Φροντίδα Το κοκατίλ που μόλις αγόρασα δεν κοιμάται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Konlefk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Konlefk

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2024
Μηνύματα
52
SOS Γιατι το κοκατιλ 5μηνων αγριο που αγορασα σημερα το ειδα στις 1 και ήταν ξυπνό; Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για την εξυμέρωση γιατί είναι πολύ απόνακρο και επιθετικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
@MARY58 Καλημέρα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, εχθες το αγόρασα, οχι δεν υπαρχει θορυβος- φως. Απλως για να παω εκει που κοιμαται ανοιξα πορτα που προκαλει θορυβο. Ηταν ακοίνητο αλλα με ανοικτα ματια. Ευτυχώς τρώει και πίνει νερό αλλά είναι απομακρο
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Konlefk εχθές; Κ περιμένεις να σε ξέρει, να μην είναι απόμακρο κ επιθετικό σε έναν άγνωστο περιβάλλον κ με αγνώστους ανθρώπους γύρω του; Μην βιάζεσαι. Σιγά σιγά. Μίλα του με ήπια φωνή κ να περνάς δίπλα του, σε απόσταση που βλέπεις ότι δεν τον ενοχλεί, όσο περισσότερο χρόνο μπορείς. Πιστεύω ότι το μικρό προσαρμόζεται. Περισσότερα θα σου πουν οι παπαγαλογονεις.
 
Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για την εξυμέρωση γιατί είναι πολύ απόνακρο και επιθετικό.
Είναι λογικό να είναι απόμακρο και επιθετικό.
Θα πρέπει να το αφήσεις μία εβδομάδα περίπου να προσαρμοστεί στο καινούργιο του περιβάλλον.
Καλό θα είναι να το πλησιάζεις με ήρεμο τρόπο, να το παρατηρείς, να του μιλάς, και με προσεκτικές κινήσεις να αλλάζεις την τροφή και το νερό του.
Για την εξημέρωση του χρειάζεται αρκετή υπομονή και επιμονή.
Οσο πιο μικρό είναι τόσο πιο εύκολα και πιο γρήγορα μπορεί να εκπαιδευτεί.
Εάν είναι πράγματι πέντε μηνών είναι είναι ότι πρέπει για εκπαίδευση.
Το κυριότερο είναι να ασχολείσαι μαζί του αρκετές ώρες.
Ένας καλός τρόπος για να αρχίσει η εκπαίδευση, είναι να του δίνεις μία λιχουδιά, κάτι που του αρέσει πολύ, όπως κάποιο ξηρό καρπό, φιστίκι, αμύγδαλο, καρύδι, κεχρί τσαμπί.
Στην αρχή, θα πρέπει να του τη δίνεις έχοντας το χέρι σου έξω απ' το κλουβί
Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα λίγων ημερών, και αφού δεις ότι το πουλάκι αρχίζει να μην σε φοβάται, μπορείς να βάλεις το χέρι σου στο κλουβί του, και να του δώσεις την λιχουδιά.
Επίσης σιγά-σιγά, καλό θα είναι κάθε φορά να βάζεις το χέρι σου πιο μακριά από το πουλί, ώστε να του δώσεις ένα έναυσμα για να έρθει αυτό σε εσένα κι όχι εσύ σ' αυτό.
Με αυτό τον τρόπο, μετά από λίγο καιρό το πουλάκι θα διαπιστώσει ότι δεν πρόκειται να του κάνεις κακό κι έτσι θα σε συνδυάσει με κάτι που του αρέσει πολύ.
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο.

Απλως για να παω εκει που κοιμαται ανοιξα πορτα που προκαλει θορυβο.
Άφησε το να κοιμηθεί, μην το ανακατεύεις βραδιάτικα.😊
Να το χαίρεσαι!!!
 
@Vada Οκ ευχαριστώ πολύ με βιηθάτε ολοι απίστευτα!!! Μια ερώτηση τις λιχουδιες να του τις δίνω απο τωρα ή να περιμενω μία με δύο εβδομαδες να σηνυθησει;
 
@Konlefk
Άφησε το 4-5 ημέρες να συνηθίσει το καινούργιο περιβάλλον που βρίσκεται και την παρουσία σου.
Μόλις καταλάβεις ότι δεν σε φοβάται, και δεν κάνει πίσω, όταν πλησιάζεις στο κλουβί του, που είναι ο χώρος του, μπορείς να ξεκινήσεις.
Στην εκπαίδευση του σημαντικό ρόλο, εκτός από την ηλικία, παίζει και ο χαρακτήρας του.
Σε γενικές γραμμές τα cockatiel είναι συνεργάσιμα πουλάκια.
 
Να ρωτήσω κατι; Ενα παιχνίδι που είδα με καλαμακια στο ίντερνετ για το κοκατίλ μου είναι ασφαλες;
[automerge]1720023899[/automerge]
Επίσης το κοκατίλ μου είναι αυτός
1000000658.webp
 
Καλησπέρα το κοκατίλ μου επίσης όταν δεν είμαι κοντα κανει εναν ήχο με το ράμφος του σαν να μασαει αλλα δεν κραταει φαγητό. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΣΗΧΙΤΟ🙏🙏
 
Καλησπέρα το κοκατίλ μου επίσης όταν δεν είμαι κοντα κανει εναν ήχο με το ράμφος του σαν να μασαει αλλα δεν κραταει φαγητό. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΣΗΧΙΤΟ🙏🙏
Beak grinding λέγεται αυτό που περιγράφεις . Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και που αναπνέει. Και εδώ να ψάξεις το έχουμε αναφέρει πολλές φορές
Χρήσιμο εργαλείο το search αλλά και η κατηγοριοποίηση θεματικά του forum
Και βέβαια υπάρχει το google

[automerge]1720027294[/automerge]
Να ρωτήσω κατι; Ενα παιχνίδι που είδα με καλαμακια στο ίντερνετ για το κοκατίλ μου είναι ασφαλες;
[automerge]1720023899[/automerge]
Επίσης το κοκατίλ μου είναι αυτός
View attachment 96837
Καναρινοκλουβο μάλλον σου πούλησαν αν βλέπω σωστά. Ούτε καν η ποτίστρα δεν είναι βολική για το ειδος
[automerge]1720027660[/automerge]
Ενα παιχνίδι που είδα με καλαμακια στο ίντερνετ για το κοκατίλ μου είναι ασφαλες;
Αυτό εννοείς που σχολιαστές σε άλλο σημείο εδώ?
Δεν έχουν όλα τα πουλιά το ίδιο βάρος ίδιες διαστάσεις , διαστάσεις ουράς και δύναμη ράμφους.
Άρα τεχνικά δεν κάνουν όλα τα παιχνίδια ασφαλή για όλους τους παπαγάλους

Post in thread 'Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)' https://community.petbirds.gr/threa...ν-ιδέες-και-κατασκευές-μου.18387/post-2540709
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βάλε μια καλή φωτό που να φαίνεται όλο το κλουβί αν θες και τις διαστάσεις του..
Η ευζωια τους πρέπει να μας απασχολεί . Με ότι σημαίνει αυτο
 
@φιλομαθης Συγγνωμη που ενοχλω, αλλα πως μπορω να καταλάβω αν ειναι καταλληλο. Υπαρχει κινδυνος να τραυματιστεί;
[automerge]1720028601[/automerge]
@φιλομαθης Οκ θα στειλω αύριο γιατι τωρα ειναι για ύπνο και δεν θελω να το ενοχλησω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Βάλε μια καλή φωτό που να φαίνεται όλο το κλουβί αν θες και τις διαστάσεις του..
@Konlefk καλύτερα να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα για να συζητήσουμε για το κλουβί.
 
Back
Top