Διατροφή Το κοκατίλ μου τρώει μόνο το κεχρί

Mitsosxatz

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2018
Μηνύματα
27
Αγόρασα συσκευασμένη τροφή και έχει μέσα κεχρί, μαύρους ηλιόσπορους πελλετς και άσπρα σπορακια... Το κοκατιλ μου τρώει μόνο το κεχρί... Πως θα γίνει να αρχίσει να τρώει και τα υπόλοιπα; Να αφήσω τη τροφή για 2-3 μέρες ώστε να πεινάσει και να αναγκαστεί να φάει απτά υπόλοιπα η δεν θα πετύχει;
 
Αγόρασα συσκευασμένη τροφή και έχει μέσα κεχρί, μαύρους ηλιόσπορους πελλετς και άσπρα σπορακια... Το κοκατιλ μου τρώει μόνο το κεχρί... Πως θα γίνει να αρχίσει να τρώει και τα υπόλοιπα; Να αφήσω τη τροφή για 2-3 μέρες ώστε να πεινάσει και να αναγκαστεί να φάει απτά υπόλοιπα η δεν θα πετύχει;

Βάλε μια κουταλιά της σούπας τροφή και δες μέχρι το απόγευμα πόσο έχει φάει. Αν κοντεύει να το τελειώσει βάζεις άλλη μια. Έτσι θα ξέρεις περίπου ποια ποσότητα τρώει σε μια μέρα και θα βάζεις λίγο παραπάνω απο το πρωί. Τα μπολ του φαγητού και του νερού είναι καλό να πλένονται καθημερινά καθώς αν μπαίνουν και φρέσκες τροφές στο κλουβί υπολείμματα που μεταφέρονται με το ράμφος του μπορεί να κολλάνε και στα άλλα μπολ με πιθανότητα ανάπτυξης μικροβίων.
 
Ποια τροφη πηρες. Αν εχει μεσα χρωματιστα πελλετ η σα μπισκοτα δεν ειναι οτι καλυτερο για το πουλακι ετσι κι αλλιως! Κατι αλλο του εχεις δωσει να δοκιμασει; φρουτα, λαχανικα;
 
Αυτην την τροφη πηρα... εδω και μια βδομαδα τρωει μονο το κεχρι... Δεν ακουμπαει σπορια ειτε μαυρα ειτε ασπρα... Τι μπορω να κάνω;
 

Συνημμένα

  • 71oXDi9YZ-L._SY741_.webp
    71oXDi9YZ-L._SY741_.webp
    26,5 KB · Προβολές: 19
απο οτι βλεπω δεν εχει μονο κεχρι! Το οτι δε τρωει τους ηλιοσπορους δεν εγινε και κατι! απο τα υπολοιπα τρωει; Επισης θα ελεγα να αλλαξεις τροφη γιατι βλεπω οτι εχει τα χρωματιστα που σου ειπα!
 
τρωει μονο το κεχρι... Ολα τα υπολοιπα τα αφηνει.. καταρχην μπορει να σπασει τους ηλιοσπορους. Αν αφησω τη τροφη για 2-3 μερες και τελειωσει το κεχρι και πεινασει θα το κανει η θα μου μεινει στο τοπο απο τη πεινα; καμια συμβουλη;
 
Back
Top