Φροντίδα Το κοκατιλ μου τρομαζει οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι

panospiano

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
283
Πόλη
Λάρισα
Kαλησπερα οταν παω να βαλω το χερι μου μεσα στο κλουβι απο το κοκατιλ μου αυτο πεταει μεσα στο κλουβι. Γιατι το κανει αυτο; Μπορω να κανω κατι;☹
 
Προκειται για μη εξημερωμενο πουλακι σωστα; Ειναι απολυτα φυσιολογικο να τρομαζει αφου δεν ειναι εξοικειωμενο μαζι σου. Πρεπει πρωτα να το κανεις να σε εμπιστευτει εχοντας τα καγκελα αναμεσα σας και μετα βαζεις το χερι σου και μεσα. Δοκιμασε να του δωσεις κατι που του αρεσει πολυ να τρωει απο εξω απο το κλουβι πρωτα. Πρεπει να του μιλας ηρεμα και να κρατας το χερι σου ακινητο για αρκετη ωρα αρχικα ωστε να καταλαβει οτι δεν εχει λογο να φοβαται και να ερθει να το παρει. :) Μην απογοητευθεις αν δεν γινει οσο συντομα περιμενεις η θα ηθελες. Πρεπει η εκπαιδευση να ακολουθει το ρυθμο που αυτο θελει να γινουν τα πραγματα ωστε να κυλισουν ολα ομαλα. 😉
 
Εχω δοκιμασει να του δωσω φαγητο απο τα καγκελα του κλουβιου αλλα και παλι δεν ερχεται.:)
 
Πάνο, είναι νωρίς ακόμα. Δεν έχετε κλείσει ούτε μήνα μαζί. Δώστου χρόνο... Η "αλλαγή" θα έρθει σιγά-σιγά. Μέρα με τη μέρα θα εξοικειώνεται ολοένα και περισσότερο με την παρουσία σου. Μην το πιέζεις. :)
 
Δε χρειαζεται πιεση! Εγω 9 μηνες εχω τα Lovebirds μου και ακομα φοβουνται τα χερια.
 
Ποστευω καποτε να με μαθει αρκετα καλα.Αλλα οπως ειπατε και εσεις ειναι νωρις ακομα.:)
 
ειναι παρα πολυ νωρις. Με πολυ υπομονη και σεβασμο στο κοκατιλ θα πανε ολα καλα, θα σε μαθει και ολα θα πανε καλα.
 
Back
Top