Φροντίδα Το κοκατίλ μου προσπαθεί να με δαγκώσει όταν το πλησιάζω

Κατερίνααα

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Εχω τον Ριο (κοκατιλ) απο τις 13 του μηνος... Του μιλαω ηρεμα παω κοντα και μια μερα που του ειχα αφησει την πορτα ανοιχτη εκεινος βγηκε αρχισε να περπαταει κι υστερα απο ενα θορυβο αρχισε να πεταει μεσα στο σπιτι. Τον αφησαμε για λιγο και του βαλαμε το κλουβι κοντα για να κατεβει μονος του ομως περασε κανα 10 λεπτο κ δεν ειχε κανει κινηση. Γι αυτο προσπαθησαμε να τον πιασουμε και οταν τα καταφεραμε με δαγκωσε στο δαχτυλο.. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο η εχει να κανει σχεση μ αυτο αλλα καποιες μερες αργοτερα οταν πλησιαζα καθοταν αλλα οταν εβαζα το δαχτυλο μου απο το σιρματακι πηγαινε προς τα πισω κ πηγαινε να με δαγκωσει.. Τι μπορω να κανω για να τον σταματησω και να εκπαιδευτει;
 
Κατερίνα μου επειδή δεν θυμάμαι από τα προηγούμεν θέματά σου, ποιες ήταν οι σχέσεις σας με τον Ρίο μέχρι την στιγμή που τρόμαξε από τον κρότο; Υπήρξε οπισθοχώρηση στις σχέσεις σας μετ' απ' αυτό;
 
Γενικα φοβοταν καθως ειναι κι αρχη ακομα.. Απλα μετα απο αυτο αρχισε και να τηνει να δαγκωνει μολις βαλεις το χερι σου απο το σιρματακι του κλουβιου αλλα συνηθως μονο το βραδυ 😵
 
Εντάξει, μην πιέζεις καταστάσεις γιατί φέρνεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Άφησέ το να σε πλησιάζει εκείνο και εσύ να έχεις ακίνητο το χέρι σου. Αν το βλέπεις ότι φοβάται και απομακρύνεται να του δίνεις χρόνο να το κάνει, δηλαδή να πάει σε ασφαλές σημείο. Χρησιμοποίησε το μίλετ ή ό,τι άλλο του αρέσει για να το προσκαλείς κοντά σου.
 
Μην αφηνεις το πουλι ελευεθρο στο σπιτι αφου δεν σε εμπιστευεται ακομη. Το μονο που θα γινεται θα ειναι να το τρομαζεις αρπαζοντας το καθε φορα που θα πρεπει να μπει στο κλουβι του. Μην βιαζεσαι, ουτε ενα μηνα δεν το εχεις, ειναι πολυ νωρις.
 
Back
Top