Φροντίδα Το κοκατίλ μου τσιρίζει έντονα το πρωί, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mulanx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mulanx

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Λάρισα
Γειά σας,Η όλια το κοκατίλ μου μόλις φεύγω για δουλειά κατά της 8 την βγάζω στην βεράντα επειδή πιστεύω της αρέσει, είμαι στο 1 όροφο και έχει πολλά να δεί.Αλλά το πρόβλημα είναι οι γείτονες και τους καταλαβαίνω είναι ενοχλητική η φωνή της. Γιατί το κάνει αυτο την ημέρα😕 πχ μετά της 6 δεν ακούγεται καθόλου. Μερικές φορές δεν αντέχετε και την βάζω μέσα πάλι αλλά είναι πολύ ανύσυχη.. Πηγαίνει πέρα-δώθε, δαγκώνει τα κάγκελα σαν να θέλει να βγει απο το κλουβί της.Αλλά δεν είναι έτοιμη πιστεύω αφού δεν πλησιάζει το χέρι μου.😕
 
Οταν ξυπνανε ειναι η ωρα που τα πουλια δραστηριοποιουνται εντονα στη φυση και φωναζουν αρκετα και επικοινωνουν με τα υπολοιπα του σμηνους.
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μην την βγαζεις στο μπαλκονι αφου γινεται τοσο ενοχλητικη. Το κλουβι της εχει αρκετο χωρο ωστε να πηγαινοερχεται και να σκαρφαλωνει;
 
Καλημερα Ελενη οπως λεει και ο Ανεστης αυτο ειναι φυσιολογικο στα πουλια και ιδιως στουσ παπαγαλουσ ενστικτο... Ο πιο απλοσ τροπος ειναι να σκεπαζεις το κλουβι μολις αρχιζει να φωναζει και μετα να το χεσκεπαζεις σε ενα τεταρτο το πουλι σταματαεςι σχεδον αμεσως αλλα αν το ξεσκεπασεις τοτε θα το παρει εκδικητικα... και δεν λυνεις το προβλημα σου. Μετα το τεταρτο απαλ ξεσκεπασε το και δωσε του μια λιχουδια που λατρευει ετσι επαναλαμβανοντας αυτο το πουλι θα σταματησει ι καλυτερα θα το περιορισει.

φιλικα
Πανος
 
Θεωρω πως ενα τεταρτο στο σκοταδι μεσα στην ημερα ειναι μεγαλη "τιμωρια" για ενα ζωο ημεροβιο. Οι παπαγαλοι σαν ζωα ομως δεν αντιλαμβανονται την τιμωρια οποτε νομιζω πως κατι τετοιο δεν θα εχει ιδιαιτερο αποτελεσμα. Αν αποφασισεις παρολα αυτα να το κανεις αφηνε μια πλευρα ξεσκεπαστη, κι ετσι λειτουργει το σκεπασμα καποιες φορες. Το καλυτερο βεβαια ειναι να τον αγνοεις. 😉
 
επιδη και η ροζα το κανει... Πρωτα απο ολα... Κανω υπομονη, δεν τη βγαζω στο μπαλκονι σε ωρες κοινης υσιχιας...
οι μη εξημερωμενει παπαγαλοι νομιζω ειναι ποιο δυσκολοι σε αυτο... Μιας και το να φυγεις απο το δωματιο δεν τους νοιαζει... Εγω απλα τις δινω κατι να ασχολητε(πριν φωναξει... Αν το δωσεις ενω φωναζεις την επιβραβευεις και δεν το θελουμε)... Μια φρουτο σαλατα με διαφορα χρωματα... Ενα χλωρο κλαρι ευκαλιπτου να ροκανισει...ή την κανω μπανιο... Ετσι περνα αρκετη ωρα με το να καθαριζει α φτερα της...
 
Το τανγκο των παπαγαλων υποδηλωνει οτι θελουν να βγουν απο το κλουβι. Αν δεν εμπιστευεται ακομα το χερι σου καλο θα ηταν να του αφησεις την πορτα ανοιχτη και να δεις τι θα κανει. Συνηθως τσιριζουν επειδη θελουν προσοχη η παρεα. Επισης επειδη ειναι εκ φυσεως πουλια με μεγαλες πηγες ενεργειας νιωθουν την αναγκη να βγουν και να παιξουν αλλα και να ανακαλυψουν καινουρια πραγματα. Το δικο μου εκανε πολυ καιρο να βγει εξω απο το κλουβι με δικη του πρωτοβουλια. Ακομα και οταν το ειχα ημερεψει. Συνεπως το εβγαζα εγω. Πλεον τωρα συνηθισε.
Ισως ενω θελει να βγει, να φοβαται το 'αγνωστο΄ και να θελει ενθαρρυνση.
 
Παρεμπιπτοντως, να προσθεσω οτι αυτη την συμπεριφορα την επιδεικνυουν οι παπαγαλοι που ειναι μονοι τους στο κλουβι και η μοναξια ισως και η πληξη τα οδηγουν στο τσιριγμα. Οι παπαγαλοι με παρεα(ειτε ανθρωπινη ειτε ομοειδη) σπανιοτερα(τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει) παρουσιαζουν τετοια προβληματα. Να θυμασαι ομως οτι ειναι υγιες για εναν παπαγαλο να φωναζει τις πρωινες ωρες. Στη ζουγκλα και γενικα στο φυσικο τους περιβαλλον οι δυνατες τσιριδες ειναι ενας φυσικος τροπος εκφρασης κ επικοινωνιας.
 
νομιζω πως ειναι απλα οτι βαριουνται...
η ροζα ειναι σε μεγαλο κλουβι και με παρεα... Οταν ειχε φωλια και μικρα να ταϊζει δεν εκανε καθολου ετσι..στομα ειχε και μιλια δεν ειχε... Τωρα αρχισε να παλι να φωναζει, απλα θελει με κατι να ασχολητε... Οποτε παιχνιδια και ευριματικοτητα...
 
Σας ευχαριστώ όλους και μακάρι να ήμουνα τις πρωινές ώρες σπίτι να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα τις κινήσεις της. Πάντως αν κρίνω απο το τρόπο που κινείτε στο κλουβί(τανγκό των παπαγάλων)😀 όπως είπε η Λιανίτα ε τότε μάλλον θέλει πάρα πολυ να βγεί απο το κλουβί της...
 
Το τανγκο των παπαγαλων υποδηλωνει οτι θελουν να βγουν απο το κλουβι. Αν δεν εμπιστευεται ακομα το χερι σου καλο θα ηταν να του αφησεις την πορτα ανοιχτη και να δεις τι θα κανει. Συνηθως τσιριζουν επειδη θελουν προσοχη η παρεα. Επισης επειδη ειναι εκ φυσεως πουλια με μεγαλες πηγες ενεργειας νιωθουν την αναγκη να βγουν και να παιξουν αλλα και να ανακαλυψουν καινουρια πραγματα. Το δικο μου εκανε πολυ καιρο να βγει εξω απο το κλουβι με δικη του πρωτοβουλια. Ακομα και οταν το ειχα ημερεψει. Συνεπως το εβγαζα εγω. Πλεον τωρα συνηθισε.
Ισως ενω θελει να βγει, να φοβαται το 'αγνωστο΄ και να θελει ενθαρρυνση.

Να σε ρωτήσω κάτι; Πες ότι την αφήνω να βγει μόνη της... Μετά θα ξαναμπεί απο την πόρτα μόνη της; Μάλλον όχι.. Δεν θα την τρομοκρατήσω μετά που θα την αρπάξω με το χέρι μου😕
 
Ελένη το καλύτερο είναι να την βγάλεις απ' το κλουβί της όταν θα έχει εξοικειωθεί μαζί σου για να αποφύγεις το κυνηγητό που πιθανόν μπορεί να επακολουθήσει. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: mulanx
Επισης να προσθεσω κι εγω οτι καμια φορα αν επιμενουν πολυ στην τσιριδα, αισθανονται ανασφαλεια! Το χω παρατηρησει απο το δικο μου...
Στην βεραντα του παρεχεις ασφαλεια γενικοτερα;Υπαρχει κινδυνος απο αρπαχτικα πτηνα...
 
Να σε ρωτήσω κάτι; Πες ότι την αφήνω να βγει μόνη της... Μετά θα ξαναμπεί απο την πόρτα μόνη της; Μάλλον όχι.. Δεν θα την τρομοκρατήσω μετά που θα την αρπάξω με το χέρι μου😕
Το δικό βγαίνει έξω κάθε πρωί αλλά δεν απομακρύνεται απ το κλουβί ίσως κάνει μιά μικρή πτήση και πάλι πίσω. Οταν θέλω να το βάλω μέσα, του πειράζω τη ταίστρα και νομίζει ότι του βάζω φαγητό αλλά συνήθως μπαίνει μόνος του.Αισθάνονται ασφάλεια κοντά στο κλουβί τους. Να σου πω επίσης ότι και το δικό μου κοκατιλ δεν έχω καταφέρει να το κάνω ούτε να κατσει στο χέρι μου ούτε να με πλησιάσει.
 
βγαλτο οταν θα χεις αρκετο χρονο και θα μπει μονο του μετα απο κανα 2ωρο(μπροστα στην πεινα δε λογαριαζουν τιποτα! Χεχε)θα σε συμβουλευα ν αποφυγεις το κυνηγητο γιατι ετσι θα σε συνδεσει με κατι αρνητικο και θα σ αποφευγει.. Καλο ειναι βεβαια να μην το κλεινεισ καθε φορα που παει να φαει γιατι μετα θα το καταλαβει(ο κοκο ετρωγε1σπορακι, εβγαινε στην πορτα και ξανα το ιδιο και μολισ εκανα οποιαδηποτε κινηση εφευγε. Μετα επαψα να τον κλεινω καθε φορα μεσα και τις πιο πολλες φορες ξεχνιεται και τρωει ηρεμα) επισης αν ειναι σε καποιο προσβασιμο μερος μπορεις να μετακινησεις το κλουβι και να τοποθετησεις το πορτακι μπροστα του, μετα απο καποια ωρα λογικα θα μπει-δωστου αμεσωσ λιχουδια και εισαι οκ.
 
αν θελεις να το μαζευεις και να το βαζεις το κλουβι ειναι να κλεινεις τα φωτα ή παντζουρι και τοτε μπορεις να το πιασεις ανετα κανενα πουλι δεν πεταει στα σκοταδια
 
Συμφωνω με τους προλαλησαντες. Οπου και να παει παλι στο κλουβι θα γυρισει. Οι φτερουγες πτησης του δικου μου δεν ειναι πλεον κομμενες, συνεπως ειναι ελευθερο να παει οπου θελει. Οι πορτες του κλουβιου ειναι παντα ανοιχτες. Μερικες φορες κανει μερικες πτησεις στο δωματιο για εξασκηση κ γυριζει παντα στο κλουβι του. Τις περισσοτερες ωρες της ημερας τις περναει στο πανω μερος του κλουβιου. Τα πουλια νιωθουν ασφαλεια στο κλουβι τους, ακομα κ οταν τους παρεχεις την ελευθερια να πανε οπου θελουν.
 
Καλησπέρα!
Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με το θέμα φωνές! Ο παπαγάλος μου - ράτσας Conure- είτε πολύ πρωί είτε μεσημέρι, όντως ώρα κοινής υσηχίας, μπορώ να πω πως ξελαριγκιάζεται! Έτσι αναγκάζομαι να του αλλάζω θέση και να τον μεταφέρω μέσα στο σπίτι! Άλλες φορές τον αφήνω απλά ελεύθερο στο σπίτι! Μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος να τον υσηχάσω! αλλά δεν ξέρω καν τον λόγο που εκφράζεται έτσι!
 
Καλησπέρα!
Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με το θέμα φωνές! Ο παπαγάλος μου - ράτσας Conure- είτε πολύ πρωί είτε μεσημέρι, όντως ώρα κοινής υσηχίας, μπορώ να πω πως ξελαριγκιάζεται! Έτσι αναγκάζομαι να του αλλάζω θέση και να τον μεταφέρω μέσα στο σπίτι! Άλλες φορές τον αφήνω απλά ελεύθερο στο σπίτι! Μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος να τον υσηχάσω! αλλά δεν ξέρω καν τον λόγο που εκφράζεται έτσι!

Ο λογος που το κανει τη συγκεκριμενη ωρα ειναι οτι λειτουργει ενστικτωδως οπως κανουν και οι αγριοι παπαγαλοι το πρωι και οταν σουρουπωνει. Αυτος ειναι ο τροπος που επικοινωνουν με το σμηνος τους, πριν κοιμηθουν που μαζευονται ολοι σε κοντινα κλαδια-δεντρα και το πρωι καλωσοριζοντας τη νεα ημερα και για δουνε αν τα γνωριμα τους πουλια εχουν περασει το βραδυ με ασφαλεια και βρισκονται ακομη εκει κοντα. :)

Εγω που σκεπαζω το κλουβι του Φοιβου παντα πριν κοιμηθει και ετσι εχει μαθει και περιμενει να τον σκεπασουμε για να κοιμηθει, το πρωι και αφου εχει κλεισει 10 ωρες υπνου τον ξεσκεπαζω αλλα μονο την μια πλευρα του κλουβιου ωστε να ξυπνησει και να μπαινει φως για κανενα μισαωρο. Ετσι περναει η ωρα που εχει την ορεξη να φωναξει και ξερει οτι αν μεινει ησυχος θα τον ξεσκεπασω τελειως και θα τον παρω στο δωματιο μου. 😉
 
Διαβασα με πολυ προσοχη την απαντηση και μπορω να πω πως για τον Ηλια μου δεν ειναι τοσο ευκολο να τον "ξεγελασεις"! Δηλαδη, κι εγω το βραδυ τον σκεπαζω και κοιμαται πιο ησυχος, ομως το πρωϊ δεν βγαζει κουβεντα παρα μονο οταν με παρει ειδηση πως κυκλοφορω στο σπιτι μεχρι να ετοιμαστω για να φυγω! Ετσι αναγκαζομαι να τον ξεσκεπασω και να τον παρω για λιγο αγκαλια για τα πρωϊνα του χαδια! Ειναι γενικα ηρεμος και μεγαλωμενος στα χερια!
Σημερα λοιπον, αφου διαβασα με προσοχη το θεμα ταϊσματος στο φορουμ, εκανα ενα ακομα βημα και τον ταϊσα φρουτο μιας και φοβομουν τοσον καιρο να το κανω! Μπορω να πω πως ξετρελαθηκε και θα το επαναλαβω και στο αυριανο μενου του!
Αν υπαρχει και κατι ακομα που δεν ξερω αλλα θα τον κανει ευτυχισμενο θελω να φροντισω να του το παρασχω!
Νατ_
 

Σχετικά θέματα

Back
Top