Φροντίδα Το κοκατίλ μου ο Κας με φοβάται, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikol304
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikol304

PB New Member
Εγγραφή
24 Σεπ 2014
Μηνύματα
5
Ο Κας είναι ένας κοινωνικός και πολύ γλυκός παπαγάλος αλλά όλα τα κόλπα που του έχω μάθει είναι όσο αυτός βρίσκεται μέσα στο κλουβί και εγώ έξω ενώ κάθεται να τον χαϊδέψω έξω από τα κάγκελα μόλις βάζω το χέρι μου μεσα φοβάται τι να κάνω για να τον κερδίσω;
 
Υπομονη και να μην τον πιεζεις. Ποσο καιρο τον εχεις δεν μας ειπες, την ηλικια του, οπως και το αν ειναι ταισμενος στο χερι.
 
Υπομονη και να μην τον πιεζεις. Ποσο καιρο τον εχεις δεν μας ειπες, την ηλικια του, οπως και το αν ειναι ταισμενος στο χερι.
Τον έχω 2 μήνες είναι 4,5μηνών και ναι είναι ταϊσμένο στο χέρι
 
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη να του μιλας αργες κινησεις με τα χερια (μεχρι να σε μαθει). Οταν του αλλαζεις φαγητο νερο κλπ αφηνε λιγο παραπανω τα χερια σου μεσα στο κλουβι να συνηθισει την παρουσια τους, δελεασε το με κεχρι ωστε να ερθει στο χερι σου μεσα στο κλουβι... Ποσο καιρο το εχεις το πουλακι;
 
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη να του μιλας αργες κινησεις με τα χερια (μεχρι να σε μαθει). Οταν του αλλαζεις φαγητο νερο κλπ αφηνε λιγο παραπανω τα χερια σου μεσα στο κλουβι να συνηθισει την παρουσια τους, δελεασε το με κεχρι ωστε να ερθει στο χερι σου μεσα στο κλουβι... Ποσο καιρο το εχεις το πουλακι;
2-2,5 μήνες
 
Σε κάποιο άρθρο για καναρίνια (αλλά νομίζω ότι κάποια πράγματα δεν διαφέρουν με τους παπαγάλους) είχε γράψει κάποιο μέλος (νομίζω ο missalouris) ότι όταν βάζουμε το χέρι μας μέσα στο κλουβί το πουλάκι φοβάται γιατί ''εισβάλουμε'' στο χώρο του. Καλύτερα είναι λοιπόν να βάζεις το χέρι σου στην πόρτα του κλουβιού και να έρχεται μόνο του μέχρι τουλάχιστον να σε μάθει και να συνηθίσει.
 
Back
Top