Γενικά Το κοκατιλ μου κανει ατσαλες κινησεις

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Το κοκατιλ μου,Prince μερικες φορες οταν καθεται ηρεμα και ωραια στην πατηθρα του φτερουγιζει απο δω και απο κει χωρις να ακουστει καποιος ηχος. Γιατι αντιδραει ετσι;
 
Είναι μικρό το διάστημα που το έχεις, δεν γνωρίζει το μέρος ούτε εσένα. Πιθανόν και απλά κινείται.
 
Ευχαριστώ!

@maria p Το δακτυλιδακι του γραφει αυτο:sk 4 375 15 και ειναι πρασινο(δεν ειναι η σωστη σειρα..) τι σημαινει; Το 15 σημαινει οτι γεννηθηκε το 2015(τωρα) σωστα;
 
Ευχαριστώ. Τοτε ειναι καλη ηλικια για εκπαιδευση και για να μιλησει λιγο(το ονομα του πχ που ειναι μικρο). Το εχω στο δωματιο μου και αν ανοιγω παραθυρο το βαζω σε ανακληση... Οχι οτι το εκανα ποτε αλλα οταν το ανοιγω ετσι θα κανω.. Παντως του βαλαμε μπανιερα(επεμενε η μαμα μου και ειχε και ζεστη..) και αντι για μπανιο ηπιε λιγο νερο! Ενα περιεργο πραγμα ειναι οτι καθεται ατην ταϊστρα αλλα δεν τρωει(μηπως επειδη το ραμβος του εχει μια μικρη "ρωγμη", παντως στο πετ σοπ ετρωγε.. Τσιμπησε λιγο millet
 
Βρίσκεται σε ψυχική αναστάτωση λόγω της πρόσφατης αλλαγής χώρου. Δώσε του χρόνο και παρακολούθα το.
 
@maria p μια χαρα τωρα εκανα ενα κολπο και πηγε στην πατηθρα να κοιμηθει:οταν μπηκα στο δωματιο συνηθως ανεβαινει στην πατηθρα και μολις ανεβηκε το σκεπασα ειχε δυση ηλιου οποτε τι τωρα τι μετα δεκα λεπτα.. Αν ηταν στην ταϊστρα θα εβλεπε και ειναι προτημοτερο να κοιμηθει δεκα λεπτα πιο νωρις παρα να ηταν στην ταϊστρα.. Ευχαριστώ
 
Μαρίνα μου να σου ζήσει το πουλάκι σου! Από τα προαναφερθέντα αντιλαμβάνομαι πως πρόκειται για ένα νεαρό πουλί που πρόσφατα αγόρασες. Είναι λοιπόν πολύ πιθανό και είναι κάτι που το συνηθίζουν τα περισσότερα οικόσιτα πουλιά απο καναρίνια, παπαγάλους, μέχρι κότες και πάπιες να τινάζουν τα φτερά τους είτε για να ξεμουδιάσουν, είτε για να γυμνάσουν τα φτερά τους. Δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους ενώ άλλες φορές τεντώνονται οπως και εμείς όταν ξυπνάμε! Βρές χρόνο να το παρατηρείς συχνότερα και θα το διαπιστώσεις και μόνη σου. Θα ανησυχήσεις μόνο στην περίπτωση που το φαινόμενο που παρατηρείς γίνεται με μεγάλη συχνότητα ένταση και διάρκεια!
 
Τωρα δεν το πολυ κανει(μεσα σε μια μερα αλλαξε!) αλλα κανει το εξης:οταν μας βλεπει σκαρβαλωνει για να ερθει στον πατο.. Μετα πριν προλαβει να ακουμπησει το ποδι του στο πατο ανεβαινει.. Δηλαδη ανεβοκατεβαίνει!

*Ανεβαινει στην πατηθρα του.
 
Ευχαριστώ.Αληθεια δεν τα ειχα παρει χαμπαρι αυτα τα αρθα...
 
Οταν θα έχεις χρόνο και διάθεση να περιηγηθείς σε όλες τις ενότητες και τα άρθρα του ΡΒ ! Εδώ μέσα κρύβεται ένας πραγματικός θησαυρός γνώσεων και αν τον ανακαλύψεις έχεις να κερδίσεις πολλά!
 
Back
Top