Γενικά Το κοκατίλ μου κοιτάζει κάτω

dimitris777

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2020
Μηνύματα
67
Πόλη
Ορεστιάδα
Γεια σάς, με λένε Δημήτρη και από τις 8 του Σεπτέμβρη είμαι κάτοχος ενός κοκατιλ λουτινο μαλλον θηλυκό. Θα ήθελα την εμπειρία σας στο θέμα γιατί τελευταία το κοκατιλακι μου κοιτάζει κάτω κάθε βράδυ πριν πάει για ύπνο. Δεν το εκανε αυτό στην αρχή αλλά έχει περίπου 2-3 μέρες. Όποιος έχει κάποια εμπειρία στο θέμα και μπορεί να απαντήσει γιατί μου φαίνεται ότι δεν κοιμάται καλά τα βράδια.
Έχει πάθει 2 φορές νυχτερινό πανικό όταν το είχα το κλουβί μισό σκεπασμένο αλλα πλέον δεν το σκεπάζω γιατί υποψιάστηκα ότι τον ενοχλεί. Επίσης του έχω και λαμπακι νυκτος με πολύ απαλο φως.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!


IMG_02102020_220631_(800_x_800_pixel).webp
 
Δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό, το πιο πιθανό είναι με το λιγότερο φως, κάποια σκιά από τα χαρτιά που βάζεις στον πάτο να μη του είναι ξεκάθαρη και να την ελέγχει για λόγους ασφαλείας πριν κοιμηθεί.

Βλέπω κάποιον με μάσκα, βάλτου και εσύ κάτι ποιο εύθυμο, το προβληματίζεις το πουλάκι ανησυχεί για τον covid. 🤣
 
Δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό, το πιο πιθανό είναι με το λιγότερο φως, κάποια σκιά από τα χαρτιά που βάζεις στον πάτο να μη του είναι ξεκάθαρη και να την ελέγχει για λόγους ασφαλείας πριν κοιμηθεί.

Βλέπω κάποιον με μάσκα, βάλτου και εσύ κάτι ποιο εύθυμο, το προβληματίζεις το πουλάκι ανησυχεί για τον covid. 🤣
Χαχαχα λες να κοιτάζει εκεί; το είχα κάλυψη χθες με λευκό χαρτί αλλά πάλι τα ίδια. Μακάρι να είναι η περιέργεια του και όχι τίποτα άλλο.
 
@Stavros Ναι το κάνει και τα μεσημεράκια το κάνει καμιά φορά για κάνα μισάωρο όμως.
[automerge]1601709146[/automerge]
@Φοίβος Μου πέρασε και εμένα από το μυαλό αυτό που λες. Από το pet shop μου είπαν ότι πρέπει να είναι 6-7 μηνών. Είχε 5-6 μέσα σε ένα κλουβί και πήρα το πιο μικρό που μου φάνηκε σε μέγεθος.
 
@dimitris777 Μηπως γι αυτο στην πρωτη φωτογραφια που μας εβαλες στο θεμα παρουσιασης ειναι μεσα στην ταϊστρα/μπολακι; Μηπως ειχε κανει ταιρι με αλλο κοκατιλ που ηταν στο κλουβι πριν το παρεις και τωρα ψαχνει/αναζητα τον αρσενικο;
 
@dimitris777 Μηπως γι αυτο στην πρωτη φωτογραφια που μας εβαλες στο θεμα παρουσιασης ειναι μεσα στην ταϊστρα/μπολακι; Μηπως ειχε κανει ταιρι με αλλο κοκατιλ που ηταν στο κλουβι πριν το παρεις και τωρα ψαχνει/αναζητα τον αρσενικο;
Στο μπολάκι δεν μπαίνει πάντα μόνο εάν είναι η τροφή είναι λίγη και δεν φτάνει και μπαίνει ολόκληρο μέσα 😂 . Του βάζω 2 κουταλιές της σούπας τροφή κάθε μέρα.
 
@dimitris777 μήπως τον ενοχλει το φως, επειδή δεν θα είχε μάθε...
Το έχω δοκιμάσει και αυτό, το έβγαλα αλλά τίποτα.
Σήμερα ήταν ευκαιρία μιας και βγήκε από το κλουβί του για εξερευνήσεις να του καθαρίσω όλο το κλουβί και να αλλάξω λίγο την διάταξη τον κλαδιών μήπως και ξεχάσει, για να δούμε...
 
Χθες για παράδειγμα δεν το έκανε δεν έσκυψε, σήμερα βγήκα για καμιά ώρα έξω και όταν γύρισα την βρήκα να κάθεται κανονικά αλλά μετά απο λίγο έσκυψε και περίμενε... κάποια στιγμή σήκωσε το κεφαλάκι της και με κοίταξε και ξανά έσκυψε μετά από πέντε λεπτά έκατσε πάλι φυσιολογικά στο κλαδάκι της για να κοιμηθεί. 🤔
 
Back
Top