Αναπαραγωγή Το κοκατιλ μου κάνει συνέχεια αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mikri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mikri

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2016
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας έχω ένα παπαγαλάκι κοκατιλ και μου το έχουν δώσει δεν ξέρω καν πόσο είναι αλλά ξέρω ότι είναι κορίτσι γτ μου κάνει συνέχεια αυγά αυτό το μήνα μ έχει κάνει 5 τι να κάνω ρώτησα και σε Pet Shop και μ είπαν ότι έτσι κάνουν τι κάνω;
 
Καταρχήν να τη χαίρεσαι την κοκατιλινα σου. Μπορείς αν θέλεις να μας την παρουσιάσεις εδώ
https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=90
Με τόσα αυγά που έχει κάνει έχεις δώσει καθόλου ασβέστιο; Έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί; Θα ήθελες να αναφέρεις τη διατροφή της; Αν είναι ιδιαίτερα πλούσια θα πρέπει σταδιακά να τη μειώσεις. Επίσης, πόσες ώρες κοιμάται; Καλό θα είναι να μειώσεις τις ώρες φωτισμού, να αυξήσεις δηλαδή τη διάρκεια του ύπνου. Να της δίνεις καθημερινά να κάνει μπάνιο και να αλλάξεις θέση στα πράγματα του κλουβιου(πατηθρες, ταΐστρες). Μπορείς να της δίνεις και περισσοτερα παιχνίδια για να απασχολείται. Περίμενε και τις απόψεις των ειδικών στους παπαγαλους. Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
 
Σε ευχαριστώ πολύ ναι της έχω πάρει σουπιοκοκκαλο και άλλαξα και θέσεις στα πράγματα μέσα

Όταν πήρα την τροφή της μου είπαν να πάρω και λίγο κοχιλακι και να της το βάζω μέσα μου είπαν ότι έχει ασβέστιο
 
Αν θέλεις ανέφερε αναλυτικά τι διατροφή της παρέχεις καθώς και τι ώρα κοιμάται και τι ώρα ξυπνάει, ώστε όσοι γνωρίζουν να σου δώσουν λύσεις. Γενικά, να ξέρεις όσο πιο πολλές πληροφορίες δίνεις στα θέματα σου τόσο πιο σωστές και βοηθητικες απαντήσεις θα λάβεις.
 
Δεν ξέρω δεν είχα ποτέ ξανά παπαγαλάκι απλά δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό να κάνει 5 αυγά μέσα σε ένα μήνα
 
απλά δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό να κάνει 5 αυγά μέσα σε ένα μήνα
Πολύ φυσιολογικό είναι. Είναι ώριμο αναπαραγωγικά θηλυκό πουλάκι και την εποχή του οίστρου του κάνει άσπορα αυγά.
Πρόσεχε την διατροφή της και την γενικότερη υγεία της και όλα θα πάνε καλά.
Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς από τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων και ό,τι άλλο χρειαστείς να ρωτήσεις :)
 
Αν θέλεις ανέφερε αναλυτικά τι διατροφή της παρέχεις καθώς και τι ώρα κοιμάται και τι ώρα ξυπνάει, ώστε όσοι γνωρίζουν να σου δώσουν λύσεις. Γενικά, να ξέρεις όσο πιο πολλές πληροφορίες δίνεις στα θέματα σου τόσο πιο σωστές και βοηθητικες απαντήσεις θα λάβεις.

Σε ρώτησε κι άλλα σημαντικά πράγματα η Παναγιώτα. Αν θέλεις απάντησέ τα για να σου δώσουμε λύσεις για παρακάτω.
 
Εχω θηλυκο 4 ετων και δε μου εχει κανει αυγο μεχρι στιγμης γιατι μολις βλεπω οτι την πιανει οιστρος μικραινω τη φωτοπεριοδο αλλαζω θεση στο κλουβι και αποφευγω τα πολλα χαδια για να μην την ενθαρρυνω.
 
Εχω θηλυκο 4 ετων και δε μου εχει κανει αυγο μεχρι στιγμης γιατι μολις βλεπω οτι την πιανει οιστρος μικραινω τη φωτοπεριοδο αλλαζω θεση στο κλουβι και αποφευγω τα πολλα χαδια για να μην την ενθαρρυνω.
Είμαι άσχετη με παπαγάλους, αλλά με αυτό σου το μήνυμα μου γεννήθηκε μια απορία... Αυτή η ανάγκη που έχει το κοκατίλ σου και κάθε πουλάκι, το ένστικτό της για αναπαραγωγή, για ωοτοκία και κλώσημα, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να εκτονωθεί; Δλδ δημιουργούνται αυγά στην κοιλίτσα της και δεν γεννιούνται ποτέ επειδή κάνεις αλλαγές; Θεωρώ πως μια φορά το χρόνο θα της έκανε καλό να κάνει έναν κύκλο ωοτοκίας και κλωσήματος για να εκτονώνεται το ένστικτό της.. Ξαναλέω άσχετη είμαι απλά το βλέπω από βιολογικής πλευράς.. Είναι και αυτό μια ανάγκη...
 
Είμαι άσχετη με παπαγάλους, αλλά με αυτό σου το μήνυμα μου γεννήθηκε μια απορία... Αυτή η ανάγκη που έχει το κοκατίλ σου και κάθε πουλάκι, το ένστικτό της για αναπαραγωγή, για ωοτοκία και κλώσημα, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να εκτονωθεί; Δλδ δημιουργούνται αυγά στην κοιλίτσα της και δεν γεννιούνται ποτέ επειδή κάνεις αλλαγές; Θεωρώ πως μια φορά το χρόνο θα της έκανε καλό να κάνει έναν κύκλο ωοτοκίας και κλωσήματος για να εκτονώνεται το ένστικτό της.. Ξαναλέω άσχετη είμαι απλά το βλέπω από βιολογικής πλευράς.. Είναι και αυτό μια ανάγκη...

Mα δεν δημιουργούνται. Αν δημιουργούνταν θα τα γεννούσε αναγκαστικά. Κάποια στιγμή όμως στη ζωή της θα γεννήσει μερικά αυγά στο ξεκάρφωτο. Τότε θα χρειαστεί λίγο έξτρα ασβέστιο και λογικά δεν θα αλλάξει τίποτα παραπάνω.
 
Είμαι άσχετη με παπαγάλους, αλλά με αυτό σου το μήνυμα μου γεννήθηκε μια απορία... Αυτή η ανάγκη που έχει το κοκατίλ σου και κάθε πουλάκι, το ένστικτό της για αναπαραγωγή, για ωοτοκία και κλώσημα, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να εκτονωθεί; Δλδ δημιουργούνται αυγά στην κοιλίτσα της και δεν γεννιούνται ποτέ επειδή κάνεις αλλαγές; Θεωρώ πως μια φορά το χρόνο θα της έκανε καλό να κάνει έναν κύκλο ωοτοκίας και κλωσήματος για να εκτονώνεται το ένστικτό της.. Ξαναλέω άσχετη είμαι απλά το βλέπω από βιολογικής πλευράς.. Είναι και αυτό μια ανάγκη...
Έχω ρωτήσει και για να την βάλω με άλλο παπαγαλάκι και να κάνει αλλά μ είπαν ότι δεν θα κάτσει γτ έχει μάθει μόνη της
 
Έχω ρωτήσει και για να την βάλω με άλλο παπαγαλάκι και να κάνει αλλά μ είπαν ότι δεν θα κάτσει γτ έχει μάθει μόνη της
Αυτό δεν είναι ακριβές αλλά όντως το ζευγάρωμα των παπαγάλων απαιτεί μια πιο πολύπλοκη προετοιμασία από αυτό των καναρινιών και ένα διαχρονικό δέσιμο του ζευγαριού.
Δοκίμασε αυτό που σου είπε ο φίλος @sarpijk πιο πάνω, δηλαδή μείωση των ημερήσιων ωρών, βάζοντάς την για ύπνο πιο νωρίς, ώστε να αντιστραφεί η ορμονική διαδικασία της.
 
Back
Top