Φροντίδα Το κοκατιλ μου ξαφνικά άλλαξε στάση απέναντι μου.

mpakopanoug

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2022
Μηνύματα
23
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκομαι σε μια δυσάρεστη θέση.. Έχω τον παπαγάλο μου περίπου 4 μήνες. Είναι αρσενικό κοκατιλ και είναι γύρω 5-6 μηνών. Μέχρι πριν από περίπου 2 εβδομάδες είχα πολύ καλή σχέση με τον παπαγάλο μου. Τον τάιζα στο χέρι, κοιμόταν στους ώμους μου και τον χαιδευα πολύ συχνά. Ομως δεν είχε καλή σχέση με τα δάχτυλα, αυτά τα φοβόταν πάντα. Την ίδια σχέση έχει με την την αδερφή μου που μένουμε μαζί. Ωστόσο επειδή το κλουβί βρίσκεται στο χώρο του γραφείου μου είναι πολύ περισσότερες ώρες μαζί μου. Πριν από περίπου 2 εβδομάδες λοιπόν, αποφασίσαμε να τον κάνουμε μπάνιο ρίχνοντας του νερό με μπουκάλι που το ρίχνει σαν σταγονίδια (όπως το αζαξ αλλά το είχα πάρει άδειο για τον σκοπό αυτό, ώστε να είναι καθαρό). Στην αδχη ήταν ανήσυχος αλλά τελικά καταλάβαμε πως μάλλον του αρέσει. Η διαδικασία κράτησε γύρω στα πέντε λεπτά ενώ ήταν πάνω στο κλουβί του. Εδώ να πω πως ο παπαγάλος μας δεν με ι καθόλου με κλειστό το κλουβί του. Είναι ελεύθερος όποτε θέλει να έρχεται σε εμάς αλλά περνάει τις περισσότερες ώρες στο κλουβί του. Όταν τελείωσε με το μπάνιο καθώς τον είδα βρεγμένο αρκετά και ανησύχησα για το ποσο θα του πάρει να στεγνώσει,το έπιασα στο χέρι μου από την πλευρά των φτερών του και το έφερα κοντά μου και το τύλιξα με πια πετσέτα. Εκεί έχω ρίξει όλο το βάρος για την συμπεριφορά του τον τελευταίο καιρό. Συνεχίσει να φοβάται πολύ τα δάχτυλα και τα χέρια μου και δεν με αφήνει να τον χάιδεψω. Μέχρι πριν λίγο καιρό ούτε και να τον φιλήσω. Με δαγκώνει όπου βρίσκει! Πάνε μερικές μέρες που προσπαθώ να κεράσω ξανά την εμπιστοσύνη του με το να του δίνω σπιτάκια με τα δάχτυλα μου και να τον αφήνω να έρχεται αυτός να τα παίρνει. Με αφήνει πια να τον φιλάω και πετάει ξανά και κάθεται στο κεφάλι μου αλλά για πολύ λίγο. Μετά ξανά φεύγει. Αντίθετα με την αδερφή μου δεν έχει καμία από αυτές τις συμπεριφορές, αλλά είναι το ίδιο ίσως και περισσότερο δεμένος μαζί της σε σχέση με πριν από το περιστατικό εκείνο... Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Πιστεύετε ότι φταίει το περιστατικό με το μπάνιο; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να κερδίσω την εμπιστοσύνη του;
Ευχαριστώ πολύ όσους διαβάσουν το τεράστιο κείμενο μου.
✍️🙏❤️
 
Όταν διαβάζω τέτοια θέματα πάντα αναρωτιέμαι γιατί δεν κάνετε μια ερώτηση εδώ στην κοινότητα ΠΡΙΝ κάνετε τετοιες ενέργειες.

Από την στιγμή που το πουλάκι έχει κάποια φοβία,κρατάμε μια παθητική στάση και δεν ξεπερνάμε τα όρια που το ίδιο θέτει.
 
Όταν διαβάζω τέτοια θέματα πάντα αναρωτιέμαι γιατί δεν κάνετε μια ερώτηση εδώ στην κοινότητα ΠΡΙΝ κάνετε τετοιες ενέργειες.

Από την στιγμή που το πουλάκι έχει κάποια φοβία,κρατάμε μια παθητική στάση και δεν ξεπερνάμε τα όρια που το ίδιο θέτει.
Εχετε δίκιο.. Ήταν αυθόρμητη η δράση μου. Τώρα όμως τι κάνουμε;
 
@mpakopanoug

Αυτό που θα πρέπει να γίνει τώρα είναι να πας με τα νερά του ώστε να ξεχαστεί το γεγονός.
Θα πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και σε αυτο μπορεί να σε βοηθήσει κάποια λιχουδιά που του αρέσει όπως το τσαμπί millet πχ.

Γενικότερα χρειάζεται υπομονή και επιμονή και να μην πιέζεις το πουλάκι γιατί όταν πιέζονται πανω απο αυτό που ανέχονται γίνεται μεγαλύτερο πισωγύρισμα.
Τρώει από το χέρι σου?
 
@mpakopanoug

Αυτό που θα πρέπει να γίνει τώρα είναι να πας με τα νερά του ώστε να ξεχαστεί το γεγονός.
Θα πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και σε αυτο μπορεί να σε βοηθήσει κάποια λιχουδιά που του αρέσει όπως το τσαμπί millet πχ.

Γενικότερα χρειάζεται υπομονή και επιμονή και να μην πιέζεις το πουλάκι γιατί όταν πιέζονται πανω απο αυτό που ανέχονται γίνεται μεγαλύτερο πισωγύρισμα.
Τρώει από το χέρι σου?
Παρόλαυτα με θέλει στον χώρο. Δηλαδή φωνάζει όταν φεύγω από το δωμάτιο και όταν καταλαβαίνει ότι θα φύγω από το σπίτι κάποιες φορές περάσει και κάθεται στο κεφάλι μου για να μείνω. Αλλες φορές βέβαια ανεβαίνει πάνω μου μόνο για να του δώσω πρόσβαση να πλησιάσει σε κάποιο σημείο που δεν φτάνει, ή φοβάται να πάει μόνος του. Αλλά δεν έρχεται πάνω μου χωρίς κάποιο λόγο. Ούτε για χάδια έρχεται.
[automerge]1653504926[/automerge]
Αυτό σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο,συνέχισε έτσι και θα τα πας περίφημα!
Να του μιλάς κιόλας,βοηθάει στο χτίσιμο της σχέσης.
Ναι ναι το κάνω και αυτό. Ευχαριστώ πολύ!
 
Το κάθε πουλάκι έχει τον δικό του χαρακτήρα, δεν είναι όλα το ίδιο δεκτικά σε χάδια.
Αυτό όμως είναι κάτι φυσιολογικό που δεν θα πρέπει να σε αποθαρρύνει ή να σε στεναχωρεί.
Εσύ θα συνεχίσεις να προσπαθείς για το καλύτερο.
Ο πρώτος στόχος σου είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και να νιώθει ασφάλεια μαζί σου.
 
Το κάθε πουλάκι έχει τον δικό του χαρακτήρα, δεν είναι όλα το ίδιο δεκτικά σε χάδια.
Αυτό όμως είναι κάτι φυσιολογικό που δεν θα πρέπει να σε αποθαρρύνει ή να σε στεναχωρεί.
Εσύ θα συνεχίσεις να προσπαθείς για το καλύτερο.
Ο πρώτος στόχος σου είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και να νιώθει ασφάλεια μαζί σου.
Ναι σίγουρα. Ωστόσο στην αδερφή μου κάθεται για χάδια μπορεί και 10 λεπτά ασταμάτητα. Το ζητάει το χάδι της αρκετά.
 
@mpakopanoug

Είναι και αυτό κομμάτι του χαρακτήρα και της προσωπικότητας τους.
Συμβαίνει συχνά το να δείχνουν προτίμηση σε συγκεκριμένα μέλη της οικογένειας.
Μην ξεχνάς ότι είναι αρσενικό...
 
Παρόλαυτα με θέλει στον χώρο. Δηλαδή φωνάζει όταν φεύγω από το δωμάτιο και όταν καταλαβαίνει ότι θα φύγω από το σπίτι κάποιες φορές περάσει και κάθεται στο κεφάλι μου για να μείνω.
Φρόντισε αυτού του είδους τις αντιδράσεις να τις σταματήσεις όσο είναι ακόμα νωρίς.
Θα καταλήξετε στο άλλο άκρο αν τις αφήσεις να παγιωθούν.
Ουσιαστικά μην υπακούς, χαίρεσαι ή του δίνεις την εντύπωση πως τον επαινείς γι αυτές του τις συμπεριφορές.
Επέστρεψε τον στο κλουβί του και φύγε από την ορατότητα του.
Αργότερα εάν λείπεις από το σπίτι εσύ ας τον βγάλει από το κλουβί του κάποιος άλλος (ενώ θα έχει σταματήσει να φωνάζει).
 
Back
Top