Φροντίδα Το κοκατίλ μου δεν εκπαιδεύεται με τίποτα

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Είμαι η Κατερίνα και εδω και 4 μήνες περίπου έχω ενα κοκατιλ τον Μπιλ. Δυστυχώς όμως η μόνη πρόοδος που έχουμε κάνει είναι με επιφύλαξη πάντα να τρώει από το χέρι μας, για χάδια ούτε λόγος και η μικρή μου ανυπομονεί να την συνηθίσει και να παίζουν μαζί. Έκανα πολλές προσπάθειες απο οσα διάβασα εδώ και σε άρθρα που προτείνονται αλλά τίποτα, τι άλλο να κάνω;
 
Kατερίνα, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να εξημερωθεί ένα άγριο πουλί σε σημείο μάλιστα να παίζει με ανθρώπους. Όταν ψάχνουμε τέτοιου είδους συμπεριφορά σε ένα πουλί συνήθως προτιμάμε να τα μεγαλωμένα απο ανθρώπους.

Παρόλα αυτά, δεν είναι μικρή η πρόοδος του να τρώει απο το χέρι σας. Μιλάς για μέσα στο κλουβί το χέρι ή απ'έξω;
 
Μέσα στο κλουβί το χέρι αλλά μόνο αν κρατώ την τροφή με τα δάχτυλα αν κάνω πως ανοίγω το χέρι απομακρύνεταικαι με το δάχτυλο που κάνω προσπάθειες να το χαϊδέψω μου κατεβάζει το λοφίο και μου δίνει ψεύτικα τσιμπήματα
 
Ο Λινκ μου έχει φάει οτιδήποτε κρατάω στα χέρια. Φαγητό, κινητό, χειριστήρια από κονσόλες, ρούχα, φρούτα, λεφτά και ότι υπάρχει στο σπίτι. Επίσης είναι συνέχεια κολλημένος πάνω μου. Παρόλα αυτά δεν με αφήνει να τον αγγίξω. Στα 3 χρόνια περίπου με αφήνει να του τρίβω την κοιλίτσα κι αυτό για πολύ λίγο λέγοντας του "κοιλίτσα κοιλίτσα".
 
Back
Top