Γενικά Το κοκατίλ μου σφυρίζει πολυ δυνατά

Νίκος Σ

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2020
Μηνύματα
19
Πόλη
Χανιά
Γειά σας, πήρα ένα κοκατίλ πριν 5 μερες και απο τοτε πού το πηρα σφυρίζει πολυ δυνατά οταν δεν ειμαι κοντα του. Διάβασα σε μια σελίδα ότι τα κοκατίλ δεν σφυρίζουν πολυ δυνατά αλλα σε εμενα αυτό δεν ισχύει διότι οταν σφυρίζει μετα μου βουίζει το τύμπανο και επισης ακουγετε σε όλη την γειτονιά... Επισης στο κλουβί του του εχω αρκετα παιχνιδάκια να απασχολείται αλλα και παλυ σφυρίζει συνέχεια πολυ δυνατα. Η μονη ώρα που δεν σφυριζει ειναι οταν ειμαι διπλα του οπου αφιερώνω πολλές ωρες την μερα αλλα δεν μπορω να είμαι ολη μέρα μαζί του καταλάβετε... Πιστεύεται υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα μου;
 
User23658 είπε:
Το κλασικό πρόβλημα των κοκατιλ @fortunatos ..σε πιο μέρος του σπιτιου το έχεις;
Στην κουζίνα αλλα δεν ενοχλείτε απο αυτο διότι οταν κανουμε δουλειές στην κουζινα μας κοιτάει και δεν τσιτσιριζει
 
Νομίζω πως δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για το πουλάκι. Διότι Πρέπει να κοιμάται και να ξυπναει νωρίς (δυση-Ανατολή) η κουζίνα είναι ένας χώρος που μέχρι να κοιμηθούμε εκεί γυρναμε έτσι το πουλάκι δεν ξεκουράζεται και γίνεται νευρικό. Επίσης το ότι φωνάζει αυτό το δυνατό τσαρ τσαρ είναι ότι ψάχνει για παρέα και σε μένα το εκάνει αν δε με εβλέπε.. Και πήγαινα κ καθομουν δίπλα του να του κάνω παρέα. Και φυσικά το πήρε "χουι" φωνάζω έρχεται. Έτσι βρήκα ένα μέρος που κοιμάται και ξεκουράζεται Τον παίρνω στο σαλόνι όταν εγώ Θέλω και τον επιστρέφω πίσω. Θα κάνεις λίγη υπομονή γιατί πάλι θα φωνάζει αλλά θα μάθει. Τι ηλικια έχει και τι φύλο; Είναι ήμερο καθεται στο χέρι σού;
 
Γεια σου Νίκο,
Πεσμας λίγες πληροφορίες για το πουλάκι σου ώστε να μπορούμε να σε καθοδηγήσουμε,
Πόσο χρονών είναι; Είναι ήρεμο η άγριο; Το έκανε αυτό από την αρχή που το πήρες η ξαφνικά; Τα πουλάκια όταν έρχονται σε ξένο χώρο στρεσαρονται και θέλουν λίγο χρόνο για να συνηθίσουν το καινούριο τους περιβάλλον.
Η κουζίνα δεν είναι κατάλληλος χώρος για ένα πουλάκι (σεβαστό αν δεν έχεις αλλού χώρο) όμως η κουζίνα είναι ένα μέρος του σπιτιού που χρησιμοποιούμε πολύ συχνά, το φως ανοιγο κλείνει συνέχεια και ενοχλείται, η ακόμα και να μην ξεκουράζεται όπως πρέπει, θέλουν τουλάχιστον 10-12 ώρες ύπνο τα κοκατιλ. Υδρατμοί και μυρωδιές η ακόμα και κάπνα όταν μαγειρεύεις ειναι πράγματα με τα οποία το πουλάκι δεν πρέπει να έχει σχέση και δεν κάνουν καλό για την υγεία του.
Δεν ξέρω σε ποια σελίδα το διάβασες πάντως όσα κοκατιλ ξέρω μπορούν να ξεσηκώσουν όλη την γειτονιά στο πόδι εάν το θελήσουν με την φωνή τους, ακόμα και ο δικός μου.
Είναι πολύ πιθανό να έχει μάθει ότι εάν τσιριξω εκείνος θα έρθει, οπότε με αυτόν τον τρόπο σε μαθαίνει να λειτουργείς όπως εκείνο θα ήθελε, αν φωνάξω εκείνος πάντα έρχεται και έχω παρέα.
Καλό θα ήταν να μην το μαθει αυτό, γιατί στο μέλλον θα έχεις πρόβλημα, ειδικά όταν φεύγεις από το σπίτι για δουλειά η υποχρεώσεις η ακόμα κ όταν θα είσαι μέσα στο σπίτι και θα κάνεις κάτι άλλο.
Επειδή το ξεκίνησε κ σε εμένα αυτό, αυτό που έκανα εγώ ήταν να με ακούει συχνά έτσι ώστε να μην χρειαστεί να φωνάξει για να νιώσει την παρουσία μου.
Πήγαινα στο χώρο που τον έχω κ του μιλούσα από μόνη μου, πέρναγα τυχαία από το δωμάτιο για να με δει, η ακόμα χρησιμοποιούσα την λέξη "περίμενε" όταν άρχιζε κ φώναζε και όταν ηρεμούσε έστω κ λίγο πήγαινα. Έτσι δεν περνάει το δικό του.
 
Τέλεια θα του αλλάξω θεση, ειναι αγόρι και στο χέρι μου ανεβενει και παει πανω στον ώμο μου αλλα μου ρίχνει και καμιά τσιμπια οταν το περνώ στο δάκτυλο μου για να ανέβει 😂
[automerge]1585897485[/automerge]
@Sina, Το κοκατίλ μου είναι λίγο άγριο διοτι μπορει να φταίει που το εχω μονο 6 μέρες και δεν με εμπιστεύεται ακομα και το έκανε απο την αρχή αλλα δεν ξερω ποσο χρονων ειναι υποθέτω μηνών και ειναι αγόρι. Θα του αλλάξω επείγοντος θέση και θα κανω αυτα που αναφέρατε, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας
Επισης ανεβενει και στον ώμο μου!
[automerge]1585897592[/[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα! Εάν το πήρες από εκτροφέα σίγουρα θα ξέρει να σου πει περίπου την ηλικία του κι αν είναι ήμερο, μεγαλωμένο και ταισμενο στο χέρι με κρέμα δηλαδή. Αν και εμένα ήμερο μου φαίνεται από την περιγραφή σου. Ένα άγριο δεν θα ανεβαινε πάνω σου, ούτε καν σαν σκέψη. Θα κοπανίοταν στο κλουβί όταν έβαζες το χέρι σου και η τσιμπιά θα ήταν αρκετά δυνατή και άλλα πολλά...
Όταν θα έχεις ελεύθερο χρόνο μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία του να σου πούμε κ εμείς μια γνώμη για την ηλικία.
Ειναι λογικό να μην σε εμπιστεύεται, σκέψου ότι έχει έρθει σε ένα εντελώς ξένο περιβάλλον για αυτό, αλλά είσαι σε καλό δρόμο εφόσον έρχεται πάνω σου. Η τσιμπια είναι για να σου υπενθυμίσει ότι "μπορεί να έρχομαι πάνω σου, αλλά κρατάω και μια πισινή"..
Πάντως είσαι σε καλό δρόμο 😊
 
@Sina, Καλημέρα! Δεν τον πήρα απο εκτροφεα αλλα απο pet shop και δεν μου ειπαν ηλικια... Αλλα τα ημέρα μου είπαν κοστίζουν 100 και οχι 40 οποτε υπέθεσα πως είναι αγριο. Οταν βαζω το χερι μου στο κλουβί δεν κανει κατι αλλα οταν ακουμπαω το δακτυλο μου στην κοιλια του για να τον βγαλω απο το κλουβι μου παιζει καμια τσιαμπια οπως μου είπατε για να κρατάει και μια πισινή αλλα δεν ειναι καθολου δυνατή 😂 θα σας στείλω φωτογραφία μετα να μου πείτε ηλικία αν μπορείτε. Χαίρομαι που είμαι σε καλο δρομο. Ακομα του βαζω τραγούδια για να μάθει να τραγουδάει αλλα ακομα απλα βγάζει ήχους και δεν ειναι σαν τραγουδι αλλα πιστευω θα μάθει να τραγουδάει 😂
Πάντως χαίρομαι που ειναι ήμερο απέναντι μου😉😁
 
Η τιμή μου κάνει εντύπωση πάντως για ήμερο, βέβαια αλλιώς κοστολογούν οι εκτροφείς και αλλιώς τα πετ σοπ. Εδώ που μένω εγώ μόνο άγρια πουλάνε τα πετ σοπ.. Εκτός αν έπεσες στην εξαίρεση κ είσαι τόσο τυχερός που έχεις πουλάκι που σε έχει δεχτεί τόσο εύκολα 😊 τα άγρια δεν έχουν την ανάγκη και μέσα σε τόσες λίγες μέρες να ανέβουν σε δάχτυλο κτλπ όπως κάνει το δικό σου. Σημασία όμως δεν έχει αυτό, σημασία έχει ότι τα πάτε καλά μεταξύ σας και σε έχει δεχτεί 😁
Για τραγούδια μην σε ανησυχεί καθόλου, δεν ειναι όλα γεννημένα να αντιγράφουν τραγούδια που ακούνε. Αλλα το κάνουν και αλλά όχι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η τιμή μου κάνει εντύπωση πάντως για ήμερο, βέβαια αλλιώς κοστολογούν οι εκτροφείς και αλλιώς τα πετ σοπ. Εδώ που μένω εγώ μόνο άγρια πουλάνε τα πετ σοπ.. Εκτός αν έπεσες στην εξαίρεση κ είσαι τόσο τυχερός που έχεις πουλάκι που σε έχει δεχτεί τόσο εύκολα 😊 τα άγρια δεν έχουν την ανάγκη και μέσα σε τόσες λίγες μέρες να ανέβουν σε δάχτυλο κτλπ όπως κάνει το δικό σου. Σημασία όμως δεν έχει αυτό, σημασία έχει ότι τα πάτε καλά μεταξύ σας και σε έχει δεχτεί 😁
Για τραγούδια μην σε ανησυχεί καθόλου, δεν ειναι όλα γεννημένα να αντιγράφουν τραγούδια που ακούνε. Αλλα το κάνουν και αλλά όχι
Τέλεια χαίρομαι πολύ 😁
 
Δεν βλέπω κάποια φωτογραφία Νίκο
Ναι εχω προσπαθήσει να βγαλω πολλές αλλα λεει οτι ειναι πολυ μεγάλες προσπαθησα να χαμηλώσω τα pixels και βγηκε 1 megabyte η εικόνα και παλυ λεει είναι μεγαλη..
 
User23658 είπε:
Νομίζω πως δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για το πουλάκι. Διότι Πρέπει να κοιμάται και να ξυπναει νωρίς (δυση-Ανατολή) η κουζίνα είναι ένας χώρος που μέχρι να κοιμηθούμε εκεί γυρναμε έτσι το πουλάκι δεν ξεκουράζεται και γίνεται νευρικό
Ένας ακόμη λόγος είναι ότι η κουζίνα μπορεί να σκοτώσει τα πουλιά. Δείτε: https://community.petbirds.gr/threads/teflon-ο-σιωπηλός-δολοφόνος-των-πουλιών.17647/

Γενικότερα, διάφορες αναθυμιάσεις είναι πολύ επικίνδυνες για τα πουλιά ακόμη και όταν η ύπαρξη τους στο χώρο είναι τόσο μικρή που δεν γίνεται αντιληπτή από εμάς. Δείτε: https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-στα-ορυχεία-Ιστορία-με-φωτογραφίες.17606/
 
Ναι εχω προσπαθήσει να βγαλω πολλές αλλα λεει οτι ειναι πολυ μεγάλες προσπαθησα να χαμηλώσω τα pixels και βγηκε 1 megabyte η εικόνα και παλυ λεει είναι μεγαλη..

Όταν άνοιξες το φόρουμ σου, σου ήρθε ένα προσωπικό μήνυμα από τον διαχειριστή του φόρουμ που δείχνει οδηγιες... Εκεί θα σου έχει ένα σάιτ που μπορείς να μπεις να μικρύνεις την φωτογραφία σου. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορεί να σου πει ο @Stavros
[automerge]1585910411[/automerge]
Σκέφτομαι να τον βάλω στο δωμάτιο μου πιστεύεται ειναι καλη ιδέα; Εσείς που εχετε τους παπαγάλους σας;

Στο δωμάτιο σου είναι ήσυχα; Δηλαδή αν τον βάλεις γύρω στις 9 για ύπνο μετά δεν θα ενοχλείτε από φώτα αν κάποιος μπαίνει η βγαίνει στο δωμάτιο;
Εγώ τον έχω σε ένα μέρος στο σαλόνι, όχι εκεί που καθομαστε λίγο πιο πέρα που όμως που έχουμε επαφή αλλά όταν είναι για ύπνο αλλάζει δωμάτιο κ κοιμάται μαζί μου, αλλιώς γκρινιάζει μέχρι να έρθει μαζί μου.. Απλά λιτά και απεριττα 😋
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ έχω αλεργειες γενικά σε ότι αφορά σκόνη κτλπ...όχι αλεργειες ακριβώς αλλά έχω έντονο φτέρνισμα κτλπ. Τα κοκατιλ βγάζουν έντονη πούδρα στο φτέρωμα τους γενικότερα αλλά κ ειδικότερα στην πτεροροια τους...ίσως αυτό να σε ενοχλήσει.. Εγώ τον έχω στο ίδιο δωμάτιο αλλά λίγο πιο μακριά από το κρεβάτι μου γιατι μετα απο ένα διάστημα με ενοχλούσε αρκετά. Με συχνά μπάνια που θα τον κάνεις αυτό η πούδρα δεν είναι τόσο έντονη αλλά δεν παυει να υπάρχει. Είναι καθαρά θέμα το ποσό μπορει ο οργανισμός σου να την ανεχτεί... Μια δοκιμή θα σε πείσει πάντως 😋
 
Θα το δοκιμάσω αλλα εχω και εγω αλλεργία στην σκόνη και γιαυτό το σκεφτόμουν. Επίσης πως μπορω να τον κανω μπάνιο δηλαδή; Αυτος στην φωτογραφία κατω είναι😊
 

Συνημμένα

  • IMG_20200402_145532 (1) (2).webp
    IMG_20200402_145532 (1) (2).webp
    84,4 KB · Προβολές: 13
  • Screenshot_20200403_135009 (1).webp
    Screenshot_20200403_135009 (1).webp
    63 KB · Προβολές: 13
Εεε μωρέ είναι πολύ όμορφος 😍 φαίνεται όντως μικρός αλλά περισσότερη εμπειρία σε αυτά έχουν αλλά μέλη όπως ο @fortunatos
Εμένα επειδή δεν κάθεται στο χέρι μου τον κάνω μπάνιο μέσα στο κλουβακι του με ένα ψεκαστηρακι, με χλιαρό νεράκι..στην αρχή δεν καθόταν κ τρόμαζε πολύ αλλά το συνήθισε κ τώρα κάνουμε μια χαρά μπάνιο
 
Να του βάζεις ένα μπολακι με νερό που να είναι αρκετά μεγάλο αλλά όχι πολύ βαθύ και όταν θέλει θα κάνει μόνο του μπάνιο. Μετά από 10 λεπτά θα το βγάζεις από το κλουβί το μπολ έχει δεν έχει κάνει μπάνιο. Επίσης αυτό το στικακι που φαίνεται στην φωτογραφία μην του το ξαναδώσεις. Είναι φουλ παχυντικό, με συντηρητικά και μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι του πουλιού. Θα του δίνεις μόνο φρούτα, λαχανικά, βότανα και τσαμπιά millet.

millet_custom-2eaf52b1cfd8315bebbd3dab5ae2ab259e6cce58-s800-c85.jpg

Και αν δεν έχεις να του πάρεις και ένα σουπιοκόκκαλο.
 
Back
Top