Ασθένειες Το κοκατίλ μου κάνει πηχτές κουτσουλιες

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Απο τον Νοεμβριου 2015 εχω ενα κοκατιλ λογικα αρσενικο κατω απο 1 ετων. Το εχω μονιμα μεσα,ζει μονο του στο κλουβι οπου ειναι σχετικα μεγαλο για αυτο. Τρωει τροφη (στη εικονα) και καθε μερα μαρουλι και μερικες φορες του δινουμε καροτο. Ειναι κινητικο, κελαιδαει, η σταση του ειναι καλη, αναπνοη κανονικη οπως επισης ειναι καλα η μυτη και τα ποδια. Του εχω υποστρωμα αμμο. Το κακο ειναι οτι κανει πηχτες κουτσουλιες και αυτο με ανυσηχει.Φωτογραφια δεν μπορω τωρα καποια αλλη στιγμη(αυριο). Ευχαριστω!
 

Συνημμένα

  • τροφη.webp
    τροφη.webp
    17,5 KB · Προβολές: 47
Συνήθως μας προβληματιζουν οι υδαρες κενώσεις. Εσένα γιατί σε απασχολούν οι πηχτές; Μοιαζουν ας πούμε σαν πετραδάκια; Σφίγγεται πολύ σαν να έχει δυσκοιλιοτητα;
Γραψε μας αν θες τι τροφες καταναλώνει και τι ακριβώς σε προβληματιζει. Οπωσδήποτε μια φωτογραφία των κουτσουλιων θα βοηθούσε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
 
Συνήθως μας προβληματιζουν οι υδαρες κενώσεις. Εσένα γιατί σε απασχολούν οι πηχτές; Μοιαζουν ας πούμε σαν πετραδάκια; Σφίγγεται πολύ σαν να έχει δυσκοιλιοτητα;
Γραψε μας αν θες τι τροφες καταναλώνει και τι ακριβώς σε προβληματιζει. Οπωσδήποτε μια φωτογραφία των κουτσουλιων θα βοηθούσε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
οχι δεν σφιγεται, δεν μοιαζουν με πετραδακια.Απλα οταν κουτσουλαει δεν εχει το ασπρο υγρο γυρω-γυρω και. Τροφες εγραψα ποιες.Φωτο θα το αλλαξω αυριο και θα προσπαθησω να στειλω(ξερω πως απλα ειναι λιγο φασαρια το να τις κατεβασω στο λαπτοπ:)
 
Το κακο ειναι οτι κανει πηχτες κουτσουλιες και αυτο με ανυσηχει.
Ρίξε μια ματιά εδώ και δες την περίπτωση που σε αφορά https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
Υπάρχει περίπτωση να είναι θηλυκό;
Σταμάτα το μαρούλι τόσο συχνά και δώσε λίγο καρβουνάκι.
Καλύτερα να το δει γιατρός πριν δώσεις κάποια αντιβίωση.
Αν το πας σε γιατρό και επίσης σου συστήσει φάρμακο, θα αφαιρέσεις το καρβουνάκι από το κλουβί.
 
μπορει να μην ανησυχιτικο. Τι ακριβως ειναι το καρβουνακι(ασχετη🙄που ειμαι)και που μπορω να το βρω;Θα δειτε απο τις φωτο αυριο

Τωρα που ειδα το θεμα ανυσηχω.. Δεν θελω να ψοφισει☹. Μερικες φορες το κανει, αλλη φορα εχει κανονικες. Επειδη διαβασα οτι μπορει να ειναι απο στρες υπαρχει περιπτωση επειδη ημουν μπροστα να το εκανε αυτο;-δεν πινει πολυ νερο οπως λεει εδω-
 
Το καρβουνάκι είναι αυτό και το βρίσκεις στα petshops, το βάζεις σε ξεχωριστή θέση, αυγοθήκη.
upload_2016-1-9_20-44-37.webp
 
Το καρβουνάκι είναι αυτό και το βρίσκεις στα petshops, το βάζεις σε ξεχωριστή θέση, αυγοθήκη.
View attachment 38060
ευχαριστω!
(οχι οτι νομιζω οτι εχουν, δεν ξερουν τη τυφλα τους,τελως παντων)
μηπως φταιει η αποτομη αλλαγη τροφης(την πεταξε η μαμα μου κατευθειαν)
 
Μάλιστα, καλά κάνατε και την αλλάξατε αλλά την αλλάζουμε σταδιακά. Προφανώς την τρομάξαμε την μανούλα σου :)
 
Το καρβουνάκι είναι αυτό και το βρίσκεις στα petshops, το βάζεις σε ξεχωριστή θέση, αυγοθήκη.
View attachment 38060
Το καρβουνάκι έχει την τάση ν΄απορροφά τα υγρά, οπότε οι κουτσουλιές του πουλιού θα σφίξουν ακόμα περισσότερο...
 
Δεν το έχω ξαναδιαβάσει αυτό...
Το βλέπω στους δικούς μου Μαρία, οι κουτσουλιές τους έχουν διαφορά όταν τρώνε καρβουνάκι...Αν θυμάμαι καλά μου το είχε επισημάνει και ο κτηνίατρος
 
Back
Top