Γενικά Το κοκατίλ μου, ο Τιτίκος!

Εγγραφή
13 Οκτ 2018
Μηνύματα
35
Γειά σας, δεν ξέρω αν κανείς με θυμάται, αλλά πέρυσι το καλοκαίρι πήρα ένα μωράκι κοκατίλ
και αρκετές φορές χρειάστηκα τις συμβουλές σας. Ιδίως όταν το φθινόπωρο αντιμετώπισα μεγάλο
πρόβλημα με την πούδρα που έβγαζε, μιας και στο σπίτι υπάρχει άνθρωπος με ΧΑΠ.
Τελικά δεν το έδωσα, το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε αρκετά καλά και σήμερα ο Τιτίκος μου
είναι μέλος της οικογένειας μας και 1,5 πλέον χρόνων.
Σας τον παρουσιάζω (δούλεψα πολύ μαζί του για αυτό το αποτέλεσμα).

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ααα! 😍
Τι γλυκουλι που είναι! Έλιωσα με το τραγουδάκι του! Χίλια μπράβο που κατάφερες να τον κάνει να μιλήσει! Είναι αξιοθαύμαστος! Να τον χαίρεσαι τον Τιτίκο σου Καλλιρρόη! Είναι τέλειος!
 
Και δεν είναι μόνο το τραγούδι. Οταν γυρίζω στο σπίτι (ζω σε νησί και το σπίτι μου είναι σε απόσταση από τα άλλα σπίτια), ακούει το μηχανάκι και φωνάζει και όλοι ξέρουν οτι μπαίνω μέσα. Οταν ξυπνάω το πρωί, πού το ξέρει ρε παιδιά και από το διπλανό δωμάτιο αρχίζει τις φωνές πριν καν σηκωθώ. Βέβαια, είναι πολύ δεμένος μαζί μου. Βλέποντας με, ανοίγει τις φτερούγες σαν καρδούλα και φωνάζει: Τίκο μουυυ, που ΄σαι ρε Τίκο. Για αγκαλιά. Κάνει επίσης τον ήχο του κινητού μου και μετά φωνάζει ΟΡΙΣΤΕ! Ανθρωπάκι σωστό.
Αυτό όμως μου έχει στοιχήσει την καθυστέρηση ομιλίας του ρίνγκνεκ μου, που ενώ ξεκίνησε κι αυτό, από τη ζήλεια του δεν συνεργάζεται καλά, δυστυχώς. Και κρίμα, γιατί το ρίνγκνεκ μιλάει πεντακάθαρα και σαν παιδί😟
 
Θυμάμαι την ιστορία, σου είχα πει μάλιστα να το βγάλεις σε εξωτερικό προστατευμένο χώρο.
Χαίρομαι πολύ που δεν το έδωσες.. κυρίως στην πτερορροια βγάζουν πολύ χνούδι, όπως θα έχεις διαπιστώσει.
Το πουλάκι είναι αξιολατρευτο και φαίνεται τρισευτυχισμενο!

Καλωσορίσατε και πάλι στην παρέα!
 
Θυμάμαι την ιστορία, σου είχα πει μάλιστα να το βγάλεις σε εξωτερικό προστατευμένο χώρο.
Χαίρομαι πολύ που δεν το έδωσες.. κυρίως στην πτερορροια βγάζουν πολύ χνούδι, όπως θα έχεις διαπιστώσει.
Το πουλάκι είναι αξιολατρευτο και φαίνεται τρισευτυχισμενο!

Καλωσορίσατε και πάλι στην παρέα!
Σε θυμάμαι πολύ καλά! Ολα γίνονται τελικά. Θα σας δείξω και το ρίνγκνεκ που κι αυτό είναι περίπου 1,5 χρόνων, σε άλλο ποστ.
 
Καλλιρόη.
Ο Τίκος σου τα σπάει!
Εντάξει δεν έχω εμπειρία από παπαγάλους δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να μιλήσει ένα κοκατίλ αλλά εδώ έχεις ρίξη ιδρώτα και πολλή δουλειά.
Μπράβο Καλλιρόη!
 
Καλλιρόη.
Ο Τίκος σου τα σπάει!
Εντάξει δεν έχω εμπειρία από παπαγάλους δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να μιλήσει ένα κοκατίλ αλλά εδώ έχεις ρίξη ιδρώτα και πολλή δουλειά.
Μπράβο Καλλιρόη!
Πριν από αυτά που λες, έχω ρίξει μεγάλη αγάπη, μεγάλη όμως. Το πρώτο συστατικό!
 
Back
Top