Φροντίδα Το κοκατιλ μου τσιμπάει το δάχτυλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dania

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2018
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Βρήκα εναν κοκατιλ παπαγάλο στο δρόμο. Ανέβηκε στον ώμο μου πολύ εύκολα και τον πήρα σπίτι. Σε κλουβί μπήκε πολύ εύκολα την πρώτη φορά μάλλον επειδή πεινούσε. Αργοτερα όταν τον έβγαλα ξανά από το κλουβί και μετά από ώρα προσπάθησα να τον ξαναβάλω δεν έμπαινε με τίποτα. Μόλις πλησίαζαν το χέρι μου στο κλουβί άλλαζε κατεύθυνση και άρχιζε να πέτα μέσα στο σπίτι. Ετσι τον έπιασα πετώντας του ένα πανί. Είχε πανικό λήξει πολύ αλλά δεν είχα άλλο τρόπο για να τον ξαναβάλω στο κλουβί. Από τότε δυστυχώς τσιμπάει τ δάχτυλα ενώ έχετε κοντά σου μέσα απ το κλουβί σκύβει και το κεφαλάκι του να τον φιλάς αλλά δε δέχεται με κανένα τρόπο τα χέρια. Τρώει όμως από το χέρι σου χωρίς να φοβάται. Πως μπορώ να τον κάνω να δέχεται τα χέρια για να τον βγάζω απ το κλουβί;
 
Βοήθησε μας με περισσότερες λεπτομέρειες. Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.
Βρήκα εναν κοκατιλ παπαγάλο στο δρόμο.
Πότε έγινε αυτό;


αργοτερα όταν τον έβγαλα ξανά από το κλουβί και μετά από ώρα προσπάθησα να τον ξαναβάλω δεν έμπαινε με τίποτα.
Πόσος χρόνος πέρασε από τη μέρα που το βρήκες και το έβαλες για πρώτη φορά στο κλουβί;
 
Περιποαρχες του μήνα το βρήκα και στο κλουβί τον έβαλα από την πρώτη μερσ
 
Αφού ήρθε εύκολα όχι μόνο στον ώμο αλλά και μεταφέρθηκε ως το σπίτι προφανώς το έχει σκάσει από κάπου. Εχει συνηθίσει την ανθρώπινη επαφή οπως φαίνεται.
Από εκεί και πέρα η ταραχή που θα ένιωσε με την ιστορία με το πανί και το κυνήγι για να τον πιάσετε προφανώς ανέστειλε την "απεριόριστη" εμπιστοσύνη του και τώρα είναι αμυντικός. Είναι λογικό, λαχτάρησε και τώρα θέλει υπομονή και "κανάκεμα" για να επανέλθει.

Η πρόταση του Γιάννη απο πάνω για αναζήτηση στο https://www.parrotalert.com/ μήπως κάποιος τον ψάχνει ειναι η ενδεδειγμένη αρχικά.
 
Γειά σας και πάλι! Καταρχήν δεν ήξερα για αυτό το side για τους χαμένους παπαγάλους. Δεύτερον εδώ που μένω υπάρχουν πολλά ελεύθερα κοκατιλ σε σμήνος που τα έχω δει πολλές φορές. Το θέμα μου τώρα είναι πως θα τον μάθω να εμπιστεύεται ξανά το χέρι μου. Ξέχασα να πω πως κατά τ άλλα είναι πολύ φιλικός τρώει από το χέρι μου και του δίνω και φιλάκια! Θέλει συνέχεια και όταν φεύγεις και δεν με βλέπει φωνάζει. Ει ναι πολύ γλυκός! Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό με το χέρι. Ενώ τρώει από το χέρι μου ακόμα και όταν το βάζω μέσα στο κλουβί όταν δεν κρατώ κάτι φαγοσημο αμύνεται και το τσιμπάει και βγάζει και κάτι φωνούλες θυμωμένες.
 
Το κάνουν οι περισσότεροι παπαγάλοι. Για να καταλάβεις το κλουβί είναι το σπίτι τους. Βαζοντας το χέρι μεσα, εισβάλλουμε στο χώρο τους. Εγώ 5 χρονια μετα με τον Ερνέστο ενω είμαστε μια χαρα αν βαλω το χέρι στο κλουβί του να φτιαξω κατι οσο είναι αυτος μεσα θυμώνει και με διώχνει.
Θέλει πολύ υπομονή και απασχόληση για να σε εμπιστευτεί εντελώς. Για την ώρα το φαγάκι του,το νεράκι του, λίγο ντάντεμα αλλά και λίγο "ελευθερο χώρο" (εννοώ να μην είστε συνέχεια απο πάνω του) ώστε να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Να ρωτήσω και κάτι ακομα:μπορώ να τον πάρω μαζί το καλοκαίρι δεν θέλω να τον αφήσω σε άλλον. Το ταξίδι όμως θα γίνει και με καραβι. Θα τα καταφέρει μήπως θα τον βάλω σε κίνδυνο; και θα είναι πολλές ωρες
 
Καλησπέρα! Ασφαλώς και μπορείς να πάρεις το παπαγαλάκι σου μαζί σου. Με ανάλογες προφυλάξεις και προσοχή, το πτηνό θα έχει το λιγότερο δυνατό στρες στο ταξίδι. Αρχικά, καλό θα ήταν να μπει σε ένα μικρότερο κλουβί μεταφοράς, εντός του οποίου να τοποθετηθούν τα γνώρισμα στο πτηνό αξεσουάρ και παιχνίδια. Το κλουβί θα πρέπει να καλυφθεί στις τρεις πλευρές του, ώστε να μην ταραχτεί από την εναλλαγή προσώπων, εικόνων και τοποθεσιών, και να μείνει ακάλυπτη η πρόσοψη. Και η δική σου συντροφιά και συμπαράσταση, σίγουρα θα το βοηθήσουν ψυχολογικά, ειδικά αν το δέσιμο και η μεταξύ σας σχέση είναι ισχυρή. Και όσο γίνεται, φυσικά, να επιλεγεί μία ήσυχη μεριά στο καράβι, για να περιοριστεί το άγχος του. :)
 
.. Δεύτερον εδώ που μένω υπάρχουν πολλά ελεύθερα κοκατιλ σε σμήνος που τα έχω δει πολλές φορές..

Κοκατιλ ελεύθερα σε σμήνος; Στην Ελλάδα;😵 Πιστεύω πώς είδες είτε monk είτε ringnecks ή αλεξανδρινούς. Τα κοκατίλ δεν επιβιώνουν εύκολα στο κρύο του χειμώνα.
 
Κοκατιλ ελεύθερα σε σμήνος; Στην Ελλάδα;😵 Πιστεύω πώς είδες είτε monk είτε ringnecks ή αλεξανδρινούς. Τα κοκατίλ δεν επιβιώνουν εύκολα στο κρύο του χειμώνα.
Τα είδα πάνω στα καλώδια και σένα ψηλό κυπαρίσσι δίπλα στο μπαλκόνι. Τα έχουν δει κι άλλοι στον Χολαργό. Πάνε και πίνουν νερό σ ένα συντριβανι
 
Καλησπέρα! Ασφαλώς και μπορείς να πάρεις το παπαγαλάκι σου μαζί σου. Με ανάλογες προφυλάξεις και προσοχή, το πτηνό θα έχει το λιγότερο δυνατό στρες στο ταξίδι. Αρχικά, καλό θα ήταν να μπει σε ένα μικρότερο κλουβί μεταφοράς, εντός του οποίου να τοποθετηθούν τα γνώρισμα στο πτηνό αξεσουάρ και παιχνίδια. Το κλουβί θα πρέπει να καλυφθεί στις τρεις πλευρές του, ώστε να μην ταραχτεί από την εναλλαγή προσώπων, εικόνων και τοποθεσιών, και να μείνει ακάλυπτη η πρόσοψη. Και η δική σου συντροφιά και συμπαράσταση, σίγουρα θα το βοηθήσουν ψυχολογικά, ειδικά αν το δέσιμο και η μεταξύ σας σχέση είναι ισχυρή. Και όσο γίνεται, φυσικά, να επιλεγεί μία ήσυχη μεριά στο καράβι, για να περιοριστεί το άγχος του. :)
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες με βοηθήσατε πολύ!
 
Τα έχουν δει κι άλλοι στον Χολαργό. Πάνε και πίνουν νερό σ ένα συντριβανι
Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον αν κάποιος κατάφερνε να τραβήξει μερικές φωτογραφίες...
Να είσαι Dania σε επιφυλακή... Θα βοηθήσεις πολύ.
 
Dania , βάλε μας μια φωτογραφία του να το δούμε κι εμείς. Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες για τα ελεύθερα κοκατιλ, και φυσικά δεν αμφισβητώ ότι τα είδες. Αλλά για να έρθει σε εσένα ένα πουλάκι, προφανώς αυτό δεν ήταν από πάντα ελεύθερο, αλλά εξοικειωμένο με τον άνθρωπο. Κι επίσης είναι η πρώτη αναφορά που έχουμε περί κοκατιλ που ζουν σε αστικό περιβάλλον Αθήνας ελεύθερα (και επιβιώνουν), για αυτό κυρίως σου ζητώ να βάλεις φωτογραφία, μήπως τελικά έχεις κάποιο άλλο είδος παπαγάλου και σου έχουν πει ότι είναι κοκατιλ και δεν είναι.
Παρεπιπτόντως σε περίπτωση μεταφοράς του με πλοίο, θα πρέπει να συνυπολογίσεις τον αέρα αν θα είστε στο κατάστρωμα και τον κλιματισμό αν θα είστε μέσα σε κάποιο σαλόνι, ώστε να λάβεις μέτρα και το πουλάκι να μην αρρωστήσει.
 
Back
Top