Ασθένειες Το μπάτζι μου έβγαλε κόπρανα με αίμα

PanosBruno

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
141
Πόλη
Πάτρα
Ο Μπρούνο πριν λίγες μέρες έβγαλε κόπρανα με αίμα , μίλησα με την πτηνιατρο του και μου είπε ότι μπορεί να φταίει η παρουσία άλλου πτηνού στο χώρο διότι ήταν η εβδομάδα που είχα πάρει ένα μωρό , τον πήγα και τον άφησα σε μια φίλη μου για μια μέρα επειδή δεν μπορούσα να τον επιβλέπω και μου είπε ότι τα κόπρανα του είναι οι , τα είδα φυσικά και εγώ και όντως ήταν μια χαρά , σήμερα παρατήρησα ότι κάνει πρασινα κόπρανα ενώ είναι παιχνιδιάρικος και τρώει επισης παρατήρησα ότι στην περιοχή γυρω από των προκτο δεν υπάρχει πτέρωμα , πείρα πάλι την πτηνιατρο και μου είπε ότι μπορεί να φταίει η περίοδος της πτεροριας που περνάει μου είπε να μην του δίνω κάτι άλλο πέρα από την βασική τροφή και την αυγοτροφη. Πείτε μου μήπως το έχετε πάθει και εσείς αν ναι τι κάνατε για να το αντιμετωπίσετε

Επίσης μου είπε ότι τα παγάκια μοιάζουν με τον άνθρωπο επόμενος η κακή ψυχολογική κατάσταση μπορεί αν προκαλέσει αυτοάνοσα ,αλλά και πάλι είναι δραστήριος και παιχνιδιάρης καθώς και τρώει
 
Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι πρέπει να είναι ψυχολογικό… Αλλά εγώ εάν ήμουν στην θέση σου θα έκανα τα εξής, θα έπαιρνα δείγμα από τις κουτσουλιές για εξέταση, και θα μίλαγα με πτηνιατρο. Αν έβλεπα ότι η διάθεση του δεν ήταν φυσιολογική τότε θα προσπαθούσα να του δώσω περισσότερο χρόνο και χώρο (μέχρι να βγουνε και τα αποτελέσματα από την καλλιέργεια) και εάν συνεχιζόταν το ίδιο ζήτημα θα ζήταγα εξετάσεις αίματος για να δω εάν τελικά έχει εμφανίσει αυτό άνοσο…
 
@liaktas εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η συμπεριφορά του είναι μια χαρά απέναντι στο άλλο παπαγαλάκι , σε εμένα έχει αλλάξει λογικό του πείρα παρέα για να παίζει αλλά ανταποκρίνεται στο κάλεσμα όταν τον φωνάζω , επίσης μου είπε ότι θα με προβληματίσει αν εμφανίσεις επιθετική συμπεριφορά απέναντι στο άλλο πτηνό και σε μένα καθώς και αν δεν τρώει δεν παίζει δεν έφτιαχνε τα πούπουλα του εκείνο τρώει είναι δραστήριος παίζει με το άλλο παπαγαλάκι φιλική στάση ,η οποία σε μένα εμφανίζει όταν έχει τη διάθεση να τον ταϊσω , και επίσης φτιάχνει το πούπουλα του , αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πτερορια εκεί κάτω γιατί είναι τόσο έντονη ( αισθητή) καθώς και το χρώμα τον κοπράνων ( επίσης για αυτό μου είπε ότι είναι φυσιολογικά η πτηνιατρος)
 
@PanosBruno μηπως βιάστηκες να του πάρεις παρέα.? Μήπως δεν είχες δημιουργήσει πολύ σταθερή σχέση μαζί του και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχει κλονιστεί η μεταξύ σας σχέση?
 
Καλησπερα @PanosBruno

Την ευθυνη της ιατρικης αντιμετωπισης αν χρειαζεται και της γνωματευσης την εχει ο Πτηνιατρος σε συνεργασια με τον φροντιστη

τωρα
μια φίλη μου για μια μέρα επειδή δεν μπορούσα να τον επιβλέπω και μου είπε ότι τα κόπρανα του είναι οι
απο αιμα στα κοπρανα να γυρισει σε οκ αμεσα δειχνει λιγο απιθανο. οπτικα κρίνοντας θεωρησες οτι ειναι αιμα?
σήμερα παρατήρησα ότι κάνει πρασινα κόπρανα
Επισης να αλλαζει χρωματα ανα μερα δεν δειχνει συσχετιση με την τροφη του? Τρωει λαχανικα αυγο κλπ ή αποκλειστικα μονο σπορους ? κοκκινη πιπερια, παντζαροφυλλα τριμμενο πατζαρι? ειχες δωσει κατι κοκκινο εννοω πριν δεις το "αιμα" ? Πως σταματησε το αιμα τις επομενες μερες?
κακή ψυχολογική κατάσταση μπορεί αν προκαλέσει αυτοάνοσα ,
Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? ουτε σπιτι αλλαξε ουτε υποθετω κλουβι να παει σε καποιο πολυ πολυ μικροτερο ουτε ισως δραστικα αλλαξε τροφη.Δεχθηκε επιθεση απο γερακι και επαθε ψυχολογικα και προλαβε να βγαλει και αυτοανοσο και να εκδηλωσει συμπτωματα? τον επιασε κανα παιδακι σαν λουτρινο και τον ταρακουναγε αθελα του? υποθετω οχι

Γυμνα σημεια εντελως κατα την αλλαγη πτερωματος και ειδικα γυρω απο την αμαρα ισως δεν ειναι και το συχνοτερο φαινομενο.Μπορει στα budgie να ειναι αλλα θα στο σχολιασουν πιο εμπειρα μελη απο μενα.
Η αναγκαιοτητα καραντινας πραγματικης οταν ερχεται νεο pet bird ειναι δεδομενη και το ειχαμε πει και σε αλλο Post και αν θυμαμαι καλα δεν τηρηθηκε σωστα. Το νεο μελος ομως πως παει ? εχει ιδια συμπτωματα? εχει συμπτωματα καν?
 
@liaktas θα σου πω , δεν βιαστικά , απλά είπα όταν αν του πάρω μια παρέα θα απεξαρτηθεί από εμενα το καλοκαίρι ούτε τουαλέτα δεν μπορούσα να πάω ,δεν ήθελε να φύγω από δίπλα του , γι'αυτό του πείρα παρέα επειδή σε αυτήν την φάση δεν μπορώ να του δώσω τον χρόνο που χρειάζεται διότι έχω κάποιες υποχρεώσεις σαν φοιτητής !!! Σίγουρα η σχέση μου με το πουλί έχει επηρεαστεί διότι δεν έχει συνηθίσει να υπάρχει τέτοια απόσταση
[automerge]1665748241[/automerge]
@φιλομαθης είναι μια χαρά το νέο μέλος δραστήριο παίζει τρώει , και πριν μια εβδομάδα με εντολή κτηνιάτρου ήρθε πρώτη επαφή μεταξύ των δύο πτηνών, στην τροφή έβαζα μια χρωστική σαν λοιχουδια , μετα την σταμάτησα με εντολή του πτηνιατρου , και έτσι ξανά πήγαν στην αρχική τους μορφή , αυτό με τα πράσινα κόπρανα και την ολόγυμνη αμανα ξεκίνησε εχθές , επίσης καραντίνα κτλπ έγιναν σωστά , το νεο μέλος φιλοξενήθηκε σε έναν φίλο μου διότι ο Μπρούνο όταν έβγαινε από το κλουβί πηγενε καταπάνω του για να παίξει με αυτό , τώρα είναι αχώριστοι, το νέο μέλος πριν μπει έκανε της κατάλληλες εξετάσεις κοπράνων !!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@PanosBruno
4/10 το νεο μελος ηρθε στην παρεα συμφωνα με το παρακατω μυνημα σου
14/1 πριν μια εβδομάδα με εντολή κτηνιάτρου ήρθε σε πρώτη επαφή
αρα περιπου 3 μερες μετα που το εφερες σπιτι σου ειπε η γιατρος να τα φερεις σε αρχικη επαφη? Σωστα καταλαβαινω?
Οταν λες πεταει προς την μερια του νεου εννοεις οτι προσγειωνεται και προσγειωνεται και καθεται πανω στο κλουβι του νεου μελους ;
Ευχαριστω


 
@Tony Forpus όταν εισαχθεικε το νέο πτηνό στο κλουβί ξεκίνησε να βγάζει κόκκινα κόπρανα , μετά μου είπε η πτηνιατρος να τον βγάλω από το κλουβί και να του δώσω μόνο την βασική τροφή χωρίς κάτι παραπάνω και το έκανα , επειδή μου είπε ότι πρέπει να είμαι δίπλα του αυτό το διήμερο και δεν μπορούσα την πρώτη μέρα της καραντίνας το πήγα σε μια φίλη μου της έδειξα τι δεν είναι φυσιολογικά κόπρανα και τι είναι , την επόμενη μέρα ήταν μια χαρά ,την Δευτέρα με εντολή γιατρού τον ξανά έβαλα μέσα στο κλουβί με τι νέο πτηνό , και εχθές ξεκίνησε τα περίεργα κόπρανα. Πάντως τρώει και πίνει νερό , επίσης Μάι γνωστή μου είπε είπε να βάλω το ερκοντησιον και να ανοίξω λίγο το παράθυρο , μου είπε ότι είναι τροπικό πουλί και ότι η θερμοκρασία στην χώρα μας αυτή την περίοδο μόνο τροπική δεν ειναι ( η φίλη μου το είπε ) είναι μια χαρά ο μπέμπης μου μόνο τα περίεργα κόπρανα και η ημίγυμνη αμανα ( τον έκανα μπάνιο και λογικό είναι μετά από το μπάνιο να φαίνεται γυμνή , λογικά φταίει η πτερορια, τώρα για τα κόπρανα ευελπιστώ κάποια στιγμή να γίνουν κανονικά μέσα στην εβδομάδα αν δεν γίνουν θα τα στείλω για καλλιεργήσει κοπράνων )
 
Δεν είναι συνηθισμένο να βλέπεις αίμα στις κουτσουλιές και μετά να εξαφανίζεται ξαφνικά. Οι κόκκινες κουτσουλιές συνήθως οφείλονται σε κάποια κόκκινη τροφή όπως πέλλετς χρωματιστά, κόκκινα λαχανικά κτλ. Μπορείς να μας δείξεις φωτογραφίες απο τις κουτσουλιές σε λευκή κόλλα Α4?
 
πάλι ο Μπρουνο μου έβγαλε κόπρανα στην αντίστοιχη απόχρωση και μορφή ; υπάρχει περίπτωση να είναι υπατική ανεπάρκεια ; από τι μπορεί να οφείλετε ;
κοπρανα 2.webpκοπρανα.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top