Γενικά Το κοκατίλ μου ο Κικο δαγκωνει τα καγκελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mulan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mulan

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας, ειχα μια μικρη αλλα τελικα μεγαλη περιπετεια με το κοκατιλ μου. Ο Κικο βγήκε απο το κλουβι και φταιω μονο εγω, πηγα να βάλω νερό και οπως παντα ειχω την πορτα ανοιχτη επειδη ακομη δεν εχει ερθει στο χερι μου και φανταστηκα θα φοβαται και να βγει απτο κλουβι. Στην 10η φορα τσουπ βγηκε και αν και τον ειχα κόψει μια φορα τα φτερα (μαλλον δεν τα πηρα πολυ και πετουσε παντου. Απο της 1:OO το μεσημερι που βγήκε μεχρι της 5 τον αφησα μήπως μπει μόνος του οταν διψάσει, αλλα φαινόταν να τον αρέσει ψηλά στην ντουλαπα της κουζινας που ητάν.
Κατα της 7 αρχισα να ανησυχω ΠΟΛΥ προσπα΄θησα να τον πλησιασω παρα πολλες φορες πετουσε απο ενα σημειο στο αλλο. Μετα με το κλουβι ψηλά και κατα της 10 τα καταφερα, και ο ιδιος κουραστηκε και τρομοκρατηθηκε σιγουρα. Ηταν το χειροτερο βραδυ μου, φοβομουνα μην χτυπησει και που δεν εμπαινε στο κλουβι.
Οταν τον εβαλα τελικα εβγαλε εναν ηχο (πρωτη φορα τον ακουω) εντονο και σαν να παραπονιοταν που μπηκε μεσα ☹ 3 μερες μετα ηταν πολυ ησυχος ωσπου ηρθε η μερα που ηταν παλι χαρουμενος και με τους πανεμορους ηχους που βγαζει. Αλλα φτανω μετα την μεγαλη μου ιστορια στην ερωτηση μου χιχι απο τοτε και καθε μερα δαγκωνει τα καγγελα... Με μανια. Πηραμε κόκκαλο σουπιάς αλλα οπως και το κεχρι, δεν το πλησιαζει! Θελει να βγει; Και τι να κάνω, αν τον βγάλω παλι πως θα ειμαι σιγουρη οτι θα μπει παλι. Ωραια θα ηταν να τον εβγαζα μια φορα την ημερα αρκει να εμπαινε παλι μονος του, σας ευχαριστω και συγνώμη αν σας κουρασα!

Ενα μικρο δειγμα πως κανει!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
νομιζω ήταν πολλές οι ώρες που τον αφησες απ τις μια ως τις πεντε... Κατά την γνωμη μου επρεπε να κλεισεις ρολα να σκοτεινιασει και με ένα πανι να τον επιανες..
θα σου πω τι κανω εγώ με το νέο το κοκατιλάκι μου.. Ακόμα δεν έμαθε να ανεβαίνει στο χέρι, αλλά όταν ήταν έξω πλησίαζα ένα κλαδι-πατήθρα με αργες κινησεις.. Αρχικά πηγαινε πισω πισω, μετά πηδουσε από πανω να το αποφυγει και τελικά έμαθε να ανεβαινει σε αυτό.. Ακόμα κι όταν πηγαινει ψηλά ανεβαινω σε μια καρεκλα και πλησιαζωντας το κλαδι αυτό παταει επάνω.. Ολα αυτά όταν δεν είναι και το δευτερο κοκατιλ έξω γιατί μια φορά που βγηκαν και οι δυο ξεσηκωνε το ένα το άλλο και πετουσανε από επιπλο σε επιπλο(αναγκαστηκα να κατεβασω ρολα να σκοτεινιασει και να το πιασω). Μεγαλη προσοχή επίσης οι κουρτίνες να μην είναι τραβηγμένες στην ακρη και κοπανηθεί σε παραθυρο.. Επισης να μην υπαρχουνε κενα πισω από επιπλα(ειδικά τα βαριά) γιατι μπορει με ένα ατσαλο πέταγμα να πεσει πισω από αυτά(την επαθα προσφατα.. )
Ειμαι σιγουρη ότι το κοκατιλάκι σου θα μαθει πιο γρηγορα απ το δικο μου, γιατι εμενα είναι δυο και ο μεγαλύτερος ζηλευει όταν ασχοληθώ με τον νεοφερμενο
 
νομιζω ήταν πολλές οι ώρες που τον αφησες απ τις μια ως τις πεντε... Κατά την γνωμη μου επρεπε να κλεισεις ρολα να σκοτεινιασει και με ένα πανι να τον επιανες..
Περιμενα να μπει μονος του να μην τον τρομοκρατουσα! Το βιντεακι το ειδες Kalishi; Δαγκωνει τα κάγκελα επειδη θέλει να ειναι εξω λενε οι δικοι μου αλλα δεν εχουν εμπειρια, πως τον βλεπεις; Παντως κανει ωραια σφυριγματα μηπως αρχιζει και μας μαθαινει!
 
Περιμενα να μπει μονος του να μην τον τρομοκρατουσα! Το βιντεακι το ειδες Kalishi; Δαγκωνει τα κάγκελα επειδη θέλει να ειναι εξω λενε οι δικοι μου αλλα δεν εχουν εμπειρια, πως τον βλεπεις; Παντως κανει ωραια σφυριγματα μηπως αρχιζει και μας μαθαινει!
το βιντεάκι ενώ πατάω στον σύνδεσμο δεν μπορώ να το δω δεν ξέρω γιατί.. Και τα δικά μου δαγκώνουν τα κάγκελα! Ο μεγάλος όταν θέλει να βγει έξω πηγαινοέρχεται μπροστά στην πόρτα και φωνάζει! αν καθυστερήσω χτυπάει τα καγκελα!
 
το βιντεάκι ενώ πατάω στον σύνδεσμο δεν μπορώ να το δω δεν ξέρω γιατί
Ανέβασα το βίντεο αντί του συνδέσμου στο πρώτο μήνυμα για να μην υπάρχουν προβλήματα.
 
Τώρα το είδα! Έτσι κάνουν και τα δικά μου με το κεφαλάκι τους! Ο μικρός μουρμουράει και όταν καθαρίζει τα σπόρια του! Και εννοείται πως θα θελήσει να ξαναβγεί! Είπαμε είναι μες την περιέργεια! Και πάλι να τον χαίρεσαι! 🙂
 
Τώρα το είδα! Έτσι κάνουν και τα δικά μου με το κεφαλάκι τους! Ο μικρός μουρμουράει και όταν καθαρίζει τα σπόρια του! Και εννοείται πως θα θελήσει να ξαναβγεί! Είπαμε είναι μες την περιέργεια! Και πάλι να τον χαίρεσαι!
Ευχαριστω :) Αρα η γνώμη σου ειναι να ανοιξω την πορτα του να βγει οταν πια θα εχει ανέβει στο χερι μου ε; Να μην απομακρυνετε και με εμπιστευτει; Αλλα δεν λεει με τπτ να δοκιμασει κεχρι εχω βαλει κ μικρα σπορακια μηπως τρομαζει με το κλαδακι αλλα τπτ.. Δεν το αγγίζει χιχι!

νομιζω ήταν πολλές οι ώρες που τον αφησες απ τις μια ως τις πεντε... Κατά την γνωμη μου επρεπε να κλεισεις ρολα να σκοτεινιασει και με ένα πανι να τον επιανες..
θα σου πω τι κανω εγώ με το νέο το κοκατιλάκι μου.. Ακόμα δεν έμαθε να ανεβαίνει στο χέρι, αλλά όταν ήταν έξω πλησίαζα ένα κλαδι-πατήθρα με αργες κινησεις.. Αρχικά πηγαινε πισω πισω, μετά πηδουσε από πανω να το αποφυγει και τελικά έμαθε να ανεβαινει σε αυτό.. Ακόμα κι όταν πηγαινει ψηλά ανεβαινω σε μια καρεκλα και πλησιαζωντας το κλαδι αυτό παταει επάνω.. Ολα αυτά όταν δεν είναι και το δευτερο κοκατιλ έξω γιατί μια φορά που βγηκαν και οι δυο ξεσηκωνε το ένα το άλλο και πετουσανε από επιπλο σε επιπλο(αναγκαστηκα να κατεβασω ρολα να σκοτεινιασει και να το πιασω). Μεγαλη προσοχή επίσης οι κουρτίνες να μην είναι τραβηγμένες στην ακρη και κοπανηθεί σε παραθυρο.. Επισης να μην υπαρχουνε κενα πισω από επιπλα(ειδικά τα βαριά) γιατι μπορει με ένα ατσαλο πέταγμα να πεσει πισω από αυτά(την επαθα προσφατα.. )
Ειμαι σιγουρη ότι το κοκατιλάκι σου θα μαθει πιο γρηγορα απ το δικο μου, γιατι εμενα είναι δυο και ο μεγαλύτερος ζηλευει όταν ασχοληθώ με τον νεοφερμενο
Μολις μου ηρθε ολοι σου η απαντηση, τελεια ευχαριστω για την βοηθεια!
 
Back
Top