Ασθένειες Το μικρό μου budgie έπεσε σε λάδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Smaragda1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Smaragda1

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Αλμυρός
Καλησπέρα στην ομαδα

Καλά διαβάσατε στο θέμα. Το μικρό μου παπαγαλάκι έκανε βουτιά στο λάδι και παρότι προσπάθησα να το καθαρίσω με μικρά μπανακια μάλλον το έκανα χειρότερα. Από χθες έχει καθίσει στον πάτο του κλουβιού... Με κλειστά ματάκια. Σηκώνεται λίγο τρώει και ξανακαθεται κάτω. Σήμερα το χωρισα από τα υπόλοιπα. Το έβαλα σε ένα μικρό κλουβί μόνο του... Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σώσω?
 
Ευχαριστώ για την προώθηση...
Αυτό για το αλεύρι δεν το ήξερα... Τώρα όπως γράφω παραπάνω είναι σε άσχημη κατάσταση. Από εχθές. Στον πάτο του κλουβιού χωρίς δυνάμεις και με κλειστά μάτια. Απ ότι είδα είναι και λερωμενο με κουτσουλιές. Αρκετά... Ήταν πολύ ζωηρό. Όλο κούνια και παιχνίδια. Τώρα τίποτα.
 
Ελαφριά με μια πετσετουλα. Όχι κάτι ιδιαίτερο? Να υποθέσω ότι το αρρώστησα?
 
Η λίστα είναι ατελείωτη. Μπορείς επίσης να διαβάσεις αυτά:
Το χρησιμότερο όμως όλων θα είναι να μελετήσεις προσεκτικά αυτό:

Αφού αποκτήσεις μία γενική εικόνα της κατάστασης, πες μας αν θέλεις ΑΚΡΙΒΩΣ σε τι κατάσταση βρίσκεται το πουλάκι αυτή τη στιγμή.
 
Καλημερα

Αυτή είναι η εικόνα του πουλιού... Χθες έτρωγε κανονικά και έπινε και αρκετό νερό. Προς το απόγευμα φάνηκε να ενεργεί τε κανονικά και σήμερα πάλι τα ίδια.
Είναι τα πρώτα μου παπαγαλακια, οπότε και εμπειρία δεν έχω και καταλαβαίνει το δέσιμο μαζί τους είναι ακόμα πιο εντονο

Η τροφή που παίρνω είναι της vitakraft, τους βάζω ανά κάποιες μέρες Μίλερ, έχουν μέσα πέτρα ασβεστίου και τις τελευταίες μέρες έφαγε από χορταρικά λίγο ανιθο και ρίγανη.

Επισης είναι ζευγάρι. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο αυγό?

Δεν είναι σίγουρη ότι αυτό έχει να κάνει με το λάδι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210802_121153.webp
    IMG_20210802_121153.webp
    100,2 KB · Προβολές: 32
Υπάρχει αυτή η λύση, την οποία αν αποφασίσεις να εφαρμόσεις πρέπει να το κάνεις με προσοχή.

Διάβασε το άρθρο, τα σχόλια του και αποφάσισε.

Το πτέρωμα του πουλιού πάντως βρίσκεται σε άσχημη κατάσταση και δυστυχώς έτυχε και πάνω στη συγκυρία του καύσωνα, όπου το υγιές πτέρωμα είναι σημαντικό για τη ρύθμιση της θερμοκρασίας του σώματός του.
 
Ευχαριστώ πολύ... Δυστυχώς το μικρό δεν τα κατάφερε και ψοφισε.
Το ζευγάρι του χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή τώρα που έμεινε μόνο του?
 
Έτσι είναι. Το δέσιμο που υπάρχει με τα πουλάκια είναι ίδιο με αυτό που υπάρχει με όλα τα ζώα που φροντίζουμε.

Όπου χρειαστείς τη βοήθειά μας, θα είμαστε εδώ.
 
Όχι έτσι ήταν από την αρχή.το έκανε πρώτη φορά χθες. Το απόγευμα φαινόταν λίγο καλύτερα και κουτσουλισει 2-3 φορές κανονικά (του έδωσα και λίγο χαμομήλι) και σήμερα το πρωί ήταν πάλι το ίδιο...
Όλο αυτό προκλήθηκε από το λάδι η είναι κάτι άλλο και μπορεί να αρρωστήσουν και τα υπόλοιπα πουλιά?
Ξέρει κάποιος να μου πει?
 
Back
Top