Γενικά Το κοκατιλ μου έχει μακριά νύχια

cockotail love

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2009
Μηνύματα
148
Πόλη
Καματερό
γεια σας το κοκατιλ κου εχει δυο πολυ μεγαλα νυχια τα οποια ειναι πολυ κοφτερα και οταν τον βαζω στο χερι μου με τρυπανε η και οταν το ποιανω μηπως ξερετε αμα κοβονται η αμα σπανε απο μονα τους και σε ποσο καιρο τα αλλα νυχια του ειναι κομμενα
 
γεια σας το κοκατιλ κου εχει δυο πολυ μεγαλα νυχια τα οποια ειναι πολυ κοφτερα και οταν τον βαζω στο χερι μου με τρυπανε η και οταν το ποιανω μηπως ξερετε αμα κοβονται η αμα σπανε απο μονα τους και σε ποσο καιρο τα αλλα νυχια του ειναι κομμενα

Ρίξε μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μπορούμε-να-κόψουμε-τα-νύχια-του-παπαγάλου.4419/
 
Αν δεν ξερεις να τα κοβεις μονο σου μην επιχειρησεις να το κανεις διοτι μπορει να το τραυματισεις. Το νυχι απο ενα σημειο και μετα εχει νευρικες αποληξεις και θα το ματωσεις αν το κοψεις μονο σου. Μπορει να θελει και λιμαρισμα. Καλυτερα να το πας σε ενα γιατρο να το κανει αυτος.
 
απο μονα του δεν σπανε;

Καλύτερα να μην φτάσουν στο σημείο να σπάσουν, μιας και θα υπάρξει αιμοραγία. Κλαδιά και πέτρες ασβεστίου μπορούν να κρατάνε τα νύχια σε ένα επιθυμητό σημείο, αλλά θα χρειάζεται επέμβαση και απο εσένα για μια περιποίηση.
 
με το λιμαρισμα υπαρχει και παλι κυνδηνος να τραυματιστει;

Αν πάρεις όλα τα μέτρα ασφαλείας για τυχόν τραυματισμούς στο σώμα του πτηνού ή στο κεφάλι του, όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε η λίμα απλά θα αφαιρέσει την ''μύτη'' του νυχιού και δεν θα αφαιρέσει μεγάλο τμήμα του.
 
Back
Top