Φροντίδα Το κοκατίλ μου είναι επιθετικό

DimitrisArmeniakos

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα παιδιά..
Αγόρασα ένα αρσενικό κοκατιλ πριν από έναν μήνα περίπου..μου είπαν ότι είναι 3-5 μηνών όταν το πήρα. Το άφησα 2 εβδομάδες στην ησυχία του και μετά άρχισα σιγά σιγά και προσεκτικά να το προσεγγίσω. Γενικότερα δεν είναι καθόλου δραστήριος και μετά από έναν μήνα αρχίζει τραγουδάει λίγο. Κάθεται όλη μέρα μόνο σε δύο σημεία στο κλουβί και δεν παίζει κανένα παιχνίδι που του βάζω. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι τις τελευταίες μέρες όταν πλησιάζω το κλουβι επιτίθεται στα κάγκελα και γενικότερα δεν βλέπω να χαίρεται καθόλου με την παρουσία μου. Θέλω απόψεις φοβάμαι ότι μπορεί να είναι άρρωστο
 
Ζούμε μαζί με την κοπέλα μου σε ένα αρκετά μεγάλο σπίτι.. τον έχουμε στο σαλόνι και λίγο πιο πέρα έχω δύο badgie. Εγώ δεν δουλεύω γιατί είχα έναν τραυματισμό και ένα μεγάλο μέρος της ημέρας είμαστε κάποιος στο σπίτι. Συνήθως το βραδάκι αφιερώνω περίπου μισή ώρα στο Φρίξο (κοκατιλ) να του μιλάω και να ασχολούμαι μόνο μαζί του
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Εμενα παντως το αγριο κοκατιλ που ειχα μετα απο ακριβως ενα μηνα αρχισε να προσαρμοζεται και μετα δεν σταματουσε να τραγουδαει. Επισης ειχα παρατηρησει πως οταν του αλλαξα κλουβι, το εβαλα σε τετραγωνο απο στρογγυλο, αλλαξε πολυ η διαθεση του.
 
@Kleos ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια σας.. υπάρχει κανένας οδηγός με βήματα?? Έχω διαβάσει πολλά άλλα θα ήθελα να μου προτείνετε και εσείς που έχετε περάσει από αυτό το στάδιο
 
Καλησπέρα να το χαίρεσαι, το κλουβί είναι απίθανο !
υπάρχει κανένας οδηγός με βήματα??
Συνήθως το βραδάκι αφιερώνω περίπου μισή ώρα στο Φρίξο (κοκατιλ) να του μιλάω και να ασχολούμαι μόνο μαζί του
Το βράδυ καλό είναι να κοιμάται, θα πρέπει να ξυπνάει και να κοιμάται με την Ανατολή και Δύση.
Αφού έχεις χρόνο μπορείς απλά να βρίσκεσαι κοντά στο κλουβί όταν κάνεις διάφορες δραστηριότητες μέσα στο σπίτι, έτσι θα συνηθίσει πιο γρήγορα την παρουσία σου.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι παιδευτικα αρκετές μέρες και για να το φτιάξω για τον φίλο μου τον Φρίξο.. αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε! Το βράδυ όντως είναι πιο νευρικός.
 
Το κλουβί του ως χώρος είναι καλό.
Βρίσκεται όμως πολύ χαμηλά και το πουλάκι θα αισθάνεται συνεχώς σε άμυνα.
Καλό θα ήταν να τοποθετήσεις το κλουβί πιο ψηλά ώστε να έρθει περίπου στο ύψος του ώμου σου.
Η εξημέρωση ενός άγριου πουλιού χρειάζεται καθημερινή αφιέρωση γι'αρκετή ώρα, κάτι το οποίο "δρα" αθροιστικά και δημιουργεί δεσμούς εμπιστοσύνης και ασφάλειας στο πουλάκι.🙂
 
Back
Top