Ασθένειες Το κοκατίλ μου είναι υποτονικό και έβγαλε αίμα από τα ούρα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Σχετικά με το παπαγαλάκι μου σήμερα το πρωί που ξύπνησα έβγαλα το κοκατιλακι μου έξω από το κλουβί καθάρισα το πιατάκι που κάθεται το βράδυ (οι κουτσουλιές του ήταν πράσινες λάχανι χωρίς ίχνος λευκού χρώματος. ) από εκείνη την ώρα και έπειτα όλο κοιμόταν χωρίς να φάει τίποτα. Πήραμε τον Ακριβό και του είπαμε να περάσουμε να την δει. Όντως πηγαμε μας ειπε οτι δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό να φύγουμε Καζάν δεν είμαι πάλι καλά να έρθουμε το απόγευμα χωρίς ραντεβού. Το μέχρι Κατσαρός 3 καθόταν στο πόδι μας υποτονική με κατεβασμένη την ουρίτσα της και με δυσκολία να περπατήσει. Και ξαφνικά κατούρησε αιμα. Πανικόβλητοι πήγαμε παλι στον γιατρο και μας ειπε οτι ελπίζει να μην είναι ρήξη μήτρας και απλά να είναι αυγό που δεν κατάφερε να βγει..... Το κεφάλι μου κοντεύει να σπάσει
 
Πανικόβλητοι πήγαμε παλι στον γιατρο και μας ειπε οτι ελπίζει να μην είναι ρήξη μήτρας και απλά να είναι αυγό που δεν κατάφερε να βγει..... Το κεφάλι μου κοντεύει να σπάσει
...και δεν σας είπε τι να κάνετε...πχ να του δώσετε ασβέστιο να το βάλετε σε ζέστη ή κάτι άλλο;
Πώς είναι σήμερα; (εύχομαι κι ελπίζω καλύτερα)
 
νεότερα για το παιδάκι μας ....μετά απο ασβέστιο σήμερα ξεκίνησε να τρώει και κάποια στιγμή σφίχτηκε και έβγαλε ενα σπασμένο τσόφλι με άιμα και κρόκο ....προφανώς με την χορήγηση του ασβεστίου μαλάκωσε αυτο και το έβγαλε. ...ο γιατρός είπέ ότι θα συνεχίσουμε να χορηγούμε ασβέστιο μέχρι να βγούν ολα τα τσόφλια
Ελπίζω να αποφύγουμε τον κίνδυνο....ευχηθείτε να πάνε όλα καλά
 
@Φοίβος το ψηλάφησεωκαι είδε ότι ένα σημείο της κοιλιάς ήταν πιο σκληρό σήμερα όμως άρχισε να τρωει
..το ζύγισε κι όλας 120 ολόκληρα γραμμάρια μακάρι να αναρρώσει και να το ξεπεράσει.. Το τσόφλι βρε παιδιά όμως ήταν μέσα στα αιματα
[automerge]1668699305[/automerge]
@Φοίβοςμας είπε ότι ήταν το πιο πιθανόν αυγό που πήγε να σχηματιστεί γι αυτό και προκάλεσε το αιμα
 
@Φοίβοςμας είπε ότι ήταν το πιο πιθανόν αυγό που πήγε να σχηματιστεί γι αυτό και προκάλεσε το αιμα

Σπασμένο τσόφλι δεν είναι αυγό που πηγαίνει να σχηματιστεί αλλά σχηματισμένο αυγό. Το τσόφλι δημιουργείται ακριβώς πριν τη γέννηση του αυγού. Η φηλάφιση μπορεί να γίνει επικίνδυνη αν ασκηθεί πίεση. Το σπασμένο τσόφλι μέσα στον ωαγωγό μπορεί να προκαλέσει τον τραυματσισμό του με αρκετές επιπλοκές. Ας ελπίσουμε να τελειώσει η περιπέτειά της γρήγορα.

Είναι σημαντικό το πουλάκι να έχει πάνω απο 12 ώρες σκοτάδι ώστε να βγει και να παραμείνει εκτός αναπαραγωγής. Θα στόχευα σε 14-15 στην περίπτωσή σας.
 
@Φοίβος Σήμερα πάλι τα ίδια δεν τρώει μόνο ασβέστιο μάλλον πάμε για το δεύτερο αυγό.. Ο γιατρός πάλι του έδωσε ενέσιμο ασβέστιο και αντιβίωση.... Πφφφφφ
 
Το πουλάκι ζει μόνο του, σωστά; Θα συζητούσα την πιθανότητα ενέσιμης μελατονίνης αν επισκεφτείτε τον γιατρό, που θα το βοηθούσε να βγει απο την αναπαραγωγή.
 
@Φοίβος θα του το πω την δεύτερη τώρα Σαββατοκύριακο προχωράμε αναγκαστικά με αυτά που μας έδωσε και θα πάμε ξανά από Δευτέρα. Το φάρμακο που μας έδωσε είναι το sinolux μαζί βέβαια με το ενέσιμο ασβεστιο συν το minamax κάτι τέτοιο... Δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά προχωράμε μέχρι να περάσουν οι δύσκολες ημέρες.... Πολύ ψυχοφθόρο για όλους μας πονάμε όλοι μας γιατί το αγαπάμε πολύ
[automerge]1668842019[/automerge]
Στέλνω και εικόνα από το αυγό όπως βγήκε
 

Συνημμένα

  • received_429489372705976_compress53.webp
    received_429489372705976_compress53.webp
    36,6 KB · Προβολές: 18
Νεότερα για το αγαπουλινι μας...μερα με τη μέρα είναι καλύτερα. Από προχθές που έκανε το αυγό μέχρι και σήμερα δεν εχω δει να καταπονειτε η να πονάει... θεωρώ ότι δεν θα κάνει άλλο γι αυτή την φορά.. Εννοείται ότι συνέχιζουμε την θεραπευτική αγωγή για άλλες 3 ημέρες τουλάχιστον.. Σας ευχαριστω πολυ όλους για την στήριξη σας
 
@Touiti2 το αστέρι μας είναι μια χαρά θεωρώ ότι Είμασταν τυχεροί που το πήγαμε κατευθείαν στον κτηνίατρο.. Να σκεφτείς ότι μέσα σε τρεις μέρες την πήγαμε έξι φορές και της κάναμε συνέχεια ενέσεις ασβέστιο και παράλληλα αντιβίωση. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα ξαναδούμε τα ίδια σε ένα χρόνο η και λιγοτερο....
 

Σχετικά θέματα

Back
Top