Ασθένειες Το κοκατιλάκι μου είναι σκυφτό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efikipri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

efikipri

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2018
Μηνύματα
29
Πόλη
Κορυδαλλός
Το κοκατιλάκι μου είναι σκυφτό...Οποία κίνηση κ να κάνει είναι με σκυμμένο το κεφάλι προς τα κάτω...Ακόμα κ όταν πάω κοντά για να με κοιτάξει το κάνει σκυφτό...Τι μπορεί να είναι?Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι μου το έδωσαν πριν ένα χρόνο κ δεν έχει κ δαχτυλίδι... Ευχαριστω πάρα πολύ εκ των προτέρων...
 

Συνημμένα

  • IMG_20201201_140807.webp
    IMG_20201201_140807.webp
    95,4 KB · Προβολές: 0
Καλησπέρα Έφη, είναι ήμερο πουλάκι; Το βγάζεις εκτός κλουβιού; Όταν βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί πως αντιδρά; Υπάρχει κάτι στον πάτο του κλουβιού που μπορεί να του τραβάει την προσοχή και να το κοιτάει; Πόσο διάστημα έχει αυτή τη συμπεριφορά;
 
@Chrisad Είναι άγριο για αυτό δεν το βγάζω κ έξω...Σήμερα το παρατήρησα που πήγα κοντά στο κλουβί στην αρχή νόμισα ότι το κάνει από μόνο του,τελικά έβαλα το χέρι μου μέσα στο κλουβί κ παρατήρησα ότι κ το χέρι μου το κοιτάει όσο είναι σκυφτό...Δεν υπάρχει κάτι στον πάτο του κλουβιου που να το κοιτάει με αυτό τον τρόπο...Μόνο όταν βάζω τροφή το σηκώνει κάπως ψηλά..
 
Δε νομίζω να είναι κάτι παθολογικό, το λοφίο είναι ανεβασμένο ταυτόχρονα, μου δίνει την αίσθηση ότι κάτι παρατηρεί. Στον πάτο του κλουβιού τι έχεις χαρτί, εφημερίδα, περιοδικό, άμμο;

Παρόμοιο θέμα υπήρχε και εδώ
 
Τι να πω, σα να κοιτάει κάτι που φαίνεται... κάνει και δεξιά - αριστερά το κεφαλάκι όταν ξεκινάει το βίντεο, και στο τέλος όταν γυρίζει προς εσένα το σηκώνει κάπως. Τρώει κανονικά, κελαηδάει καθόλου;
 
Αν είναι συνέχεια σκυφτό κάτι συμβαίνει, καλό θα είναι να το εξετάσει ένας Πτηνίατρος.
 
Πήγα το κοκατιλάκι στο κ.Ακρίβο,εξαιρετικός γιατρός...Την βρήκε υγιέστατη σε όλα..Της έκανε όμως μια ένεση αντιβίωσης γιατι μάλλον είναι κάποιο "πιάσιμο" όπως μου είπε...Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας...
 
@ianos Μου είπε ότι αν δεν δω καλυτέρευση μέχρι την Δευτέρα να ξανά πάω...Αλλά απ' ότι βλέπω μέχρι στιγμής κάθεται κανονικά ενώ πριν δεν το σήκωνε καθόλου το κεφαλάκι της...
 

Συνημμένα

  • received_853212218842022.webp
    received_853212218842022.webp
    55,1 KB · Προβολές: 4
Back
Top