Ασθένειες Το κοκατίλ μου κοιμάται και τρέμει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maryvae
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maryvae

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2011
Μηνύματα
16
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημέρα,
το κοκατιλ μου σήμερα ξύπνησε άρρωστο. Κοιμάται και τρέμει. Παρατήρησα ότι τινάζει το κεφάλι της χωρίς όμως να έχει υγρή μύτη ή κάτι στα ματάκια της. Της έβαλα αντιβίωση στο νερό και μόλις ήπιε έκανε σαν να είχε σπασμούς. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό... Έχεις κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι;
Το ραντεβού μας με τον πτηνίατρο δυστυχώς είναι τη Δευτέρα
 
Βρες εναν πτηνιατρο επιγοντος.
Δεν ξερω αν την βγαλει μεχρι την δευτερα απο αυτα που λες.
Οι κουτσουλιες πως ειναι;
Σιγουρα θα υπαρχει καποιος ανοιχτος που να ειναι κοντα σου και να μπορεις να πας.
Εφαγε τπτ καινουριο απο χθες;
Τι αντιβιωση εδωσες; Ειναι σε ρευμα το πουλι;
Σορρυ για το κατεβατο αλλα πρεπει να γραψεις τα παντα για να βοηθησουμε
 
Λοιπον συγχρονο κτηνιατρικο κεντρο 25 μαρτιου 87 2310302903 24 ωρες ανοιχτο.

αγιος μοδεστος ωραιοκαστρο 2310683098

Τζιουβαρας νικος 24 ωρες ανοιχτα
Καλαμαρια 2310432797

Κορσαβιδης ηλιας τουμπα 2310950700 ειναι γνωστος μου αλλα δεν εχω παει ποτε.

Αμασλιδης αναστασιος καλαμαρια 2310437456.

Καψαλης κωνος κεντρο 2313047330.

Αυτα βρηκα στα γρηγορα. Παρε τηλ και κανονισε οσο ειναι νωρις να προλαβεις τα χειροτερα.
Δεν εχω παει σε κανεναν αλλα νομιζω ξαποιος θα σε βοηθησει
 
Έχω μετακομίσει από τη Θεσσαλονίκη. Εδώ στην Ξάνθη που μένω δεν βρήκα κανέναν γιατρό που να γνωρίζει από πτηνά. Δευτέρα έρχομαι Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για το πουλάκι.
δεν έφαγε και δεν έκανε τίποτα διαφορετικό εχθές. είναι εντός σπιτιού και σε σημείο που δεν την πιάνει το ρεύμα. Οι κουτσουλιές της είναι αραιές, αφού δεν έχει φάει από εχθές. της έδωσα δοξικυκλίνη και ηλεκτρολύτες και παρακαλάω να τα καταφέρει...
 
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά από μόνη σου, εύχομαι να προλάβεις και να είναι περαστικά.
Τύλιξε το κλουβί γύρω-γύρω και από πάνω με πανί ή χαρτί, αφήνοντας μόνο το μπροστινό μέρος ακάλυπτο. Επίσης αν μπορείς ανέβασε θερμοκρασία γύρω στους 30 βαθμούς κοντά στο κλουβί, με θερμαντικό σώμα ή λάμπα, χωρίς να "χτυπάει" κατ' ευθείαν πάνω στο κλουβί.
Δώσε μαλακή τροφή, αυγοτροφή ή σπόρους μίλλετ.
Αν δεν στέκει καλά στην πατήθρα, βάλε μαλακό στρώμα στον πάτο από χαρτί κουζίνας πολλαπλών στρώσεων και νερό και τροφή στα χαμηλά.
Κατά το ταξίδι, καλύτερα το κλουβί να είναι σκεπασμένο και ημισκότεινο για να μην επιβαρυνθεί και από στρες το πουλάκι.
Περαστικά, περαστικά και όταν έχεις δυνατότητα να μας ενημερώνεις!
 
Αν δεν φαει προσπαθησε να το ταισεις λιγο εσυ χωρις να το πιεσεις.
Το πουλι σιγουρα εχει δειξει σημαδια λιγες μερες πριν απλα δεν θα το καταλαβες. Πρεπει να ελενχουμε καθημερινα τα ζωντανα μας γιατι οτι εχουν μας το δειχνουν. Ελπιζω να τα καταφερει το πουλακι. Καμια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ αν εβγαζες.
Μηπως εχει και πτεροροια τις τελευταιες μερρες;
 
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Προσπάθησα να τις δώσω μαλακή τροφή, αλλά δεν τα κατάφερα. Την έπιασα και της έδωσα με το ζόρι λίγη αντιβίωση. Νομίζω δεν μπορεί να καταπιεί, πνίγεται και της βγαίνει από τη μύτη. Και εκεί που κοιμάται τινάζεται, κουνάει το κεφάλι της και ακούω την αναπνοή της. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... Ούτε τι έχει.
Χθές το βράδυ έφαγε μπροστά μου, κάναμε τα χάδια μας και την έβαλα στο κλουβί της για ύπνο. Έκρυβε πολύ καλά ότι και αν είχε. Και ναι έχει πτερόροια.
 
Υπάρχει περίπτωση να κατανάλωσε κάτι τοξικό;
 
Πτεροροια ειχε πολυ καιρο συνεχεια η τωρα ξεκινησε;
Αυριο ταισε το αν μπορεσεις.
Και δωστου και νερακι.
Ποσο καιρο το εχεις; Τι ηλικια ειναι το πουλι;
Μπορει να ειναι και σκουλικια αλλα θελει να το εξετασει πτηνιατρος.
Το θεμα ειναι να τα καταφερει μεχρι την δευτερα.
Καμια φωτο βαλε μας
 
Πραγματικά με συγκινείτε με το ενδιαφέρον σας. Το πουλάκι μου παλεύει, της δίνω αντιβίωση με το ζόρι, την κρατάω ζεστή και το μεσημέρι θα πάμε στο γιατρό
Μακάρι να πάνε όλα καλά.
Σε ποιον θα την πας;
Να μας ενημερώσεις αργότερα.
 
Back
Top