Αναπαραγωγή Το λούγαρο ταΐζει την κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xarisk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xarisk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2018
Μηνύματα
115
Πόλη
Τρίπολη
Γειά σας φίλοι μου σήμερα παρατήρησα κατι περίεργο. Έχω στην κλουβα με τα καναρινια και ένα λουγαρο που μου το έδωσε ένας φίλος του 17. Πολυ ήρεμο πουλακι. Χθες λοιπόν είδα το λουγαρο να ταΐζει την καναρα Λέτε να ζευγαρώσαν και αν όχι έχουν ελπίδες για την άνοιξη
 
Την καλησπέρα μου! Το τάϊσμα μεταξύ των ενοίκων ενός κοινοβίου κλωβού είναι και δείγμα κοινωνικότητας, συμπάθειας και ενδυνάμωσης των δεσμών των ατόμων του σμήνους. Δεν σημαίνει αποκλειστικά ερωτική προσέγγιση, χωρίς βέβαια να αποκλείεται το ενδεχόμενο να έχουν "δέσει" ως ζευγάρι. Είναι αρσενικό το λούγαρο σου;
Ο εκφυλισμός, ωστόσο, των δύο διαφορετικών αυτών ειδών με μία επικείμενη μελλοντική, εαρινή αναπαραγωγή τους, δεν είναι και πολύ επιθυμητό, λόγω των κατά πλειονότητα στείρων υβριδίων που δημιουργούνται. Καλό θα ήταν να το αποφύγεις και αν είναι εφικτό φυσικά, να τα χωρίσεις, ώστε να μην πυροδοτηθούν αναπαραγωγικά ένστικτα, με την περίοδο συντήρησης(ανάπαυσης) να είναι προ των πυλών.:)
 
Καλησπέρα Το λουγαρο ναι είναι 100% αρσενικό. Δεν υπήρχε περίπτωση να τα έβαζα τώρα για αναπαραγωγή και να ήθελαν ακόμη. Απλά ρωτάω διότι αν έχουν γνωριστεί ας το πούμε και είναι καλά μαζί μήπως τα έβαζα για αναπαραγωγή την άνοιξη. Επίσης ναι μπορώ να τα χωρησω δεν έχω θέμα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το λουγαρο ναι είναι 100% αρσενικό.
Μάλιστα! Επομένως υπάρχει το ενδεχόμενο να έχουν "δέσει" και να είναι ζευγάρι, έστω και τόσο πρώιμα. Πάντως, από όσο γνωρίζω, τα λούγαρα είναι κοινωνικά πτηνά και ίσως να θεωρεί τα καναρίνια σμήνος του.

Δεν υπήρχε περίπτωση να τα έβαζα τώρα για αναπαραγωγή και να ήθελαν ακόμη.
Ναι, προς Θεού. Το ξέρω ότι δεν θα το έκανες και μπράβο σου για αυτό. Το έγραψα, όχι μόνο για εσένα, αλλά και ως υπενθύμιση και ενημέρωση για τους αναγνώστες. 😉

Απλά ρωτάω διότι αν έχουν γνωριστεί ας το πούμε και είναι καλά μαζί μήπως τα έβαζα για αναπαραγωγή την άνοιξη.
Σαφώς και μπορείς να τα αναπαράξεις, απλώς καλό θα ήταν να αποφευχθεί η υβριδιοποίηση. Είναι πολύ προτιμότερο να δημιουργηθούν καθαρόαιμα πτηνά, κατόπιν ζευγαρώματος του κάθε πτηνού με ομοειδές του.:)

Επίσης ναι μπορώ να τα χωρησω δεν έχω θέμα
Αυτό θα ήταν το καλύτερο, γιατί πέραν αυτού που σου προανέφερα, το λούγαρο έχει και διαφορετικές συνήθειες και διατροφικές ανάγκες από τα καναρίνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση Να σε καλά φιλε μου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα. Το λούγαρο εφόσον είναι 100% αρσενικό, έπρεπε να βρίσκεται εξ' αρχής μακριά από τα θηλυκά καναρίνια σε ατομικό κλουβί.
Ακριβώς απλά ξέχασα να αναφέρω ότι θα παραμείνει εκεί για πολύ λίγο καιρο λογο του ότι δεν έχω προλάβει ακόμα να αγοράσω κλουβί. Εννοείτε πως θα είναι μόνο του. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ακριβώς απλά ξέχασα να αναφέρω ότι θα παραμείνει εκεί για πολύ λίγο καιρο λογο του ότι δεν έχω προλάβει ακόμα να αγοράσω κλουβί. Εννοείτε πως θα είναι μόνο του.
Μια χαρά τότε! Θα είναι όλα όπως πρέπει! Μπράβο σου!👍
 
Back
Top