Ασθένειες Το κοκατιλ μου είναι ανόρεκτο φουσκωμένο και βαράει νταγκες

Spiros Kerkyra

PB New Member
Εγγραφή
24 Δεκ 2016
Μηνύματα
14
Πόλη
Κέρκυρα
καλημερα. το κοκατιλ μου ειναι 8 μηνων περιπου και κατα την διαρκια τισ ημερας βαραει νταγκλεε μενει φουσκομενω κεινει τα ματια δεν εχει την ιδια ορεξη αλλα περναει πτερωρια ακομη.
περιμενω να ξυμερωση και να παω στο κτηνιατρο γιατι δυστηχως δεν υπαρχει κτηνιατρις εδω.
εχω φωβιθει γιατι καποιος μου ειπε για σαρμονελα και φωβαμε γιατι εχω αλλα δυο μαζι του και 12 στο διπλα δωματιο. Καποιος που α εχει εμπειρια να με καθησυχαση;
 
καλημερα. το κοκατιλ μου ειναι 8 μηνων περιπου και κατα την διαρκια τισ ημερας βαραει νταγκλεε μενει φουσκομενω κεινει τα ματια δεν εχει την ιδια ορεξη αλλα περναει πτερωρια ακομη.
περιμενω να ξυμερωση και να παω στο κτηνιατρο γιατι δυστηχως δεν υπαρχει κτηνιατρις εδω.
εχω φωβιθει γιατι καποιος μου ειπε για σαρμονελα και φωβαμε γιατι εχω αλλα δυο μαζι του και 12 στο διπλα δωματιο. Καποιος που α εχει εμπειρια να με καθησυχαση;
Καλησπερα Σπύρο για το τι έχει το παπαγαλακι σου δε ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά αν θες να το πας σε γιατρό στην Κέρκυρα είναι αυτός στο Σολαρι όπως πας για κενρο πριν τον Στινη με τα κρασιά.
μακαρι να μην έχει τίποτα σοβαρό.
Αν επιτρέπεται από που τον πήρες;
 
Σε ευχαριστω Γιωργο. το ειχα παει μια φωρα στο Δεσηλα στην εθνικη Λευκιμης κοντα στα Jumbo. Το εχω παρει απο εκτρωφεα οπωσ ολα τα πουλακια μου. τον πηρα 60 ημερων περιπου. μου ειχε παρουσιασει αλλο ενα προβημα πριν 2-3 μηνες.. καθοταν με το κεφαλη ψηλα και το ραμφος ανοιχτο. Εχω ωβιθει παρα πολυ δεν μπορω να κοιμηθω και περιμενω πωσ και πωσ να περασουν η ωρεσ να τον παω.
 
Μακάρι να μην είναι κάτι υπομονή μέχρι το πρωί που θα ανοίξουν διάβασε και λίγο στις ασθένειες για παπαγάλους και θα δεις το πρωι τι θα σου πει ο γιατρός.
 
Μακάρι να μην είναι κάτι υπομονή μέχρι το πρωί που θα ανοίξουν διάβασε και λίγο στις ασθένειες για παπαγάλους και θα δεις το πρωι τι θα σου πει ο γιατρός.
ναι διαβασα αλλα δε μου αρεσουν αυτα που διαβασα... αλλα ισως ειναι απαλα στρεσαρισμενος.
 
Κι εγώ εύχομαι Σπύρο να μην έχει κάτι σοβαρό το κοκατιλάκι σου.
Αυτό που σκοπεύεις να το πας στον γιατρό είναι η άριστη επιλογή, οπότε θα περιμένουμε να δούμε την γνωμάτευση.
Αν μου επιτρέπεις να του αναφέρεις το προηγούμενο περιστατικό, να ζητήσεις να κοιτάξει το στόμα για τυχόν αλλοιώσεις ή έλκη και κοιλιά- στήθος.
Καλό θα ήταν αν μπορεί να κάνει κάποια μικροβιολογική εξέταση κοπράνων, αν βέβαια βρει εργαστήριο τέτοιες μέρες.
Το πουλάκι αυτό όταν το παρέλαβες είχε ήδη απογαλακτιστεί; Το τάϊσες καθόλου με κρέμα εσύ; Γιατί βλέπω το πήρες οριακά απογαλακτισμένο.
Η πρώτη πτερόρροια ξεκινάει γύρω από τους 3 μήνες, πόσον καιρό τώρα έχει πτερόρροια το πουλί;
Μπορείς να μας πεις δυο λόγια για την γενικότερη διατροφή τους;
Το εκτροφείο το υπολήπτεσαι; Υπάρχει περίπτωση αιμομεικτικών εκτροφών;
Κατ' αρχήν, χωρίς να κάνω ούτε κατά διάνοια διάγνωση, να σου πω πως η σαλμονέλα που διαρκώς αναφέρεται, δεν αποτελεί τόσο συχνό περιστατικό, εκτός αν έχουμε μεγάλη έκθεση και για μεγάλο διάστημα σε ακαθαρσίες και ελλιπή καθαριότητα.
Μην μπαίνεις στην διαδικασία να βρεις μόνος τι έχει, γιατί οι περισσότερες αρρώστιες, παρουσιάζουν λίγο ως πολύ τα ίδια συμπτώματα.
Οι κουτσουλιές του πως είναι;
Όταν λες ντάγκες, εννοείες "ντάγκλες"; δηλαδή σαν ζαλισμένο; Σαν να κάνει ανώμαλες κινήσεις με αστάθεα;
Περαστικά Σπύρο και καλές γιορτές και περιμένουμε με αγωνία τα νέα σας!
 
Κι εγώ εύχομαι Σπύρο να μην έχει κάτι σοβαρό το κοκατιλάκι σου.
Αυτό που σκοπεύεις να το πας στον γιατρό είναι η άριστη επιλογή, οπότε θα περιμένουμε να δούμε την γνωμάτευση.
Αν μου επιτρέπεις να του αναφέρεις το προηγούμενο περιστατικό, να ζητήσεις να κοιτάξει το στόμα για τυχόν αλλοιώσεις ή έλκη και κοιλιά- στήθος.
Καλό θα ήταν αν μπορεί να κάνει κάποια μικροβιολογική εξέταση κοπράνων, αν βέβαια βρει εργαστήριο τέτοιες μέρες.
Το πουλάκι αυτό όταν το παρέλαβες είχε ήδη απογαλακτιστεί; Το τάϊσες καθόλου με κρέμα εσύ; Γιατί βλέπω το πήρες οριακά απογαλακτισμένο.
Η πρώτη πτερόρροια ξεκινάει γύρω από τους 3 μήνες, πόσον καιρό τώρα έχει πτερόρροια το πουλί;
Μπορείς να μας πεις δυο λόγια για την γενικότερη διατροφή τους;
Το εκτροφείο το υπολήπτεσαι; Υπάρχει περίπτωση αιμομεικτικών εκτροφών;
Κατ' αρχήν, χωρίς να κάνω ούτε κατά διάνοια διάγνωση, να σου πω πως η σαλμονέλα που διαρκώς αναφέρεται, δεν αποτελεί τόσο συχνό περιστατικό, εκτός αν έχουμε μεγάλη έκθεση και για μεγάλο διάστημα σε ακαθαρσίες και ελλιπή καθαριότητα.
Μην μπαίνεις στην διαδικασία να βρεις μόνος τι έχει, γιατί οι περισσότερες αρρώστιες, παρουσιάζουν λίγο ως πολύ τα ίδια συμπτώματα.
Οι κουτσουλιές του πως είναι;
Όταν λες ντάγκες, εννοείες "ντάγκλες"; δηλαδή σαν ζαλισμένο; Σαν να κάνει ανώμαλες κινήσεις με αστάθεα;
Περαστικά Σπύρο και καλές γιορτές και περιμένουμε με αγωνία τα νέα σας!
καλησπερα και χρονια πολλα.
με τουσ κτηνιατρουσ δεν βγαζω ακρη δυστηχως ο ενας θα φυγει διακοπες και μου ειπε εαν μπωρει α με βοηθησει απο το τηεφωνω.. Τον αλλο δεν τον προλαβενα γιατι θα εκλεινε για χριστουγενα εαν και μου ειπε οτι δεν θα του εκανε εξετασεισ σε κοπρανα και αιμα. Με αυτα και με αυτα ζυτησα βοηθεια απο τον συλογο που ειμαι γραμμενος και προθημοπιοιθηκαν να βοηθησουν. ακολουθω πιστα τισ οδηγιες ενος εμπειρου εκτωφεα και βλεπουμε.
ειχε απογαλακτιστει το πουλακι σιγουρα. Δεν εδωσα κρεμα εγω.
τι ενοοιτε εαν το υποληπτομαι το εκτρωφειο;
Εγω δεν εχω βγαλει ακομη μικρα
Δεν αφηνω τα 3 ημερα να ερθουν σε επαφη με αλλα πουλια οπως και τα πουλια του εκτρωφειου.
Η κουτσουλιες ειναι φυσιολογικες και το βαρος του 80 γρ.
η τρωφη ειναι της Βερσε λαγκα
Γενικα φιλοι εκτρωφης καναρινιων μου εχουν πει οτι φενετε οτι φροντιζω που καλα τα πουλια και τισ διετα τους λογο του πτερωματος τους.
απο εδω και περα κανω μπορω και με την βοηθεια του θεου ελπιζω να μην ειναι τιποτα σοβαρω και να το ξεπερασουμε.
Σας ευχαριστω

Υστερογραφο.
Συγνωμη για τα ελληνικα μου κει την ορθωγραφια αλα τα ελληνικα μου ειναι χαλια γιατι εληπα χρονια στο εξωτερικο.
 
τι ενοοιτε εαν το υποληπτομαι το εκτρωφειο;
Αν το έχεις σε υπόληψη, αν το εμπιστεύεσαι.
ζυτησα βοηθεια απο τον συλογο που ειμαι γραμμενος και προθημοπιοιθηκαν να βοηθησουν. ακολουθω πιστα τισ οδηγιες ενος εμπειρου εκτωφεα και βλεπουμε.
Ήταν η καλύτερη δυνατή λύση αφού βρέθηκες σε αδιέξοδο.
Θα ήθελες, θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας, τις οδηγίες που πήρες και πως θα το χειριστείς το θέμα;
Περαστικά ξανά εύχομαι!
 
Αν το έχεις σε υπόληψη, αν το εμπιστεύεσαι.

Ήταν η καλύτερη δυνατή λύση αφού βρέθηκες σε αδιέξοδο.
Θα ήθελες, θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας, τις οδηγίες που πήρες και πως θα το χειριστείς το θέμα;
Περαστικά ξανά εύχομαι!
ευχαριστω και παλη.
ποιο εκτρωφοιο απο ολλα για τι μπερδευτικα λιγο. Εαν λετε για τον εκτρωφεα που πηρα το πουλακι ναι απο πληροφωριες επισκεψη και ερευνα διαπηστωσα οτι ειναι μια καλη εκτρωφεας με αρκετη εμπειρια σε παπαγαλους και αρκετα ειλικρινης
οι οδηγιες που ελαβα ειναι απομονωση απο τα αλα πουλια σε μερος ζεστο και υσηχο. Ποληβηταμηνες για τιν ωρα... Περισοτερο ηλιωσπορο και βρωμη για την ωρα. ειμαστε σε επικηνονια και τον ελεχνω συχνα... Δειχνει σταθερος η κατασταση του.
Αυριο το πρωι εχει ελεχνοσ το βαρος οπωσ εκανα και σημερα το πουλακι ειναι Normal Grey και ειναι στα 80γρ 8 μηνων σημερα.
 
Ωραία, υπεύθυνες συμβουλές.
Κάπως έτσι θα το αντιμετωπίζαμε όλοι αφού δεν έχουμε ιατρική γνωμάτευση.
Ελπίζω να ανακάμψει το μικρούλι σου και να χρειάζεται απλά ζεστασιά και φροντίδα.
Να μας ενημερώνεις :)
 
Ωραία, υπεύθυνες συμβουλές.
Κάπως έτσι θα το αντιμετωπίζαμε όλοι αφού δεν έχουμε ιατρική γνωμάτευση.
Ελπίζω να ανακάμψει το μικρούλι σου και να χρειάζεται απλά ζεστασιά και φροντίδα.
Να μας ενημερώνεις :)
Σε ευχαριστω!
σας ευχαριστω Ολους.
ακολουθω πιστα τις οδυγιες και θα ενειμεροσω οποια εξελιξη.
 
Back
Top