Ασθένειες Το κοκατιλ μου δεν βγάζει φτέρωμα

moulk_nick

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2017
Μηνύματα
8
Πόλη
Θήβα
Βάζω τα πράγματα όπως τα παρουσίασα στο καλωσόρισμα
τους τελευταίους μήνες έχω δύο παπαγαλάκια κόκατιλ. Πρώτα πήρα τον Σκίπι αλλά αφού έχασε το τρίχωμά του κατά την περίοδο του καλοκαιριού και σταμάτησε να τραγουδάει τον ήχο του κινητού μου και γενικά δεν μου ερχόταν τόσο εύκολα όσο στην αρχή άρχισα να ψάχνω τι φταίει. Πιστεύω ότι έιχε στρεσαριστεί που έμενε πού μόνος του το καλοκαίρι. Έτσι μέσα σε όλα που προσπαθώ (αφού άρχισα να ασχολούμαι πολύ περισσότερο) πήρα και την Μπέτυ επίσης μεγαλωμένη στο χέρι για να κάνουν παρέα μήπως και 'ανέβει' ο Σκίπι. Ο Σκίπι είναι καλύτερα (όχι τελείως καλά) έχει βγάλει λίγο τρίχωμα αλλά τα φτερά του δεν έχουν μεγαλώσει ακόμα και φοβάμαι μήπως και δεν ξαναμεγαλώσουν! Ένα άλλο που με απασχολεί είναι κατα πόσο θα ξαναμιλήσει ειδικά τώρα που είναι με τη Μπέτυ γιατί πριν τα πάθει όλα αυτά φώναζε και μαμά αφού ακουγε συνέχεια τα παιδιά!
Μετά την προτροπή της Παναγιώτας είπα να βάλω το θέμα μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες για να δείτε
 
Εξηγησε μας αν θες καποια πραγματα για να καταλαβουμε λιγο καλυτερα! Τι εννοεις το πουλακι ηταν μονο του. Ασχολιοσουν καθημερινα και το καλοκαιρι σταματησες να ασχολεισαι; οταν λες εχασε το τριχωμα του εννοεις οτι εχασε πουπουλα υποθετω, δεν ξαναεβγαλε; το εχεις δει να τα τραβαει μονος του; οπως σου ειπα και στο αλλο σου ποστ οταν περνανε πτερορροια χανουν τα πουπουλα τους σταδιακα οχι ολα μαζι και βγαζουν καινουργια, αλλα τοσους μηνες θα επρεπε να εχει τελειωσει! το καλυτερο θα ηταν να μας βαλεις και φωτο να δουμε για να καταλαβουμε καλυτερα! Οσον αφορα τωρα τη συνυπαρξη με το θυληκο θα αρχισουν να δενονται μεταξυ τους! αυτο δε σημαινει ομως οτι θα σταματησει να σφυραει ο αρσενικος!
 
Μεγαλωμένος στο χέρι και ο Σκίπυ;
Μεγαλωμένος στο χέρι και αυτός

Τι εννοεις το πουλακι ηταν μονο του;
Το καλοκαίρι επειδή τα παιδιά είχαν πάει περίπου ένα μήνα διακοπές στη γιαγιά τους το σπίτι ήταν λίγο άδειο. Εγώ λείπω πολλές ώρες λόγο δουλειάς οπότε έμενε πολύ μόνος του. έφτιαξα ένα άλμπουμ και έχω βάλει 3 φωτογραφίες του απο πριν που είχα διαθέσιμες τώρα. Το άλμπουμ στα media το λέω Σκίπι και Μπέτυ

Αυτές είναι

40594-70f4b5efe94567f55aa25082108d524d.jpg
40593-ddd2f4b07cdd1870370e78bec5a2c373.jpg
40592-eeac0a0a54a74a302e686468706acc2f.jpg


Επίσης να πω οτι τρωγότανε πολύ μόνος του και φοβήθηκα μην έχει ψείρες οπότε τον ψέκασα με ένα φυτικό αντιπαρασιτικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτο δεν ειναι σιγουρα πτερορροια! Δε ξερω αν ειναι ψυχολογικο και τα πειραζει μονος του που παλι ειναι προβλημα η εχει παρασιτα τα οποιια του προκαλουν φαγουρα και τον αναγκαζουν να τραβαει το φτερωμα του! Θα ελεγα να το πατε σε καποιο πτηνιατρο αμεσα!
 
Όντως τέτοια έκταση κενών σημείων στο σώμα του δε δικαιολογούν φυσιολογική πτερόρροια. Τα φτερά αλλάζουν σταδιακά από νέα χωρίς να μένουν τόσο μεγάλα κενά ώστε να μπορεί το πουλί να ανταπεξέλθει στις βασικές του ανάγκες... Πέταγμα κλπ
Οι φώτο είναι παλιότερες (αν κατάλαβα σωστά)... Τωρα που μιλάμε έχει βελτιωθεί η εικόνα του;
Το έχεις παρατηρήσει -δει να τραβάει τα φτερά του;
Βρίσκεις φτερά μασημένα ή πεσμένα στο πάτο του κλουβιού;

Απαραίτητη η επίσκεψη σε πτηνίατρο για να δείτε αν είναι κάτι παθολογικό που του προκαλεί αυτή τη κατάσταση.
 
έχει βελτιωθεί η εικόνα του αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Επειδή μένω στη Θήβα θα δω αν κάποιος απο τους κτηνιάτρους μπορεί να βοηθήσει.
 
Ναι πρεπει να το δεις οπωσδηποτε θεωρω! Περιμενουμε νεα!
 
κάποιες ακόμα πληροφορίες για την διαβίωση των πουλιών δεν μπορείς να μας δώσεις; (διατροφή κλπ)
απ'ότι βλέπω το κλουβί είναι σχετικά μικρό, οι πατήθρες είναι λάθος (απλές πλαστικές ενώ θέλει μεγαλύτερες ξύλινες )και δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο παιχνίδι να ασχολειται το πουλάκι
 
κάποιες ακόμα πληροφορίες για την διαβίωση των πουλιών δεν μπορείς να μας δώσεις; (διατροφή κλπ)
απ'ότι βλέπω το κλουβί είναι σχετικά μικρό, οι πατήθρες είναι λάθος (απλές πλαστικές ενώ θέλει μεγαλύτερες ξύλινες )και δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο παιχνίδι να ασχολειται το πουλάκι

Το κλουβί που τα έχω τώρα είναι με ίδια βάση αλλά πιο ψηλό. Τους βάζω παπαγαλίνι με κελαιδινι, ηλιόσπορο βρώμη και αυγό. Πότε πότε μπορεί να τους βάλω και μηλαράκι. Επίσης έβαζα ένα αντιστρες μίγμα στο νερό (με βιταμίνες και διάφορα) που μου έιχε δώσει η εκτροφέας που τον είχα πάρει όταν τον πήγα να τον δει να μου πει τη γνώμη της και τώρα βάζω βιταμίνες στο νεράκι τους. Στο καινούργιο κλουβί οι πατήθρες είναι χοντρές ξύλινες απο άκρο σε άκρο. Επίσης λόγο της Μπέτυς το φαγητό τους το έχω κατεβάσει κάτω.
 
Το μείγμα της τροφής το φτιάχνεις εσύ με κάποιες αναλογίες από τους σπόρους που μας ανέφερες ή παίρνεις κάποιο μείγμα κάποιας εταιρείας που περιέχει τους σπόρους αυτούς;
Αυγό του προσφέρεις βρασμένο σφικτό;
Μηλαράκι για ποτε πότε και όχι πιο συχνά;Και γιατί όχι ποικιλία από τόσα επιτρεπόμενα φρούτα και λαχανικά που υπάρχουν γύρω μας;
Η απουσία παιχνιδιών και δραστηριοτήτων στο κλουβί θα βοηθούσε ώστε να εκτονώνεται, αν τραβάει εκείνο τα φτερά του.
 
Τους βάζω παπαγαλίνι με κελαιδινι, ηλιόσπορο βρώμη και αυγό. Πότε πότε μπορεί να τους βάλω και μηλαράκι
αν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος η παπαγαλίνη και η κελαϊδίνη δεν είναι κατάλληλη τροφή για κοκατίλς. Θα πρέπει να προμηθευτείς κάποιο μείγμα που είναι κατάλληλο. Επίσης να εμπλουτίσεις την διατροφή τους με χορταρικά, φρούτα, λαχανικά και όχι μόνο μηλαράκι πότε πότε. Και το σφικτό αυγό, μαζί με το τσόφλι είναι πολύ καλό

Επίσης λόγο της Μπέτυς το φαγητό τους το έχω κατεβάσει κάτω.
τι πρόβλημα έχει η Μπέττυ και βάζεις κάτω το φαΐ;
 
αν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος η παπαγαλίνη και η κελαϊδίνη δεν είναι κατάλληλη τροφή για κοκατίλς. Θα πρέπει να προμηθευτείς κάποιο μείγμα που είναι κατάλληλο. Επίσης να εμπλουτίσεις την διατροφή τους με χορταρικά, φρούτα, λαχανικά και όχι μόνο μηλαράκι πότε πότε. Και το σφικτό αυγό, μαζί με το τσόφλι είναι πολύ καλό


τι πρόβλημα έχει η Μπέττυ και βάζεις κάτω το φαΐ;

το μίγμα το φτιάχνω εγώ. μηλαράκι βάζω πότε πότε γιατί είναι μικρά ακόμα (ειδικά η Μπέτυ) και δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό για το εντεράκι τους. επίσης βάζω κάτω τροφή γιατί η Μπέτυ όπως είπα είναι μικρή και έχει συνηθίσει να τρώει κάτω. τώρα σιγά σιγά τα ανεβάζω. Το αβγό είναι βρασμένο σφικτό μαζί με το τσόφλι και παιχνίδια δεν έχω πάρει ακόμα γιατί κανένα μαγαζί στη πόλη δεν είχε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
εαν ψάξεις στο φόρουμ ,θα βρεις αρκετές ιδέες για να φτιάξεις παιχνιδάκια εσύ.
διαβάζεις τα ασφαλή υλικά και μετά φαντασία να έχεις και φτιάχνεις ότι θες.
τα δικά μου κοκατίλς ήταν λίγο πάνω από δυο μηνών όταν ήρθαν σπίτι και έτρωγαν φρούτα-λαχανικά. Οπότε μην σε ανησυχεί το θέμα ηλικίας.
(δεν πειράζει να είναι το φαΐ κάτω, αρκεί να μην είναι σε σημείο που το κουτσουλάνε. Και εγώ τους βάζω κάτω και φαγάκι και νεράκι)
 
Προσωπικά τη δουλεια που κάνεις εσύ με το μείγμα, την έχω αφησει να τη κάνει μια επώνυμη εταιρεία που εμπιστεύομαι και που για να τη φτιάξει μελέτησε τη φύση του πουλιού και τις διατροφικές ανάγκες του ωστε να του τις παρέχει. Δε θα διακινδύνευα να μπω σε τέτοια διαδικασία ούτε για λόγους οικονομίας αλλά ουτε επειδή έχω δει οτι ίσως του αρέσουν μόνο αυτοί. Η ποικιλία στη διατροφή και ο συνδυασμός με φρούτα και λαχανικά είναι ότι καλύτερο πιστεύω.

Τα φρούτα και τα λαχανικά τα μαθαίνουμε όσο είναι ακόμα μικρά και πάνω στον απογαλακτισμό από τη κρέμα ώστε να τα καταναλώνουν πιο ευκολα αργότερα. Μάλιστα οταν είναι μικρά τα βοηθάμε με τις μαλακές τροφές ώστε να μεταβούν πιο ευκολα στη διαδικασία να σπάνε σπόρους..

Όταν λέμε παιχνιδια και δραστηριότητες στο κλουβί τους, δεν είναι απαραίτητο να είναι της μαζικής παραγωγής και του εμπορίου. Μπορείς κι εσύ να φτιάξεις από απλά και ασφαλή πάντα υλικά που πιθανόν να λατρέψει περισσότερο από τα έτοιμα.

Αυτό που θα κοιτούσα εγω στη περίπτωση σου και όπως καταλαβαίνω τα πράγματα, (μέσα από τα λεγόμενα σου)θα ήταν η διατροφή του πουλιού που είναι πολύ φτωχή. Ένα σκεύασμα στο νερό δε του καλύπτει όλες του τις ανάγκες.
 
το κλουβι της φωτο ειναι ακαταλληλο για κοκατιλ. ειπες οτι πειρες αλλο μεγαλητερο αρα οκ. το πουλακι απο οτι καταλαβα ηταν ηρεμο και συνηθησμενο στην ανθρωπινη επαφη. εμεινε για καποιο διαστημα μονο χωρις ιδιαιτερη ασχολια περα απο τα βασικα. εχω την αισθηση οτι εκει ειναι και το θεμα του. Πολη φοβαμε εφοσον δεν αντικατεστησε τα φτερακια του, οτι τα εβγαλε μονο του, η στο σταδιο της πτεροριας αρχισε να τα πειραζη. ειμαι υπερ τα πουλια που ειναι ταισμενα στο χερι να διατηρουνται σε ζευγαρια, για λογους αντιστρες αλα απο την αρχη. Δεν μπορω να καταλαβω απο τις πληροφορειες που δινεις πολλα για την διατροφη τους, αλλα υπαρχουν στο εμποριο τροφες καταλληλες για καθε ειδος παπαγαλου. Ξεκινα και εμπλουτισε την διατροφη τους με λαχανικα φρουτα και αυγο. Βαλτους σουπιοκοκαλο εαν δεν εχεις ειδη. ειναι σημαντικο να εμπλουτισης την διατροφη τους. Βαλε μπανιερα μεσα για να κανουν μπανιο, η με ψεκαστιρη να τους κανεις εσυ. Θα σου προτεινα σκευασμα του εμποριου που περιεχει και αλοη και ειναι ετοιμο. εξιπακουετε οτι το μπανιο γινετε πρωινες ωρες και διατηρουμε τους φιλους μας μακρια απο ρευματα. Πεξε λιγο με την ρουτινα τους, και μιλα τους αρκετα. και οπως προαναφερθηκε βαλτους παιχνιδια. η παπαγαλοι ειναι πολη περιεργα πουλια και τους αρεσει η ασχολια. αλαξε την ρουτινα τους και την διατροφητους, βγαλτα και στο μπαλκονι υπο επιβλεψη και ποιες μαζι τους τον πρωινο καφε. Περιμενουμε τα νεα σας.
 
Back
Top