Ασθένειες Το μονκ μου έχει μάυρα καρφάκια

Geocheats2

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Athens
Καταρχήν καλώς σας βρήκα , εχω εναν monk o οποίος αυτήν την περίοδο περνάει πτερόρροια, νορμαλ μεν του καθαρίζω και εγώ όσα με αφήνει αλλά έχει αρκετά πούπουλα που βγαίνουν με "μαύρες ρίζες"??? τα οποία τον ενοχλούν και σήμερα παρατήρησα και 2 τέτοια πάνω στα φτερά του τα οποία δεν με αφήνει να τα δω καλά καλά, Επισυνάπτω φώτο.

Από διατροφή τρώει τα ξυροκαρπια του (σκέτα χωρίς ουίσκι) θα φάει από την σαλάτα μας και το ψωμί μας, απο φαι θα τσιμπήσει λίγο απο όλα αλλα μέχρι εκεί.

Βασικά η ερώτηση μου είναι υπάρχει κάτι να του δώσω ή να του κάνω για να ηρεμήσουν κυρίως οι μαύρες ρίζες που τον ενοχλούνε.

Γιώργος
 

Συνημμένα

  • viber_image_2022-10-09_21-02-32-635.webp
    viber_image_2022-10-09_21-02-32-635.webp
    99,7 KB · Προβολές: 24
  • viber_image_2022-10-09_21-02-32-668.webp
    viber_image_2022-10-09_21-02-32-668.webp
    165,4 KB · Προβολές: 24
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Geocheats2 Γεια σου Γιώργο! Καλώς όρισες!
Το ροζ μέρος που βλέπεις στο φτερό που είναι είναι η παροχή αίματος που βοηθά στη διαδικασία ανάπτυξης φτερών. Οι μαύρες άκρες συμβαίνουν όταν ανοίγουν τα καρφάκια, οπότε πολύ σύντομα θα δεις νέα φτερά να φυτρώνουν από τα καρφάκια.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Να ξέρεις πως η πτερορροία είναι μια διαδικασία ενοχλητική (όχι επίπονη) και είναι λογικό να τον ενοχλεί. Για να ανακουφιστεί φρόντισε να κάνει μπάνιο συχνά, να τρώει αυγό/αυγοτροφή καθημερινά και αν επιθυμείς μπορείς να πάρεις και βιταμίνες για την πτερορρία.
Ψωμί καλό θα ήταν να μην τρώει καθώς εάν πιει νερό μετά αυτό φουσκώνει στον πρόλοβό του.
Η διατροφή του από τι άλλο αποτελείται?
 
@Geocheats2 για τα φτερά δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν ξέρω, προσωπικά δεν καταλαβαίνω κάτι να πηγαίνει λάθος. Όμως θα ήθελα να σχολιάσω για την διατροφή του, όταν λες ξυροκαρπια εννοείς της συσκευασμένη τροφή για Μονκ ή έξτρα καρπούς που δίνεις; Σαλάτα θέλω να πιστεύω εννοείς καθαρά λαχανικά και όχι των σαλάτα με τα τοπινκς που τρώμε οι άνθρωποι ( το λέω επειδή είπες τρώει από την σαλάτα μας), ψωμί δεν κάνει να τρώει, ούτε το θα τσιμπήσει λίγο από όλα είναι σωστό. Να τρώει ειδική τροφή για Μονκ είτε σπόρους είτε πέλλετ, αυγό η αυγοτροφη μια δύο φορές την εβδομάδα και στην πτερορροια κάθε μέρα, λαχανικά λίγα κάθε μέρα, φρούτα μια φορά την εβδομάδα, έξτρα καρπούς σαν λιχουδια. Επίσης να έχει πάντα διαθέσιμο σουπιοκοκαλο
 
@Geocheats2 Γεια σου Γιώργο! Καλώς όρισες!
Το ροζ μέρος που βλέπεις στο φτερό που είναι είναι η παροχή αίματος που βοηθά στη διαδικασία ανάπτυξης φτερών. Οι μαύρες άκρες συμβαίνουν όταν ανοίγουν τα καρφάκια, οπότε πολύ σύντομα θα δεις νέα φτερά να φυτρώνουν από τα καρφάκια.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Να ξέρεις πως η πτερορροία είναι μια διαδικασία ενοχλητική (όχι επίπονη) και είναι λογικό να τον ενοχλεί. Για να ανακουφιστεί φρόντισε να κάνει μπάνιο συχνά, να τρώει αυγό/αυγοτροφή καθημερινά και αν επιθυμείς μπορείς να πάρεις και βιταμίνες για την πτερορρία.
Ψωμί καλό θα ήταν να μην τρώει καθώς εάν πιει νερό μετά αυτό φουσκώνει στον πρόλοβό του.
Η διατροφή του από τι άλλο αποτελείται?

@Geocheats2 για τα φτερά δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν ξέρω, προσωπικά δεν καταλαβαίνω κάτι να πηγαίνει λάθος. Όμως θα ήθελα να σχολιάσω για την διατροφή του, όταν λες ξυροκαρπια εννοείς της συσκευασμένη τροφή για Μονκ ή έξτρα καρπούς που δίνεις; Σαλάτα θέλω να πιστεύω εννοείς καθαρά λαχανικά και όχι των σαλάτα με τα τοπινκς που τρώμε οι άνθρωποι ( το λέω επειδή είπες τρώει από την σαλάτα μας), ψωμί δεν κάνει να τρώει, ούτε το θα τσιμπήσει λίγο από όλα είναι σωστό. Να τρώει ειδική τροφή για Μονκ είτε σπόρους είτε πέλλετ, αυγό η αυγοτροφη μια δύο φορές την εβδομάδα και στην πτερορροια κάθε μέρα, λαχανικά λίγα κάθε μέρα, φρούτα μια φορά την εβδομάδα, έξτρα καρπούς σαν λιχουδια. Επίσης να έχει πάντα διαθέσιμο σουπιοκοκαλο
Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας, ξυροκαρπια εννοώ την συσκευασμένη τροφή, Σαλάτα του κρατάμε κάποιο κομμάτι πριν πέσουν τα άλατια κλπ στο πλάι, τρελάνετε για την ντομάτα αυγό δεν το πλησιάζει όσο για τα minerals όσες φορές του έχω πάρει απλά κάθονται στο κλουβί μέχρι να κάνω το καλό καθάρισμα που τα πετάω, ούτε αυτά τα πλησιάζει, το ψωμί του αρέσει και τρώει μαζί μας στο τραπέζι οπότε μπλεξαμε. όσο για το μπάνιο δεν το πλησιάζει το νερό αλλά με το ζόρι μια φορά την εβδομάδα τον βουτάω κάτω από την βρύση με το ζόρι, τουλάχιστον αυτό το συνήθισε.

Οι σκούρες πράσινες ρίζες στην πρώτη φωτό είναι νορμάλ δλδ να μην ανησυχώ?

Οι βιταμίνες που έχω δει είναι σταγόνες στο νερό αλλά δεν πίνει πολύ νερό από την ποτίστρα του και μου φενεται ότι απλά θα τις πεταξω, συνήθως πίνει νερό μαζί μας, μήπως έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?
Γιώργος
 
Ποτέ δεν πρέπει να πιέζουμε ένα πουλί να κάνει μπάνιο! Έτσι χάνει την εμπιστοσύνη μας.
Δοκίμασε να τον ψεκάζεις με ένα ψεκαστηρι χαμηλής έντασης από 10 εκατοστά περίπου μακρύτερα και να αποφεύγεις την περιοχή των ματιών και της μύτης για να μην μπει νερό μέσα. Εάν δεις ότι φεύγει το σταματάς. Εάν το απολαμβάνει συνεχίζεις.
Στους παπαγάλους αρέσει να ψεκάζονται καθώς αφομοιώνει την βροχή στην φύση.
 
@Geocheats2 μπορείς να δοκιμάσεις αυγοτροφη αφού δεν τρώει αυγό την οποία μπορείς να την βάζεις πάνω στα αγαπημένα του λαχανικά ή μαζί με την τροφή του αν δεν την τρώει σκέτη! Το ψωμάκι να του το κόψετε και τα έξτρα πράγματα που πιθανόν να τσιμπάει, κι εμένα τρελενονται για ψωμί, κουλουράκια, κέικ και γενικά ότι έχουμε στο πιάτο και πάμε να το φάμε! Μην πέφτετε στην παγίδα ότι είναι χαριτωμένος και του δίνεται 🤣 είναι και ανθυγιεινο, και παχυντικο και επικίνδυνο γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να φάει καταλάθος. Οπότε γενικά μόνο κακό κάνει
[automerge]1665342387[/automerge]
Οι βιταμίνες που έχω δει είναι σταγόνες στο νερό αλλά δεν πίνει πολύ νερό από την ποτίστρα του και μου φενεται ότι απλά θα τις πεταξω, συνήθως πίνει νερό μαζί μας, μήπως έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?
Γιώργος
Αν δεν την αφήνεται να πιει νερο από εσάς θα πιει από την ποτίστρα του!
 
Ποτέ δεν πρέπει να πιέζουμε ένα πουλί να κάνει μπάνιο! Έτσι χάνει την εμπιστοσύνη μας.
Δοκίμασε να τον ψεκάζεις με ένα ψεκαστηρι χαμηλής έντασης από 10 εκατοστά περίπου μακρύτερα και να αποφεύγεις την περιοχή των ματιών και της μύτης για να μην μπει νερό μέσα. Εάν δεις ότι φεύγει το σταματάς. Εάν το απολαμβάνει συνεχίζεις.
Στους παπαγάλους αρέσει να ψεκάζονται καθώς αφομοιώνει την βροχή στην φύση.
Αυτό το έχω παρατηρήσει το καλοκαίρι που τον έβρεχα με το λάστιχο και δεν γκρινιαζε καθόλου!!
@Geocheats2 μπορείς να δοκιμάσεις αυγοτροφη αφού δεν τρώει αυγό την οποία μπορείς να την βάζεις πάνω στα αγαπημένα του λαχανικά ή μαζί με την τροφή του αν δεν την τρώει σκέτη! Το ψωμάκι να του το κόψετε και τα έξτρα πράγματα που πιθανόν να τσιμπάει, κι εμένα τρελενονται για ψωμί, κουλουράκια, κέικ και γενικά ότι έχουμε στο πιάτο και πάμε να το φάμε! Μην πέφτετε στην παγίδα ότι είναι χαριτωμένος και του δίνεται 🤣 είναι και ανθυγιεινο, και παχυντικο και επικίνδυνο γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να φάει καταλάθος. Οπότε γενικά μόνο κακό κάνει
[automerge]1665342387[/automerge]

Αν δεν την αφήνεται να πιει νερο από εσάς θα πιει από την ποτίστρα του!
Μα αφού είναι ένας κούκλος 🤣 πως να του πω όχι 😁, θα πάω να πάρω αυγοτροφη έτσι από περιέργεια να δω πως θα
 
Μα αφού είναι ένας κούκλος 🤣 πως να του πω όχι 😁, θα πάω να πάρω αυγοτροφη έτσι από περιέργεια να δω πως θα
Μωρέ εγώ σε καταλαβαίνω 🤣 άσε που πολλές φορές έρχονται στο πιάτο και δεν σε αφήνουν να φας γιατί θέλουν να τσιμπήσουν τα λαίμαργα άτιμα πλάσματα αλλά δεν κάνει ☺️. Κι εγώ κυνηγάω την αδερφή μου που δεν κρατιέται και πάει να δώσει διαφορά. Μπορείτε να μοιράζεστε τα λαχανικά και τους καρπούς 🤪
 
Μωρέ εγώ σε καταλαβαίνω 🤣 άσε που πολλές φορές έρχονται στο πιάτο και δεν σε αφήνουν να φας γιατί θέλουν να τσιμπήσουν τα λαίμαργα άτιμα πλάσματα αλλά δεν κάνει ☺️. Κι εγώ κυνηγάω την αδερφή μου που δεν κρατιέται και πάει να δώσει διαφορά. Μπορείτε να μοιράζεστε τα λαχανικά και τους καρπούς 🤪
Μια περίοδο είχα βρει μια τροφή στα 7,5€, ίσως για λίγο ποιο μεγάλους παπαγάλους και την έτρωγα εγώ αντί για αυτόν τέτοιο ξυροκραπι ούτε στο Χίλτον δεν σου βγάζουν 🤣😁🤣😁
 
@Geocheats2 καλημέρα και από εμένα και εγώ έχω Μονκ και είχα-έχω εν μέρει το ίδιο πρόβλημα με το αυγό και την αυγοτροφη, δεν την πλησιάζει καθόλου. Για αυτό την ανέμειξα με πελλετ το οποίο το λατρεύει και την τρώει δυο φορές την εβδομάδα έτσι. Προσπάθησε το και εσυ και μην απογοητευτείς αν δεις ότι δεν ανταποκρίνεται…
 
Back
Top