Ασθένειες Το κοκατίλ μου είχε λίγο διάρροια

Andreadaki Mirto

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2020
Μηνύματα
132
Πόλη
Αθήνα
Βοήθεια! Το κοκατίλ μου είχε λίγο διάρροια. Του έδωσα σταγόνες από το στόμα και από εκεινη τη στιγμή έχει εμφανίσει δυσκολία στην αναπνοή και κάνει ήχο σαν να του πήγε η σταγόνα στη μύτη.Το μόνο θετικό είναι ότι μειώθηκε η ταχύπνια και σταμάτησε να έχει ανοιχτό το στόμα.Όμως έχει υπνηλία( μάλλον από την ταλαιπωρία) και συνέχεια ρουθουνίζει.Τί να κάνω;
 
@Tony Forpus ένας κύριος που αγοράζω καναρίνια. Είχε δώσει την ίδια αντιβιωση σε ένα καναρίνι μου όταν είχε διάρροια και το είχε σώσει.Τότε βέβαια το καναρίνι δε μου παρουσίασε ούτε φτέρνισμα,ούτε δύσποια.
 
@Stavros σήμερα το πρωί μόλις πήγα να τα βγάλω από το κλουβί διαπίστωσα ότι είχε πράσινες σα μακαρόνι κουτσουλιές με έντονη μυρωδιά. Το κοκατίλ παρόλα αυτά έτρωγε και είχε όρεξη( απλά λίγο μειωμένη). Όταν είδα ότι επέμεναν οι πράσινες κουτσουλιές του έδωσα το φάρμακο.Από εκείνη την ώρα είχε συνεχίμενα φτερνίσματα, γρήγορη αναπνοή.Τώρα συνήλθε η αναπνοή του αλλά φτερνίζεται που και που και έχει υπνηλία.Πήγε να φάει λίγο αλλά τελικά δεν έφαγε.
 
Δεν δινουμε αντιβιωση στην τυχη παρα μονο μετα απο διάγνωση.
Η λαθος αντιβιωση οχι μονο δεν σωζει αλλα μπορει να σκοτωσει κιολας.

Ο κυριος στο petshop ειναι εμπορος,οχι γιατρός.

Ανεβασε φωτο απο κουτσουλιες σε Α4 χαρτί και πες μας τι τρωει το πουλάκι τις τελευταίες μέρες.
 
Τρώει σποράκια και millet.Εχτές όμως έφαγε λίγο μαρούλι που ειχε πάνω λίγο ρόκα.Μήπως το πείραξε αυτό;Οι κουτσουλιές είναι μετά τη λήψη του φαρμάκου.Τις προηγούμενες τις καθάρισα δυστυχώς.
@Tony Forpus
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1612289685540.webp
    FB_IMG_1612289685540.webp
    12,7 KB · Προβολές: 14
Μυρτώ, βρίσκεσαι απ'οτι βλέπω στην Αθήνα. Είσαι λοιπόν τυχερή σε σχέση με άλλους που για να βρουν κτηνίατρο που να γνωρίζει 2 βασικά πράγματα για πουλιά πρέπει να διανύσουν αρκετά χιλιόμετρα. Δεν ρωτάς λοιπόν έναν κύριο που πουλάει καναρίνια για ασθένειες αλλά κάποιον που έχει σπουδάσει και γνωρίζει να προτείνει εξετάσεις κι αγωγές. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω παραπάνω, απο αυτό που περιγράφεις μου δίνεται η εντύπωση ότι η αντιβίωση ίσως να πήγε στους πνεύμονες. Βρες καλύτερα γιατρό το συντομότερο.
 
@Φοίβος καλημέρα! Σήμερα ευτυχώς είναι καλύτερα.Φωνάζει,έφαγε και γενικά έχει όρεξη.Οι κουτσουλιές της είναι ακόμη υδαρές αλλά καλύτερα σχηματισμένες.θα την παρακολουθήσω σήμερα το πρωί και το μεσημέρι εάν δε δω σημαντική βελτίωση θα την πάω σε πτηνίατρο.Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τη λίστα 🙂
 
Οι κουτσουλιές έχουν αυτή τη μορφή.
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1612343388860.webp
    FB_IMG_1612343388860.webp
    33,8 KB · Προβολές: 9
Αυτή η κουτσουλιά είναι φυσιολογική;
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1612344833376.webp
    FB_IMG_1612344833376.webp
    25 KB · Προβολές: 13
Back
Top