Ασθένειες Το κοκατίλ μου κάνει ένα θόρυβο στο ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akis07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akis07

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Πάτρα
γεια σας παιδια το κοκατιλ μου κανει ενα θορυβο στο ραμφος σαν κατι να δαγκωνει. το κανει οταν παει για υπνο ή οταν καθεται στο κλαδι του μερικες φορες. ειναι πολυ ενεργητικο τρωει κανονικα ειναι πολυ καλα στην υγεια του. τι μπορει να ειναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: olgi
Μήπως εννοείς κάτι σαν τρίξιμο; Αυτό δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό, δείχνει ικανοποίηση, ευχαρίστηση ή και ότι νιώθουν άνετα και ασφαλή. Πολλές φορές το κάνουν όταν κουρνιάζουν και ετοιμάζονται να πάνε για ύπνο. :)
 
ναι σαν να τριζει το ραμφος του. Πως τριζουμε τα δοντια μας οταν κοιμομαστε
 
Ναι, αυτό λέω κι εγώ! Δεν είναι ανησυχητικό! 😉
 
Συμφωνώ με την Αναστασία, αν είναι τρίξιμο του ράμφους, όταν κουρνιάζει στο κλουβί, σκεπασμένο, όταν ετοιμάζεται να κοιμηθεί, ακριβώς πριν το πάρει ο ύπνος ή καμιά φορά & κατά τη διάρκεια του ύπνου, είναι σημάδι ότι αισθάνεται ασφάλεια & ικανοποίηση!
 
ευχαριστω παιδια. απλως κατι ειχα διαβασει για ακαρεα και ανυσηχησα. Δεν ειναι κατι τετοιο ετσι;
 
δεν ειναι κατι τετοιο ετσι;

Όχι, σε καμία περίπτωση!

Για να έχει ακάρεα πρέπει να έχει άλλα συμπτώματα. Διάβασε ένα σχετικό άρθρο για να καταλάβεις: Ακάρεα της Τραχείας

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Η-γλώσσα-του-σώματος-των-παπαγάλων.2646/
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: olgi
@ShadyLady και μενα το κάνει και είχα αρχίσει να φοβάμαι... Αλλά ευτυχώς που δεν είναι κάτι..
 
@Venetia καλά μη ζητάς και συγνώμη κιόλας απλά επειδή το κάνουν αρκετα νέα μέλη αυτό που γράφουν σε πολύ παλιά ποστς να κοιτάτε τις ημερομηνίες γιατί αν είναι πολύ παλιά δε θα λάβετε καμιά απάντηση. Καλή σου μέρα. 👍
 
@Kleos @Venetia παιδιά δεν υπάρχει πρόβλημα. 🙂 Αν ήταν θα κλείναμε τα θέματα μετά από κάποιο διάστημα. Κάποια θέματα παραμένουν επίκαιρα όσος καιρός κι αν περάσει. Τα Κοκατίλ ας πούμε εξακολουθούν να κάνουν ένα θόρυβο στο ράμφος μέχρι σήμερα. Ακόμη κι αν δεν απαντήσει κάποιος από τότε, εμείς είμαστε εδώ ακόμα.
 
Και ο δικός μου το κάνει και "φουσκώνει τα μαγούλα του" ταυτόχρονα.
 
Back
Top