δλδ από ποτε μέχρι ποτε ειναι ξέρεις; να ξέρω ποσο ακόμα να κάνω υπομονή. Πάντως τώρα πριν καμια ωρα του έβγαλα το σεντόνι πηγα να τον ταισω με το χέρι άρχισε να γκαρίζει παλι και έκλεισα το πατζουρι να είναι σκοτεινά γτ δν παλευεται... Υπάρχει περιπτωση λόγο της αναπαραγωγής τώρα να αλλάζει γενικά η συμπεριφορά του;
 
πόσο καιρό κρατάει για αυτους η περιοδος αναπαραγωγής;
Για όσο καιρό έχουν άπλετο φως. Τα αυστραλιανά είδη με κατάλληλο φωτισμό μπαίνουν εύκολα σε φάση αναπαραγωγής όλο το χρόνο. Μείωσε το φως όπως σου είπαν και κάνε υπομονή 1-2 εβδομάδες.
 
Μηπως οταν το σκεπαζεις καθε φορα που φωναζει κατα την διαρκεια της ημερας, εχει γινει απλα νευρικο; Το σκεπαζουμε μονο τις ωρες που πρεπει να κοιμηθει το βραδυ και οπως ειπανε τα παιδια πιο πανω, 11-12 ωρες τουλαχιστον. Επισης, μηπως οσο ειναι σε αυτην την ενταση, να μην το ταιζεις με το χερι μεχρι να ηρεμησει; Αναρωτιεμαι.😒
 
Back
Top