Ασθένειες Το κοκατίλ μου χάνει την ισορροπία του

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά το μικρό μου κοκατιλ χάνει την ισορροπία του.Εκεί που κοιμάται τον ακούμε ξαφνικά να φωνάζει και τον βλέπουμε κάτω πεσμένο. Το κάνει εδώ και 2-3 μέρες, σήμερα τον προλάβαμε απλά ανάποδα κρεμασμένο απο το ένα πόδι,φυσικά μετά τρομάζει τόσο μέχρι που κάθεται και να τον χαϊδεύω πράγμα που αποκλείεται να γίνει υπό άλλες συνθήκες. Να ανησυχώ; έχει κανείς ιδέα τι γίνεται; Είναι δύσκολη η επίσκεψη σε κτηνίατρο λόγο απομακρυσμένης περιοχής αλλά αν κριθεί απαραίτητο φυσικά θα βρεθεί τρόπος
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ναι όλη την ημέρα βρίσκεται κοντά σε παράθυρο και για κάποιες ώρες πάντα με καλό καιρό είναι στο μπαλκόνι, η διατροφή δυστυχώς μόνο τα σπόρια κρόκος αυγού και τώρα τελευταία ηλιόσποροι, εχω κάνει προσπάθεια για φρούτα,ρύζι, λαχανικά, πελλετ δεν τρώει τίποτα
 
Τα φρούτα και τα λαχανικά μπορείς να τα περνάς από ένα σχοινάκι και να τα κρεμάς στο κλουβί, θα τα δει σαν παιχνίδι και μπορεί να τα δοκιμάσει.
Αφού η διατροφή του είναι μάλλον περιορισμένη μπορείς να του δώσεις πολυβιταμίνες στο νερό του.
Αν συνεχίσει να έχει την ίδια συμπεριφορά θα πρέπει να το εξετάσει Πτηνίατρος για να σου δώσει πιο εξειδικευμένες απαντήσεις.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ του έδινα τις multi vit για τα φτερά του που έπεφταν, σήμερα τις ξαναρχισα, γενικά απο τότε που του αλλάξαμε κλουβί άλλαξε και συμπεριφορά,θα το αφήσω 2-3 μέρες ακόμη και αν συνεχιστεί θα πρέπει να το δει ειδικός, ευχαριστώ για τις συμβουλές
 
@Katerina70 μήπως οι πατήθρες του πουλιού έχουν γίνει πολύ λείες από την συχνή επαφή και γλιστράνε; κοίταξε λίγο να δεις αν έχουν τραχιά επιφάνεια η όχι. Είχα και εγώ παλιότερο πρόβλημα με ένα καναρίνι και λύθηκε όταν άλλαξαν οι πατήθρες.
 
. Γενικά απο τότε που του αλλάξαμε κλουβί άλλαξε και συμπεριφορά..
Τι άλλαξε στη συμπεριφορά του μετά την αλλαγή του κλουβιού;

... Μήπως οι πατήθρες του πουλιού έχουν γίνει πολύ λείες από την συχνή επαφή και γλιστράνε; κοίταξε λίγο να δεις αν έχουν τραχιά επιφάνεια η όχι.
Γιάννη πιστεύω πως αν έφταιγαν οι πατήθρες θ΄αντιμετώπιζε πρόβλημα και το βράδυ.

Κατερίνα, θέλεις να μας βάλεις φωτογραφία του κλουβιού του;
...θα το αφήσω 2-3 μέρες ακόμη και αν συνεχιστεί θα πρέπει να το δει ειδικός, ευχαριστώ για τις συμβουλές
Μήπως να το έβαζες στο παλιό του κλουβί και να το παρατηρήσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, αυτές τις 2-3 μέρες;
Πάρε βιταμίνες του συμπλέγματος Β και δώσε του, αν όλο αυτό έχει σχέση με νευρολογικό πρόβλημα βοηθάει.
Εύχομαι να επανέλθει γρήγορα στη φυσιολογική του κατάσταση το πουλάκι!
 
Εκεί που κοιμάται τον ακούμε ξαφνικά να φωνάζει και τον βλέπουμε κάτω πεσμένο. Το κάνει εδώ και 2-3 μέρες, σήμερα τον προλάβαμε απλά ανάποδα
γιατί τις ώρες που τον βλεπω ξύπνιο η παίζει είναι μια χαρά,άντε να γίνει 1-2 φορές την ημέρα
Κατερίνα κάπως μπερδεύτηκα. Ξεκίνησες να περιγράφεις το πρόβλημα στο βραδυνό ύπνο και κατέληξες ότι το κάνει κυρίως την ημέρα

Ναι όλη την ημέρα βρίσκεται κοντά σε παράθυρο
Υπάρχει περίπτωση και να τρομάζει.. Τι ηλικία έχει;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το πρόβλημα το έχει την ημέρα οχι το βράδυ, γενικά και την ημέρα κοιμάται αρκετές ώρες, δεν το παθαίνει συνέχεια όμως
Το να κοιμάται την ημέρα αρκετές ώρες δεν φαίνεται φυσιολογικό.
θα το αφήσω 2-3 μέρες ακόμη και αν συνεχιστεί θα πρέπει να το δει ειδικός,
ναι, αλλά αν γίνεται ειδικός σε πτηνά. Κοίταξε τη λίστα και πες μας σε ποια περιοχή είναι ο τόπος διαμονής σου.
 
@Φοίβος Καλημέρα συγγνώμη αλλά δεν αναφέρθηκα σε βράδυ απλά στον ύπνο του που μου κοιμάται και την ημέρα πολύ, μικρό είναι περίπου 9 μηνών,όπως διάβασα δεν είναι και πολύ φυσιολογικό και δυστυχώς μένω Δίστομο οπότε εδω γύρω μόνο κτηνίατρο μπορώ να επισκεφτώ
[automerge]1594199972[/automerge]
@Sissy Καλημέρα εδω και ενα μήνα το αλλάξαμε γιατί το παλιό ήταν στρογγυλό και δυσκολεύεται να σκαρφαλώσει, πήρα πιο μεγάλο απο τότε σταμάτησε το κελάηδημα και δεν είναι τόσο ζωηρό, προσπαθώ να βάλω φωτογραφια αλλά κατι μου λέει για χώρο και δεν την ανεβάζει θα προσπαθήσω ξανά
 
προσπαθώ να βάλω φωτογραφια αλλά κατι μου λέει για χώρο και δεν την ανεβάζει θα προσπαθήσω ξανά
Θα πρέπει όντως να μειώσεις το μέγεθος της φωτογραφίας. Δοκίμασε στο ακόλουθο.. Δεν είναι δύσκολο
 
@Sissy κοιμάται στο καθιστικό αλλά αν και σκεπασμένο μάλλον τον ξυπνούσα πολλές φορές στη νύχτα περνώντας για κουζίνα, σήμερα τον πήγαμε σε ενα δωμάτιο που δεν πηγαίνει κανείς για ολη νύχτα, η αλήθεια είναι δείχνει πιο ξεκούραστος σήμερα,έχει παιχνίδια στο κλουβί αλλά δεν ασχολείται ιδιαίτερα περισσότερο κάθεται στο κλαδάκι του
[automerge]1594206174[/automerge]
@Sissy
IMG_20200708_134038_480x640.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι ώρες που πρέπει να έχει ησυχία ώστε να μπορεί να κοιμηθεί και να βρίσκεται σε σκοτάδι (με φωτάκι νυκτός), είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα για πάρα πολλά θέματα υγείας, ψυχικής ισορροπίας εκτός των ορμονολογικών μεταβολών που πραγματοποιούνται με το πέρασμα της ηλικίας και της χρονικής διάρκειας φωτός..
 
Back
Top