Φροντίδα Το κοκατίλ μου κοιμάται σχεδόν όλη μέρα

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Διανύουμε την 3η εβδομάδα στο σπίτι με τη Γιόνα, το 3 μηνών κοκατίλ μου και ενώ έχουμε κάποια μικρή βελτίωση στο θέμα της εξημέρωσης(εώς πολύ μικρή), παρατηρώ να κουρνιάζει και να κοιμάται αρκετές φορές μέσα στην ημέρα ακόμα και σε φάσεις που το άλλο μου κοκατίλ κελαηδάει δυνατά ή έχουμε φώτα και θόρυβους μέσα στο σπίτι!Η όρεξή της είναι απίστευτα καλή και οι κουτσουλιές της φυσιολογικές... Τις ώρες που δεν κοιμάται είναι λιγάκι ζωηρή, καθαρίζει τα φτερά της και κάνει ότι κάνει ένα φυσιολογικό παπαγαλάκι.. Δεν μπορώ να εξηγήσω όμως γιατί κοιμάται τόσο πολύ! Εσείς τι πιστεύετε;
 
Μηπως θεωρειται ακομα "μικρουλα" και παιρνει τη σιεστα της; Ξερεις σαν τα μικρα παιδακια που διαολιζονται και μετα το ριχνουν στον υπνο γιατι κουραστηκαν.. Ισχυει αυτο και στους παπαγαλους;
 
Να σου πω την αλήθεια είναι η μόνη εκδοχή που μου πάει και μένα στο μυαλό, δεν ξέρω αν ισχύει!Γιατί δεν βλέπω κάποιο φανερό σημάδι ασθένειας! Αλλά απευθύνομαι και στους ειδικούς του site που γνωρίζουν καλύτερα μήπως εμένα μου διαφεύγει κάτι! Ελπίζω να είναι έτσι και να χρειάζεται ξεκούραση η μικρούλα μου:)
 
Εχεις δικιο ισως και εγω παρασυρθηκα απο τα μικρα καναρινια μου, δαιμονιζονται και ξαφνικά πεφτουν ολα μαζι για νανι για λιγο μεχρι να ξαναδαιμονιστουν.. Ας δουμε τι λενε και αυτοι που εχουν παπαγαλους, μη σου λεω εγω βλακειες :)
 
Εγώ Μαίρη μου από αυτά που μας έχεις πει μέχρι τώρα σκέφτομαι μήπως είναι μικρότερη των τριών μηνών. Βέβαια και τριών πολύ μικρό είναι και είναι λογικό να κοιμάται κάπως περισσότερο. Δεν νομίζω αφού δεν παρατηρείς άλλα συμπτώματα ότι πρόκειται για πρόβλημα.
 
Λες Μαράκι; Μακάρι! Αν την τραβήξω μερικές φωτογραφίες και τις ανεβάσω μπορούμε να καταλάβουμε πάνω κάτω την ηλικία; Αλλά και γενικότερα να δείτε το πουλάκι και να μου πείτε;
 
Back
Top