Γενικά Το μισό αβγό φαίνεται μάυρο και το υπόλοιπο ειναι ασπρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fodas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fodas

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Καρδίτσα
το μισό αβγό φαίνεται να ειναι λίγο μαύρο και το υπόλοιπο άσπρο. Μήπως υπάρχει καναρινάκι μήπως μέσα; Είναι 14 μέρα. Γιατι όμως είναι αυτο;
 
Εχει καναρινακι μεσα... λογικα το βραδυ θα βγει. 😉
 
σίγουρα εχει; Γιατι σήμερα ειναι 15 μερα απο τοτε που γέννησε το τελευταίο αβγο, και αν αρχίσουμε να μετράμε απο τιν αλλη μέρα που το γέννησε ειναι 15. Σας έχει τύχει εσας να ειναι λιγο μάυρο το αβγο;υπάρχει σίγουρα καναρινάκι; Μετα θα ωγούν και τα υπόλοιπα 4 αβγα;
 
Ετσι ειναι. Τις τελευταιες μερες που εχει αναπτυχθει πληρως ο νεοσσος μεσα στο αυγο φαινεται το μικρο μαυρο(εκει ειναι ο νεοσσος) και το αλλο μισο ασπρο(εκει βρισκεται ο αερας που θα αναπνευσει για πρωτη φορα μολις σκισει την μεμβρανη)

Φροντισε να υπαρχει αρκετη υγρασια στον χωρο για να μπορεσουν να βγουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
ευχαριστώ πολύ φώτη για τι οδηγίες. μια ακόμη ερώτηση. Ειναι η 15 μέρα απο τότε πουυ γέννησε το τελαιυτέο αβγό όμως. Δεν εχει σημασία ε; Το εβαλα μπανιερα σήμερα. Αλλα κάθεται και κλοσσαει. Μήπως να την σικώσω να παει και λιγο στην μπανιέρα η νατην αφήσω να κάνει ότι θέλει; Τα αλλα αωγά θα βγούν μετα από το πρώτο;
 
εμενα μου αλουγεται σαν εμβρυικη νεκρωση. Για καποιο λογο σταματησε η αναπτυξη του νεοσσου.1 μερα πριν βγει ο νεοσσος το αβγο στο φως δεν φαινεται μισο μαυρο αλλα ολοκληρο. Αυριο που θα ειναι η 16η μερα αν δεν βγει ανοιξε το εσυ προσεκτικα να δεις τι εγινε και σταματησε η αναπτυξη. Αυτα βεβαια σου τα λεω με καθε επιφυλαξη γιατι δεν εχω δει το αβγό.
 
τα άλλα τα αβγά όμως δεν φαίνεται αυτο το μάυρο... Τα άλλα θα βγούν;
 
κατα πασα πιθανοτητα ειναι ασπορο, ετσι οπως μας τα λες,το εμβρυο φαινεται πρασινο στο φως σ'ολοκληρο το αυγο
 
αν είναι άσπορο γιατι φαίνεται λίγο μαύρο; Κάτι δεν θα έχει; Του έχει τύχει κανενός να είναι μάυρο το μισό και το υπόλοιπο μισό να είναι ασπρο;
 
fodas σου εγραψα και πιο πανω στο συγκεκριμενο αυγο εχεις εμβρυικη νεκρωση κατα πασα πιθανοτητα και ειναι κατι που συμβαινει. Οσο για τα αλλα αυγα οταν εκανες ωοσκοπηση τι ειδες; Ειχαν σπορο;
 
ρίξε μία ματιά εδώ στις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει και πες μου
missing-image.png
Νομίζω θα βοηθηθείς! Αν κουνήσεις ελαφρώς το αυγό με το χέρι σου δεξιά-αριστερά και δεις ότι η μαύρη μάζα είναι μετακινούμενη και όχι σταθερή (δηλαδή αν δεις ότι υπάρχει κίνηση υγρών μέσα) μην περιμένεις νεοσσό από αυτό το αυγό!
 
φιλε galeko εσένα σου έχουν γεννήσει σε περισσότερες απο 13-14 μερες;
 
παιδιά πήγα να δώ τα αβγά και ένα ήταν σπασμένο και στην κορυφή φαίνονταν ένα πορτοκαλι χρώμα κάπως. Γιατί όμως έσπασε το αβγό;
 
Μήπως ετοιμαζεται να σκάσει μυτη ο νεοσσός;

Μην κανεις απότομες κινήσεις και επεμβάσεις. Μονο αν προκειται για νεκρό εμβρυο μεσα στο αυγο, βγάλτο. Κανε υπομονη για να μην κανεις καμια ζημια:)
 
μόλις τα ανοιξα τα αυγά και ήταν κλουβια. Τώρα τα έβαλα μαζί αλλα σε δροσερό μέρος
 
Back
Top