Φροντίδα Το κοκατιλ μου ειναι επιθετικο

georgio13

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
107
Πόλη
Νέα Σμύρνη
παιδια το κοκατιλ μου ειναι επιθετικο. Ολο μου κανει αυτο το (χχχχχχχχ), και παει να με δαγκωσεισ. αλλα το καλο ειναι οτι δεν πανικοβαλετε οπωσ στην αρχη. μολισ το ειδα επιθετικο και ευθιμο να με δαγκωσει το πηρα σαν παιχνιδι. Διλαδη τον πειραζα ελαφροσ και αυτο ολο και πηγαινε να με δαγκωσει. λεσ να με μισει☹
 
γιατι να σε μισει ρε συ την γυναικα του του πιραξες ας σοβαρευτουμε καλιτερα πιστευω εγω οτι ειναι να σου ορμαει παρα να χτιπιεται στο κλουβι εφοσον βεβαια προκειται για αγριο πουλι
 
Οσο εσυ το προκαλεις να θυμωνει και βεβαια δεν θα σταματησει να το κανει, ισα-ισα το προβλημα θα γινεται εντονοτερο. Ειναι αληθεια παιχνιδι το να το εκνευριζεις;
 
το ξερω κι για αυτο ζητω την δικια σασ συμβουλη. Γιατι ξερω πωσ ειστε αρκετα εμποιροι.
 
το ενα μου κοκατιλ ειναι επιθετικο από τότε που το πήρα 1 χρόνο πριν. συνέχεια μου κάνει χιχχχχιιιχχαχ. το έχει στον χαρακτήρα του. τι να κάνω;
 
προφανως και των δυο τα κοκατιλ εινια αγρια.. Δεν εχετε κανει τιποτα για να τα πλησιασετε και για αυτο εινια επιθετικα..Αν εινια σε φαση αναπραγωγης τοτε η θυληκια κυριοως γινεται επιθετικη, για να προστατεψει το σπιτι της..Φίλε δάγκα δε γινεται να ειναι στο χαρακτηρα του πουλιου... Το έχεις ενα χρονο... Μιλησες μας λιγο για το πως ειστε μαζι.. Που το εχεις... Τι το ταιζεις... Ποσες ωρες κοιμαται... Και μετα θα σου πουμε τι να κανεις... Οσον αφορα εσενα φιλε γιώργο... Νομιζω εισαι μικρος και γι αυτο οποτε θέλω να σου γραψω κατι σκεφτομαι καλα πριν στο στειλω... Προσπαθησε οσο πιο πολυ μπορεις να κανεις λιγο πιο ωριμες κινησεις.. Να διαβασεις αρθρα στο φορουμ... Και επισης να ξεφυγεις απο την αποψη οτι το φορυμ εινια chat.. ΠΙστευω αν τα διορθωσουμε οαλ αυτα τα πουλάκια σου θα εινια ευτυχισμενα...
 
ο δάγκας [το επιθετικο ] κοκατίλ κοιμάται 21.00 και ξυπνά 8.30 . Οταν το άλλο κοκατιλ ο Γκριζουλης τον πλησιαζει ο δάγκας του κάνει χχχιχχιχχιχ. Οχι οτι ο δάγκας δεν είναι εξημερομενος εδω και τεσσερις μηνες περίπου ανεβαίνει στο δακτυλο [ κανει τα πάντα για το ψωμι ενώ έχει σπόρους στις ταιστρες]
 
ο δικοσ μου ο μαξ εχει καλυτερεθσει απο την πρωτη μερα. τρωει απο το χερι μου. Βεβαια για να το καταφερω κανω κατι βαρβαρο. του πηρα την ταιστρα και του δινο μονοσ μου δημητριακα ολικησ αλεσησ χωρισ ζαχαρι ή αλατι.
 
ο δικοσ μου ο μαξ εχει καλυτερεθσει απο την πρωτη μερα. τρωει απο το χερι μου. Βεβαια για να το καταφερω κανω κατι βαρβαρο. του πηρα την ταιστρα και του δινο μονοσ μου δημητριακα ολικησ αλεσησ χωρισ ζαχαρι ή αλατι.

Μονος σου καταλαβαινεις κ παραδεχεσαι οτι αυτο που κανεις δεν ειναι σωστο κ σε αλλο θεμα που ανοιξες καμαρωνεις κ απο πανω για την επιτυχια σου κ προτρεπεις κ αλλους να το κανουν...

Το μονο που καταφερνεις ειναι ακριβως το αντιθετο απο αυτο που θελεις, εξεναγκαζεις ενα πουλακι να φαει απο το χερι σου επειδη πειναει... Πρεπει πρωτα να κερδισουμε την εμπιστοσυνη ενος πουλιου με πολλη υπομονη, επιμονη κ αγαπη οχι με εξαναγκασμο...

Σε παρακαλω πολυ κατσε κ διαβασε λιγο να μαθεις λιγα πραγματα κ επιτελους δεν μπορει το νεαρον της ηλικιας να αποτελει αλλοθι κ δικαιολογια για τα παντα...
 
Γιωργο δε παμε καλα... Δε παμε καθολου καλα... Θα σε παρακαλουσα να χαρησεις το κοκατιλ σου.. Αφου βλεπεις δεν εχεις ορεξη να μαθεις...Αυτο που κάνεις ειναι τελειως λαθος και το εκνευριστικο εινια οτι το ξερεις οτι εινια λαθος καιμας το γραφεις κιολας.. Εχεις στειλε 80 μηνυματα και απορω τι εχεις καταλαβει απο τα τοσα που σου στελνουν... Κριμα... Τι να περιμενουμε τωρα;"του εκοψα το ενα φτερο για να μη μου φυγει;
Οι παπγάλοι σκεφτονατι τελειως διαφοερετικα.. Αν δε το ταισεις δηλαδη(ξεχασεις)τι θα γινει δε θα φάει... Τα πουλια ερχονται διπλα μας γιατι μας εμπιστευονται... Οχι επειδη πεινανε...
 
προσπαθειες πολλες προσπειες προσεγκισης με την αγαπημενη του λιχουδια!

Υ. Σ=στο κλουβι του να εχει την ταιστρα με το φα'ι'

αλλιως κριμα ειναι το πουλακι να βασανιζετε!
 
Γιωργο δεν ειναι δυνατον να περιμενεις να σε συνηθισει γρηγορα. Θελει υπομονη το πραγμα. Ακομα και τα εξημερωμενα δεν προκειται να γινουν σαν τα πουλακια που παιρνουμε απο μωρα. Το πρωτο μου κοκατιλ καταφερα να το εξημερωσω μετα απο μηνες καθημερινης προσπαθειας. Οταν ξεκινησα να δουλευω του πηρα παρεα κ εκτοτε ξανα-αγριεψε. Ειναι προστατευτικος με το ταιρι του. Οταν θελω να περασω ποιοτικη ωρα μαζι του απλα το παιρνω μονο του σε αλλο δωματιο. Το θεμα ομως ειναι οτι ενω ειναι πολυ καλο πουλακι εχει αρκετα εντονο χαρακτηρα. Πολλες φορες, ενω λατρευει το ταιρι του, κανει κ σε εκεινη χχχχ! Ειναι απλα θεμα χαρακτηρα. Το δευτερο κοκατιλ που πηρα ενω ηταν ενηλικο δεν ηταν καθολου αγριο. Εχει πολυ καλη προσωπικοτητα και δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα για να το εξημερωσω.
Οσο και να του στερεις τροφη η να το τιμωρεις δεν προκειται να σε αγαπησει αν δεν κανεις υπομονη μαζι του. Πρεπει να σε συνηθισει, να γινεις αναποσπαστο κομματι της ζωης του. Κ επιπλεον πρεπει να μαθει να σε εμπιστευεται. Μπορει να ειναι πουλακι αλλα εχει μυαλο κ βλεπει τις κινησεις σου. Για αρχη απλα μιλησε του. Μιλα του συχνα και με ηρεμο τονο προκειμενου να τον ξε-αγχωσεις. Οταν περνας κοντα απο το κλουβι δειχνε αδιαφορος κ κανε κατι αλλο ετσι ωστε να μην συνδεσει την παρουσια σου με "καταπατηση ιδιωτικου χωρου". Δωσ'του χωρο κ χρονο.
 
Back
Top