Φροντίδα Το μικρό δέχεται bullying κυρίως από τον πατέρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Παρατήρησα σήμερα ότι το ένα μικρό, το πιο διαφορετικό, δέχεται bullying! Κυρίως από τον πατέρα, με τσιμπήματα στο κεφάλι, πατήματα, αερομαχίες κλπ. Αλλά λίγο και από κάποια άλλα μικρά, του πειράζουν τα φτεράκια. Αλλά και αυτός τζαναμπέτης, πάει να ταΐσει ο πατέρας τα άλλα και μπαίνει μπροστά να φάει. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;
Τα μικρά είναι 23 ημερών και οι έξι στο σύνολο (μπαμπάς και 5 μικρά) είναι σε μία 60άρα ζευγαρώστρα. Η μαμά μόνη σε ατομικό κλουβί...
 
Εφόσον το τσιμπάει στο κεφάλι, χωρίζεις είτε τον πατέρα μόνο του με κάγκελο για να τα ταΐζει είτε το μικρό μόνο του, αλλά σε κάθε περίπτωση παρατηρείς αν τα ταΐζει. Δεν θυμάμια, η μητέρα τους είναι χώρια, έτσι δεν είναι;
 
Η μαμά είναι χώρια ναι. Το θέμα είναι αν τα χωρίσω σε αυτό το κλουβί θα μείνει πολύ λίγος χώρος για τα 5 μικρά, μόλις 30 εκατοστά. Η μαμά χώρια ναι... Να πάρω πιο μεγάλο κλουβί λες ε;
 
Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;
Χωρίζεις όλα τα μικρά στην μία πλευρά και ο μπαμπάς στην άλλη, δεν βάζεις πατήθρες κοντά στο διαχωριστικό για να παρατάσονται στην σειρά τα μικρά και ο κάναρος να τα ταίζει.
θα μείνει πολύ λίγος χώρος για τα 5 μικρά,
Για 10 ημέρες δεν υπάρχει πρόβλημα, το κυριότερο είναι να σιγουρευτείς ότι ταίζονται κανονικά όλα.
 
Σε τι ηλικία είναι αυτό το μικρό?
23 ημερών. Τρώνε μόνα τους αυγοτροφη και μήλο, σπορακια δεν μπορούνε ακόμα.

Ευχαριστώ πολύ @ΙΩΑΝΝΗΣ@! Αν τυχόν δεν το ταΐζει; Να ετοιμαστώ και για αυτό το σενάριο...
 
Να ετοιμαστώ και για αυτό το σενάριο...
καλό είναι όταν κάνουμε αναπαραγωγή να προετοιμαζόμαστε όσον το δυνατόν καλύτερα.
Μιά κρέμα νεοσσών και μία σύριγγα ινσουλίνης 10ml είναι απαραίτητα για κάθε ενδεχόμενο.
όσον αφορά τον τρόπο χρήσης χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στην θερμοκρασία που δεν πρέπει να είναι πολύ ζεστή.
Αν χρειαστεί σίγουρα πιό έμπειρα μέλη θα σου δώσουν σωστές οδηγίες.
 
Σε αυτή την ηλικία δεν πρόκειται να ανοίξει το στόμα το στη σύριγγα ταΐσματος.
Αν δε φάει από τον πατέρα και δεν μπορέσει να φάει και μόνο του... Τότε θα πεθάνει.
 
Καλημερα! Προσφατα κ εγω ειχα το ιδιο θεμα με το αρσενικο μου που τσιμπαει το ενα ααπο τα τρια μικρα μονο. Την μια στιγμη το ταιζε την αλλη το τσιμπουσε στο φτερο κοκκινιζοντας το χωρις ομως να ματωσει...υστερα παλι ολα καλα. Εχω την εντυπωσει οτι προσπαθει να το επαναφερει σε ταξει γιατι ειναι ναι μεν το πιο μικρο(11ημερων σημερα) αλλα κ το πιο κινητικο) δεν τα χωρισα κ πρρος το παρον εχουν ηρεμισει απλα ειμαι σε επιφυλακη. Θα σου ελεγα με την μηδενικη εμπειρια που εχω να παρακολουθεις οσο μπορεις κ βλεπεις στην πορεια κ σου ευχομαι να ηρεμησει εως οτου τουλαχιστον τρωει μονο του μιας κ αυτο δεν απεχει κ πολυ. Μιλαω για ζεμπρακια (τα δικα μου...) ευχομαι ολα να πανε καλα!
 
Παιδιά τα πράγματα είναι πιο σοβαρά απ' όσο νόμιζα. Σχόλασα σήμερα από το πρωί και μέσα σε 5΄ του είχε επιτεθεί 4 φορές, πάτημα κάτω και τσίμπημα στο κεφάλι. Πάω να τα χωρίσω και βλέπω ότι το κεφάλι του μικρού έχει ματώσει. Απ τις 5μιση που ξημέΤα χώρισα, άφησα το μικρό μόνο του με τη λογική ότι θα είναι πιο εύκολο να παρατηρώ ότι το ταΐζει και για να αποφύγω τυχόν bullying από τα άλλα μικρά.
Γενικά το συγκεκριμένο είναι το δεύτερο πιο ξεπεταμένο, αλλά τώρα έχει αποδυναμωθεί αρκετά. Του έβαλα αυγοτροφή και νερό και σπόρια στην άλλη πλευρά με τα άλλα μικρά και τον πατέρα. Υπάρχει περίπτωση να το ταΐσει η μητέρα ή άλλο αρσενικό με χώρισμα;
 
Στα πολύ θετικά ότι απ' ότι βλέπω τώρα το ταΐζει. Ορίστε και οι φώτο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20180702_094158.webp
    IMG_20180702_094158.webp
    19,5 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20180702_094256.webp
    IMG_20180702_094256.webp
    23 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20180702_094405.webp
    IMG_20180702_094405.webp
    19,2 KB · Προβολές: 30
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Για το τραυματάκι τι να κάνω; Να βάλω λίγο betadine αραιωμένο;
Λέτε να φταίει η χρωματική του ιδιαιτερότητα που δέχτηκε την επίθεση αυτή; Είναι το πιο... ιδιαίτερο χρωματικά. Μόνο αυτό έχει λευκό. Ή μήπως το ότι ήταν το πιο ζωηρό?
 
Back
Top