Γενικά Το λευκό καναρίνι ζευγαρώνει με όλα τα χρώματα;

kostas makris

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
28
Πόλη
Περιστέρι
έχω ένα καναρίνι λευκό.ζευγαρώνει με όλα τα χρώματα η πρέπει με κάποιο συγκεκριμένο χρωμα;
 
το έχω για να αλλάξω αίματα. Δεν είναι δικό μου. Το έχω βάλει 2 φορες με θυληκο και δεν έχει αποτέλεσμα
 
Μαλλον το πουλι δεν ειναι πυρωμενο.Ισως αν εκανες μια σωστη προετοιμασια, τοτε ισως να ειχες αποτελεσματα.
 
τι παραπανω πρεπει να κανω για να εχω απογονους;
Μα δεν γράφεις ΤΙ έκανες μέχρι τώρα!
Είναι σε εξωτερικό ή σε εσωτερικό χώρο;
Τελικά θέλεις λευκούς ή ότι νάναι απογόνους;
Διάβασε και τα παρακάτω αρθρα κι' αν έχεις απορίες για
το πώς θα φέρεις σε "ετοιμότητα" τον φίλο σου τα ξαναλέμε
Ζευγάρωμα καναρινιών

Ζευγαρώματα καναρινιών και Ζευγαρώστρες
 
εχο το ζευγαρι σε 2πλη ζευγαροστρα. Οταν το θυλικο ετοιμαζει φωλια ανοιγο το πλεγμα. Αυτος τρωει τα σιδερα να παει κοντα της. Ειναι πυρομενος. Αλλα οταν ειναι μαζι τσακωνονται. Αυτοι κανει αυγα αλλα ειναι ασπορα. Τορα τον εχο χορισει γιατι δεν ξερο τι να κανω.

ειναι σε εσωτερικο χωρο.

κανονικη θερμοκρασια δωματιου.
 
Αυτά που περιγράφεις Κώστα εδώ, δεν δικαιολογούν "αστοχίες".
Αν συνέβει μια φορά να έκανε άσπορα, μάλλον είναι συμπτωματικό.
Αν τα πουλιά έχουν την συμπεριφορά που λές άστα μαζί και θα σου δώσουν απογόνους.
Αφαίρεσε απο την ζευγαρώστρα τις πολλές πατήθρες.Αυτές που θα μείνουν να απέχουν απο την οροφή τουλάχιστον 15 πόντους.Αν ο κάναρος είναι ένα μαλακόπτερο πουλί με πλούσιο πτέρωμα ίσως χρειαστεί κούρεμα στην επίμαχη περιοχή. Πρέπει να έχεις μια σταθερή θερμοκρασία χώρου γύρο στους 19 β και η διάρκεια που έχουν φώς τα πουλιά πρέπει να είναι 13 ώρες την ημέρα και πλέον.
Δεν ακολουθείς μια σωστή τακτική προετοιμασίας πάντως, απ' ότι φαίνεται,
για να έχεις μια κανάρα που να έχει δώσει ήδη, μια σειρά αυγών. Υπάρχουν πράγματα που μπορείς και πρέπει να διαβάσεις ώστε να φέρνεις τα πουλιά σε κατάσταση αναπαραγωγής μια πιο φυσιολογική εποχή. 😉
 
παιδια οταν ειχα απλα καναρινια ειχα μια ασπρη καναρα που δεν ζευγαρωνε με κανενα αρσενικο και ας ηταν πυρομενη. (δεν ηθελα να την βαλω με ασπρο) αφου περασα ολα τα αρσενικα και δεν καθοταν ειπα να δοκιμασω με εναν ασπρο που ειχα. με το που τον εβαλα μεσα και αρχισε να κορδωνεται εκατσε αμεσως. Νομιζω οτι ειναι και θεμα γουστου το πως θα το δει η θυλικια.
 
Εγώ φέτος δοκίμασα λευκό υπολειπόμενο με red mosaic. Τα αποτελέσματα θα τα έχουμε σε 3-4 μέρες...
 
Back
Top