Γενικά Το μάτι... (Το καλό, το κακό...)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poephila
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poephila

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
87
Πόλη
Πάτρα
Γεια σε όλους!

Φίλοι περιστεράδες (πρέπει να είστε πολλοί) καλώς σας βρήκα!

Είμαι νέος περιστεράς κι εγώ (καθώς ασχολούμαι με το άθλημα μόνο τρία χρόνια) και οι απορίες μου είναι πολλές!

Έχω ταχυδρομικά περιστέρια και τώρα σιγά-σιγά άρχισε να στρώνει το κουμάσι μου.
Καιρό τώρα ακούω που λένε για αξιολόγηση του πουλιού από την εμφάνιση που έχει το μάτι του, όμως δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς το αναγνωρίζουν.
Στην ερώτησή μου, η απάντηση (αφού δουν τα περιστέρια μου) είναι: Έχεις καλά πουλιά...

Και ερωτώ: Γνωρίζει κανείς να μου πει; Τι καταλαβαίνουμε από την ίριδα και ποιες οι διαφορές από τον κάθε χρωματισμό;

Παραθέτω και αυτό το βιντεάκι:

 
κανεις δεν εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα;
ισχυει οτι μπορουμε να καταλαβουμε την αξια του πουλιου απο το ματι;
 
Γιάννη γεια σου, το θέμα που ρωτάς είναι πολύ δύσκολο και ήθελα να σε ρωτήσω για τους φίλους και γνωστούς σου που σου λένε ότι έχεις καλά πουλιά(μπορεί να έχεις δεν το αμφισβητώ) έχουν ταχυδρόμους χρόνια και το κυριότερο κατεβαίνουν σε αγώνες και έχουν καλά αποτελέσματα.
Μόνο έτσι μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα αν το περιστέρι με το τάδε μάτι είχε καλό πλασάρισμα ενώ το άλλο με το δείνα μάτι δεν τερμάτισε καν.
Για να μην σε ταλαιπωρώ, εδώ θα βρείς αυτό που ζητάς από τον καλύτερο του είδους Rob Woolliss.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστώ πολύ!

Είναι αυτό που έψαχνα!

Μα πες μου αυτό ισχύει μόνο στους ταχυδρόμους; Εσείς που ασχολείστε με ανατρεπόμενα ή βούτες δεν παρατηρείτε τα πουλιά στα μάτια;
 
Αυτό ισχύει μόνο στους ταχυδρόμους και ιδιαίτερα στους ταχυδρόμους μεγάλων αποστάσεων.
Αν παρατηρήσεις τα μάτια τους το έντονο χρώμα αποτελείται από τελίτσες,τελίτσες (κωνία) λέγονται αν δεν κάνω λάθος, αυτά τα κωνία λέγεται ότι μπορούν να δουν το μαγνητικό πεδίο της γης και την ημέρα και την νύχτα και αυτό είναι ένα ακόμα προσόν για τον καλό ταχυδρόμο μεγάλων αποστάσεων.
 
Πολύ ενδιαφέρον αυτό σχετικά με τα κωνία... Δεν το γνώριζα...
Συγκεκριμένα δεν γνώριζα ότι μπορούν να δουν το μαγνητικό πεδίο της γης. Ήξερα ότι το νιώθουν μέσω ρινισμάτων σιδήρου που υπάρχουν στα ρουθούνια τους...

Αλλά δεδομένου ότι δεν μιλάμε για διαφορετικό είδος αλλά για περιστέρι, δεν θα έπρεπε όλα τα περιστέρια να μπορούσαν να δουν το μαγνητικό πεδίο;
 
Back
Top