Φροντίδα Το κοκατίλ μου φωνάζει όταν το έχω μέσα στο σπίτι

Andromaxi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες πήρα ένα κοκατιλ άγριο... Έχει αρχίσει τρώει από το χέρι μου κελαιδαει πολύ ωραία και όταν το φωνάζω με το όνομα του ανταποκρίνεται με τον ίδιο ήχο...όλα αυτά σε πολύ λίγες μέρες! Το μόνο πρόβλημα που είχε είναι ότι όταν το πήρα το έβαλα στο μπαλκόνι για 2 μέρες μόνο μέχρι να αλλάξω τη διακόσμηση στο σπίτι και μετά το έβαλα μέσα αλλά άρχισε και τσιριζε υπερβολικά, μόλις το βγάζω έξω στο μπαλκόνι σταματάει και μετά λέει τραγουδάκια... Μέσα όμως τσιρκκοπαει! Γιατί το κάνει αυτό; Να συμπληρώσω πως το μπαλκόνι έχω αρκετά καναρίνια και ένα budgie που το έχω εξημερώσει. Μήπως αναζητά αυτά; Και εάν είναι έτσι πως θα μπορέσω να το αφήνω ελεύθερο στο σπίτι; Το budgie το αφήνω ελεύθερο και μετά πάλι στο μπαλκόνι
 
Είναι πολύ πιθανό να ψάχνει τα άλλα πουλιά που ακούει. Οι παπαγάλοι είναι πουλιά που ζουν σε κοπάδια πολλές φορές με πολύ μεγάλο αριθμό. Δεν τους αρέσει να είναι μόνα τους. Απ' οτι καταλαβαίνω δεν είναι ήμερο το πουλάκι κι άρα ακόμη δεν αποζητά τη δική σας συντροφιά. Αν καθίσεις δίπλα του και του μιλάς, σταματάει να φωνάζει;
 
Ναι σταματά να τσιρίζει και βγάζει απαλές φωνουλες! Αν όμως το αφήσω έξω θα μπορέσει να με μάθει καλά η μήπως θα ασχολείται με τα υπόλοιπα πουλιά; Για αυτό θέλω να το βάλω μέσα!
 
Ναι σταματά να τσιρίζει και βγάζει απαλές φωνουλες! Αν όμως το αφήσω έξω θα μπορέσει να με μάθει καλά η μήπως θα ασχολείται με τα υπόλοιπα πουλιά; Για αυτό θέλω να το βάλω μέσα!

Ε βάλτο μέσα κι ασχολήσου μαζί του τότε. 😁
 
Ασχολούμαι πάρα πολύ μαζί του, το έβαλα μέσα τελικά σε σημείο λίγο πιο μακριά από το τζάμι τώρα δεν τα βλέπει τα άλλα πουλιά μόνο τα ακούει και τσιρίζει λιγότερο κιόλας
 
Back
Top