Ασθένειες Το κοκατίλ μου δεν τραγουδάει

Maria Mitrogianni

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2020
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Γενικά τρώει, είναι δραστήριο και δεν έχει καμία δυσκολία όταν πετάει αλλά τελευταία έχανε φτερά και η γιατρός είπε ότι μάλλον του προκαλεί στρεσσ.Έπισης όταν δεν ειχε ήλιο ποτέ δεν τραγουδούσε,αλλά τελευταία που δεν έχει καλό καιρό δεν τραγουδαει σχεδόν καθόλου και κοιμάται και το μεσημέρι και τό απόγευμά από τις 6 που νυχτώνει.Να περιμένω (επειδή του δίνω σταγόνες αντιστρεσσ)ή να τν πάω στον γιατρό άμεσα;
 
Αν θεωρείς ότι είναι άρρωστο το πουλάκι, να το πας σε γιατρό. Αλλά πες μας κάτι ακόμα.για πόσο καιρό έχανε φτερά, ποια περίοδο τα έχανε, τι ηλικίας είναι και.ποιο είναι το ημερήσιο πρόγραμμα ύπνου του, π.χ. ακολουθεί τη ροή του φυσικού φωτός, κοιμάται 10 - 12 ώρες την ημέρα.
 
@ianos Εδώ και έναν μήνα σίγουρα είναι που χάνει φτερά και κυρίως από όταν άλλαξε η ώρα άρχισα να παρατηρώ όλα αυτά. Κοιμάται απο πάντα λίγο το μεσημέρι,και το βράδυ όταν νυχτώνει,δηλαδη κατά τις 7.Ειναι 1,5 χρόνων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Χάνει τα φτερά του λόγω πτεροροιας ή γιατί είναι στρεσαρισμενο;
Καλύτερα όμως μην περιμένετε και πηγαίνετε ή επικοινωνήστε με κάποιον πτηνιατρο.
 
@Geokilkis Η πτηνίατρος μου είπε ότι ίσως η πτεροροια είναι που του προκαλεί το στρεσσ.Ευχαριστω πολύ έχω κλείσει ήδη ραντεβού
 
Τη βοηθάτε με αυγολακι και σουπιοκοκκαλο ή άλλης μορφής ασβέστιο;
 
Back
Top